• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Poznaje obowiązki związane z opieką nad psem. Zna podstawowe obowiązki człowieka wobec psa. Ćwiczy małą i dużą motorykę. Lepi z plasteliny. Rysuje po linii.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Poznaje obowiązki związane z opieką nad psem. Zna podstawowe obowiązki człowieka wobec psa. Ćwiczy małą i dużą motorykę. Lepi z plasteliny. Rysuje po linii."

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.

Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Psy. Opiekuję się moim psem.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Poznaje obowiązki związane z opieką nad psem. Zna podstawowe obowiązki człowieka wobec psa.

Ćwiczy małą i dużą motorykę.

Lepi z plasteliny.

Rysuje po linii.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych.

Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Treści kształcenia:

 usprawnienie dużej motoryki;

 usprawnienie ruchów rąk;

 nazywanie obowiązków przy opiece nad psem;

 posługiwanie się w zabawie ruchem, gestem, rekwizytem.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie do

tematu.

2 min.

1. Kocham mojego psa:

swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwierząt domowych z uwzględnieniem obowiązków właściciela. Zachęcenie dzieci do aktywnego słuchania powyższego opowiadania (załącznik nr 5); podczas słuchania dzieci wydają odpowiednie do treści odgłosy. Można również

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

pokazać dzieciom prezentację multimedialną Akcesoria potrzebne do opieki nad psem (załącznik nr 6).

Ćwiczenia dużej motoryki 2 min.

2. „Psi” tor przeszkód:

nauczyciel (N) układa tor przeszkód, na którym znajdują się elementy:

miska (symulacja sypania pokarmu), smycz ( zakładanie i zdejmowanie obroży z pluszowego pieska), szczotka (symulacja wyczesywania), piłka (turlanie po wewnętrznej części obręczy). Dzieci mają za zadanie pokonać tor jak najszybciej.

Ćwiczenia usprawniające ruchy rąk 2 min.

3. Jak prawidłowo karmić psa?:

każde dziecko otrzymuje miskę i garść różnej wielkości koralików.

Zadaniem dzieci jest wybrać spośród nich te, które wymieni N, np. duże, małe, różowe, okrągłe. Przed ćwiczeniem N informuje o potrzebie stosowania właściwego pokarmu ze względu na wiek psa.

4. Domek mojego psa:

praca w grupach zróżnicowanych wiekowo, 4-5 osobowych. Dzieci wykonują z plasteliny makietę przedstawiającą zagrodę psa (np. buda, pies, miski, pokarm, woda, szczotka, zabawki).

2.

Ćwiczenia właściwe.

10min. 5. Grzebień dla pieska:

dzieci otrzymują ilustrację do uzupełnienia

(załącznik nr 1).

5. Poplątana smycz:

dzieci otrzymują ilustrację do pogrubienia linii (załącznik nr 2).

5. Akcesoria dla mojego psiaka:

dzieci rysują szlaczki – wzory symbolizujące

miskę, smycz

i szczotkę (załącznik nr 3).

3. Ćwiczenia kończące.

2min.

6. Dbamy o psa:

zabawa ruchowa. N pokazuje ilustrację, a dzieci wykonują ruch symulujący sugerowaną opiekę nad psem: miska - nalewanie wody, nasypywanie karmy, grzebień - przesuwanie palcami po jednej ręki po przeciwnej ręce, smycz – czworakowanie, szampon – ruchy okrężne rąk po całym ciele.

7. Franek i Burek:

chętne dzieci mogą zagrać w gry multimedialne (załączniki nr 7 i 8).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

miska, smycz, pluszowy pies, piłka, obręcz, różnej wielkości koraliki, plastelina, sztywne kartki papieru, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Ilustracja do uzupełnienia: Grzebień bez zębów;

2. Ilustracja do poprawienia: Poplątana smycz;

3. Ilustracja do uzupełnienia: Miska, smycz i szczotka;

4. Ilustracje pokazowe: Miska, szczotka, smycz, szampon;

5. Plik dźwiękowy: Kocham mojego psa;

6. Prezentacja multimedialna: Akcesoria potrzebne do opieki nad psem;

7. Kolorowanka multimedialna: Franek głaszcze Burka;

8. Puzzle multimedialne: Burek.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..