• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć świetlicowych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Scenariusz zajęć świetlicowych"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Książka przyjacielem człowieka

Cele ogólne:

-przedstawienie czytania książek jako jednej z form spędzania wolnego czasu, -rozwój zainteresowania czytelnictwem od najmłodszych lat,

-nauka poszanowania książek.

Cele szczegółowe:

uczeń :

-umie powiedzieć kim są: pisarz, wydawca, korektor, redaktor, ilustrator, grafik, drukarz, introligator, księgarz, bibliotekarz,

-wie co to jest książka i jak jest zbudowana,

-umie wymienić główne zasady poszanowania książki.

Metody pracy:

-indywidualna i grupowa.

Formy pracy:

- burza mózgów, pogadanka, metoda ćwiczeń praktycznych.

Środki dydaktyczne:

brystol, pisaki, duże grube książki, notatka do uzupełnienia.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie

2. Burza mózgów: Uczniowie odpowiadają na pytanie: Co to jest książka?

Skojarzenia są zapisywane na brystolu.

3. Przez chwile dzieci zastanawiają się, czy wiedzą jak powstają książki? Czy znają drogę książki do czytelnika?

4. Nauczyciel przedstawia drogę książki do czytelnika i wyjaśnia pojęcia z tym związane.

PISARZ

-wymyśla akcję, bohaterów lub opisuje zdarzenia autentyczne, -pisarz jest autorem książki,

-pisze książkę ręcznie, na maszynie lub komputerze (rękopis, maszynopis, wydruk komputerowy),

-po ukończeniu jeszcze raz poprawia błędy, -następnie rozsyła tekst do wydawców.

WYDAWCA

-zajmuje się przygotowaniem książki do wydaniem, -ocenia teksty nadesłane przez pisarzy,

-jeżeli tekst się podoba, podpisuje umowę z danym pisarzem i od tej pory przejmuje książkę.

(2)

REDAKCJA

-pierwszy etap drogi książki w wydawnictwie,

-ustala się wygląd książki ( rodzaj oprawy – twarda czy miękka; czy będą ilustracje, a jak tak to jakie – czarno białe czy kolorowe; gramaturę papieru; krój czcionek).

KOREKTOR

-poprawia błędy, zaznaczając je na marginesie specjalnymi znakami edytorskimi.

REDAKTOR TECHNICZNY

-kiedy błędy są poprawione tekst trafia z powrotem do redakcji, -redaktor tworzy makietę książki:

wpisuje tekst do komputera, po czym drukuje go na długiej taśmie

tnie taśmę na kawałki i wkleja je do wcześniej przygotowanej przez siebie książki

jeżeli w przyszłej książce mają się znaleźć ilustracje redaktor zostawia pomiędzy tekstem puste miejsca.

OPRACOWANIE GRAFICZNE KSIĄŻKI -zajmują się nim: ilustrator i grafik,

-grafik przygotowuje projekt okładki, -ilustrator wykonuje ilustracje do tekstu,

-kiedy projekt okładki i wszystkie ilustracje są już gotowe dołącza się je do wcześniejszej makiety i w ten sposób zostaje ona ukończona.

DRUKARNIA

-gotową makietę przekazuje się do drukarni, gdzie drukuje się książki, -drukarnia inaczej jest nazywana „fabryką książek”,

-tekst książki w drukarni jest drukowany przez specjalne maszyny drukarskie, które drukują go na arkuszach papieru A0. (pokazanie formatu i układu wydrukowanych stron).

INTROLIGATOR

-tnie na specjalnej gilotynie wydrukowane arkusze tak aby powstały strony książki, -wykonuje oprawę książki,

-łączy strony książki z oprawą.

HURTOWNIA (zaopatruje księgarnie i biblioteki, czasami sprzedaż detaliczna.)

KSIĘGARNIA (sklep z książkami, księgarz, księgarnia samoobsługowa, „czytelnia książek”).

TARGI KSIĄŻKI (Warszawa – maj; Katowice – marzec), ANTYKWARIAT (sklep z książkami używanymi), BIBLIOTEKA (wypożyczalnia i czytelnia książek).

