Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.
Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Zabawy balonowe.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Ćwiczy małą i dużą motorykę.
Koloruje ilustrację wg własnego pomysłu.
Kreśli linię po wyznaczonym śladzie.
Ćwiczy odbijanie balona.
Reaguje na bodźce wzrokowe i słuchowe.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Treści kształcenia:
usprawnienie dużej motoryki;
usprawnienie ruchów rąk;
posługiwanie się w zabawie rekwizytem, ruchem, gestem;
rozwijanie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz słuchowo - ruchowej;
nazywanie różnego rodzaju balonów.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie
do tematu.
2 min.
1. Różne rodzaje balonów:
swobodna rozmowa na temat różnych rodzajów balonów. Można również pokazać dzieciom zdjęcia Rodzaje balonów (załącznik nr 5).
Ćwiczenia dużej motoryki 2 min.
2. Balonowa siatkówka:
dzieci dobierają się w pary, w miarę możliwości równe wzrostem. Każda para dostaje balon, który dzieci odbijają między sobą, starając się nie upuścić go na ziemię.
1.
Ćwiczenia usprawniające ruchy rąk 1 min.
3. Balonowe zawody:
dzieci siedzą w kręgu, przekazują sobie balon z rąk do rąk, coraz szybciej.
W pewnym momencie nauczyciel (N) podaje drugiego balona, który również krąży między dziećmi.
4. Cukierkowy balonik:
zachęcenie dzieci do wykonania cukierka z balona. Dzielimy dzieci na 3- osobowe zespoły tak, aby w każdej drużynie (w miarę możliwości) znalazło się dziecko 3-letnie, 4-letnie i 5-letnie. Opis wykonania i propozycja podziału ról w zespole znajduje się w prezentacji multimedialnej (załącznik nr 6).
2.
Ćwiczenia właściwe.
10 min.
5. Ozdób swojego balona:
dzieci kolorują ilustrację (załącznik nr 1).
5. Czyj to balonik?:
dzieci rozwiązują labirynt (załącznik nr 2).
5. Wzorzyste balony:
dzieci rysują po śladzie (załącznik nr 3).
3. Ćwiczenia kończące.
2 min.
6. Cukierkowy porywacz:
dzieci siedzą w kręgu, w środku którego siedzi z zasłoniętymi oczami chętne dziecko, przed którym leżą wykonane wcześniej cukierki. Wybrane z kręgu dziecko po ciuchu próbuje zabrać mu cukierka. Zadaniem dziecka w środku jest pokazanie ręką stronę, z której dochodzą odgłosy „cukierkowego porywacza”. Jeśli dziecko siedzące w środku pokaże odpowiedni kierunek, nagradzane jest brawami. Jeśli uda się dziecku, które przybrało rolę cukierkowego porywacza, zabrać cukierka następuje zmiana ról.
7. Balonowe gry i zabawy:
dzieci mogą zagrać w gry multimedialne i/ lub uzupełnić ilustrację Balony i ich cienie (załączniki nr 7, 8 i/lub 4).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
balony, bibuła, kredki, grube mazaki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Ilustracja do pokolorowania: Ozdób swojego balona;
2. Labirynt: Czyj to balonik?;
3. Ilustracja do rysowania po śladzie: Wzorzyste balony;
4. Materiał do wydrukowania: Balony i ich cienie;
5. Zdjęcia: Rodzaje balonów;
6. Prezentacja multimedialna: Wykonanie cukierka;
7. Gra multimedialna memo: Balony;
8. Kolorowanka multimedialna: Ozdabiamy balony.