• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.

Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.

Temat: Lustereczko, powiedz …

Cele operacyjne:

Dziecko:

 umie poprawnie umyć ręce i je wytrzeć;

 samodzielnie korzysta z toalety;

 wymienia czynności wykonywane przed lustrem.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 umie poprawnie umyć i wytrzeć się, a także umyć zęby;

 samodzielnie korzysta z toalety;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności mycia rąk;

 kształtowanie umiejętności samodzielnego korzystania z toalety;

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Przed lustrem, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 kształtowanie umiejętności uważnego słuchania opowiadań.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie

Części ciała. Dzieci wskazują wymienioną przez nauczyciela (N) część ciała (np. nos, głowę, ręce, nogi, uszy, oczy). Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu. N coraz szybciej wymienia poszczególne części ciała, które dzieci wskazują.

Materiały: tego dnia w kąciku zainteresowań powinny znaleźć się lusterka o różnej wielkości i kształcie.

I. Zajęcia poranne

2. Przed lustrem:

urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki ściennej. Dzieci wybierają z wycinków z gazet ilustracje, na których są przedstawione czynności wykonywane przed lustrem (np. mycie zębów, czesanie, golenie).

Omówienie obrazków, przyczepienie ich na tablicy (można dołączyć również plakaty).

N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki

Materiały: ilustracje, plakaty (załączniki nr 1 i 2), tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub magnesy.

1. Przygoda Mruczka:

słuchanie powyższego opowiadania, następnie rozmowa na temat jego treści.

Materiały: tekst

opowiadania (załącznik nr 3).

2. Rób to, co ja!:

zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się w pary.

Jedno z nich wykonuje ruch, a drugie je naśladuje (odbicie lustrzane).

Po pewnym czasie następuje zmiana w parach.

3. W łazience:

przypomnienie podstawowych zasad korzystania z toalety i łazienki.

Ta część zajęć powinna odbyć się w łazience.

II. Zajęcia dydaktyczne

4. Kot i lusterko:

układanie puzzli w wersji stolikowej i multimedialnej.

Materiały: puzzle w wersji tradycyjnej (załącznik nr 4) i multimedialnej (załącznik nr 8).

1. Poszukajmy kota w ogrodzie:

zabawy swobodne na placu zabaw.

Po powrocie z ogrodu należy przypomnieć dzieciom, kiedy i dlaczego należy myć ręce.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Jakie przedmioty znajdziemy w łazience?:

chętne dzieci mogą realizować zabawy multimedialne.

Materiały: gry

multimedialne (załączniki nr 5, 6 i 7).

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

wycinki z gazet/ilustracje potrzebne do wykonania gazetki zatytułowanej Przed lustrem, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, lustra o różnym kształcie i wielkości, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Co robimy przed lustrem? - plakat;

2. Co dorośli robią przed lustrem? –plakat;

3. Przygoda Mruczka – opowiadanie;

4. Kot i lusterko – puzzle;

5. Kot w łazience – kolorowanka multimedialna;

6. Łazienka – gra multimedialna typu znajdź różnice;

7. Jakie przedmioty znajdziemy w łazience? – gra multimedialna;

8. Lustra – puzzle multimedialne.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Pieczywo, stosowanie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają grzyby jadalne oraz trujące – muchomory.. Następnie omówienie