Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.
Temat: Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda.
Cele operacyjne:
Dziecko:
wymienia podstawowe zasady związane z higieną włosów i paznokci;
nazywa części ciała;
współpracuje z innymi dziećmi w trakcie zabaw ruchowych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;
umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, a także często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności mycia się;
zapoznanie z podstawowymi zasadami higieny włosów i paznokci;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki U fryzjera, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie pracy plastyczno-technicznych Peruka.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci. Witanie się różnymi
częściami ciała (np. ręką, kolanem, kciukiem, łokciem). Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Chętne dzieci mogą zagrać w multimedialną grę sudoku.
W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci poruszają się swobodnie po sali. Podchodzą do każdej osoby z grupy i witają się
wymienioną przez
nauczyciela (N) częścią ciała.
Materiały: tego dnia w kąciku zainteresowań powinny znaleźć się ilustracje przedstawiające przybory do higieny włosów oraz niektóre przedmioty (np. szczotka, grzebień, wałki do włosów), multimedialna gra sudoku (załącznik nr 5).
I. Zajęcia poranne
2. U fryzjera:
urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki ściennej. Dzieci wybierają spośród wycinków z gazet ilustracje przedstawiające przedmioty, które można zobaczyć u fryzjera.
Przyczepianie wybranych obrazków na tablicę. N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki.
Materiały: wycinki z gazet, tablica korkowa, szpilki.
1. Czy lubisz wizyty u fryzjera?:
rozmowa na temat obcinania włosów i paznokci. Dzieci opowiadają o swoich odczuciach, doświadczeniach, obawach.
Wybieranie z pośród przygotowanych przez N przedmiotów, które służą do pielęgnacji włosów oraz paznokci. Podczas przeprowadzenia dyskusji można wykorzystać plakaty.
Materiały: plakaty (załączniki nr 1 i 2).
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Czesz się Jerzy jak należy:
N czyta wiersz Jana Brzechwy pt. Grzebień i szczotka. Następnie rozmawia z dziećmi na temat treści utworu: Dlaczego ciocie Jerzego się martwiły?; Co mówił do Jurka grzebień
Materiały: wiersz pt. Grzebień i szczotka w: J. Brzechwa, Brzechwa dzieciom, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1988.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
i szczotka?
3. Szczotki i grzebienie:
grupowanie, przeliczanie, klasyfikowanie znajdujących się w przedszkolu szczotek oraz grzebieni (można wykorzystać również te dla lalek). Po przeprowadzeniu tego ćwiczenia chętne dzieci mogą także wykonać zadanie polegające na przeliczaniu i grupowaniu narysowanych grzebieni oraz szczotek.
Materiały: szczotki, grzebienie, ilustracja (załącznik nr 3), kredki.
4. A teraz myjemy…:
zabawa ruchowa. Dzieci przedstawiają za pomocą swojego ciała róże czynności związane z dbanie o higienę (np. mycie rąk, włosów, nóg). Podczas zabawy należ często zmieniać polecenia.
Na początku N podaje polecenia, następnie zastępuje go chętne dziecko.
5.W salonie fryzjerskim:
wycieczka do salonu fryzjerskiego. Po powrocie do przedszkola dzieci ponownie omawiają gazetkę ścienną. Zastanawiają się, czy widziały w salonie wszystkie akcesoria, które widnieją na ilustracjach (np. szczotki, nożyczki, farby do włosów).
Do pomocy
w zorganizowanie
wycieczki warto
zaangażować rodziców.
1. Peruka:
praca techniczna. Warto, aby dzieci samodzielnie pomyślały, w jaki sposób wykonać perukę - nie należy dawać im gotowych rozwiązań. Chętne dzieci mogą następnie uzupełnić kolorowankę multimedialną.
Materiały: bibuła, papier kolorowy, tektura, klej, kolorowanka multimedialna (załącznik 8).
2. Czy znajdziesz dla mnie parę?:
gra memory – zabawa w wersji tradycyjnej lub multimedialnej.
Materiały: gry memory (załączniki nr 4 i 6).
III. Zajęcia popołudniowe
3. Praca fryzjera:
chętne dzieci układają puzzle multimedialne.
Materiały: puzzle multimedialne (załącznik nr 7).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
przybory do higieny włosów i paznokci, wycinki z gazet, papier kolorowy, klej, nożyczki, tablica korkowa, szpilki, dowolny skoczny utwór muzyczny, wiersz pt. Grzebień i szczotka w: J. Brzechwa, Brzechwa dzieciom, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1988, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Przybory do paznokci- plakat;
2. Przybory do włosów – plakat;
3. Grzebienie i szczotki – materiał do wydrukowania;
4. Czy znajdziesz dla mnie parę? - karty do gry w memory;
5. Multimedialna gra sudoku – Przybory do mycia;
6. Multimedialna gra memory – Czym pielęgnujemy włosy?;
7. U fryzjera – puzzle multimedialne;
8. Fryzury – kolorowanka multimedialna.