5. Chwila na sprawdzenie zdobytych nowych wiadomości.

Zadanie 1.

Uzupełnij notatkę.

Książkę pisze ... . Napisany tekst przekazuje do ... . Tam przygotowuje się książkę do druku. Najpierw w ... podejmuje się decyzje jak przyszła książka będzie wyglądała – czy będzie miała ilustracje, jaki będzie miała format itd.

(3)

Następnie ... poprawia błędy. ... wykonuje ilustracje do książki, a ... – projekt okładki. W tym samym czasie redaktor rozmieszcza tekst. Kiedy tekst już jest odpowiednio rozmieszczony, a ilustracje i projekt okładki gotowe, wszystko łączy się w jedną całość, wykonując w ten sposób tzw. ... . Taka makieta zostaje przekazana do ..., gdzie przystępuje się do drukowania książki. Jednak zanim książka trafi do czytelnika musi jeszcze przejść przez ręce ..., który potnie zadrukowane arkusze tak aby powstały strony oraz połączy je z oprawą. Teraz książka jest już gotowa. Z drukarni trafia ona do ..., gdzie najczęściej w książki zaopatrują się księgarnie i biblioteki. My kupujemy książki w ... lub wypożyczamy je z ...

Podpowiedź:

biblioteka, księgarnia, introligator, hurtownia, ilustrator, grafik, drukarnia, makieta, korektor, wydawca, redakcja, pisarz

6. Nauczyciel prezentuje budowę książki 1.Obwoluta

2.Okładka 3.Wklejka 4.Grzbiet 5.Kapitałka 6.Trzon książki -Strona tytułowa

-Odwrocie strony tytułowej -Numeracja stron

-Spis treści -Indeks

Zadanie 2.

Uczniowie muszą wskazać wszystkie części budowy książki (jeżeli elementu brakuje muszą to również powiedzieć) na podstawie wybranych książek, znajdujących się na stolikach.

1.POSZANOWANIE KSIĄŻKI.

Wszyscy zastanawiają się ,czy warto szanować książki i jak to się robi…

Nauczyciel zapisuje odpowiedzi uczniów na brystolu, np. : -Nie jeść przy czytaniu,

-Nie plamić, nie zaginać rogów

-Nie pisać po książce, nie zaginać rogów -Nie wyrywać i nie wycinać ilustracji ani stron -Nie czytać z brudnymi rękami

8. Podsumowanie zajęć.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po chwili zabawy dzieci siadają w kole, a prowadząca włącza słuchowisko „Miś Uszatek” Grupa może się położyć na dywanie i oddać lekturze znanej bajki. Po słuchowisku

Wychowawca prezentuje uczniom film dotyczący powstawania cienia oraz zadaje pytania do filmu:.. Czym

Na pauzę, nauczyciel podnosi ilustracje symbolu, a zadaniem dzieci jest wyklaskać jego nazwę.. Polskie tańce

Dzieci mają za zadanie dobrać się w pary. Następnie każda para losuje krótki dialog z określonymi postaciami np. Dzieci mają za zadanie przeczytać tekst zmieniając

Wychowawca dokonuje podziału uczniów na 4 osobowe drużyny. Każdy z zespołów ma za zadanie ułożyć wylosowaną dekorację dźwiękową przy użyciu głosu oraz

Środki dydaktyczne: kolorowe kółka o średnicy 2 cm, 4cm, 7cm i 8cm nożyczki, klej, kartki białe i kolorowe rozmiar A4, kredki, pisaki, pokazowa praca origami z kółek, książka

Wychowawca prezentuje uczniom film nagrany w restauracji, w którym kucharz mówi dzieciom co to jest proporcja i dlaczego jest ona ważna w kuchni.. Następnie wychowawca zadaje

Do przodu prawą rękę daj- wyciągają prawą rękę przed siebie, do tyłu prawa rękę daj, do przodu prawa rękę daj i pomachaj nią- machamy do kolegów.. Raz, dwa, trzy-