• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Solutions to a problem of drinking alcohol 1. Cele lekcji a. Wiadomości

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Solutions to a problem of drinking alcohol 1. Cele lekcji a. Wiadomości"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Solutions to a problem of drinking alcohol

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze słownictwem związanym z tematem, jakim jest nadużywanie alkoholu. Praca z tekstem czytanym umożliwia poznanie ciekawych,

różnorodnych i często spotykanych w anglojęzycznej prasie sformułowań, a dalsze ćwiczenia pomagają je opanować. Dzięki temu uczniowie uczą się również, jak poprawnie i w

interesujący sposób wyrazić swoją opinię na temat tego problemu społecznego.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści artykułu, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Układając fragmenty tekstu we właściwej kolejności, uczniowie opanowują umiejętność konstruowania formy artykułu.

Ćwiczona jest również umiejętność mówienia - w pierwszej części lekcji uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. Wreszcie, podczas pracy w grupach, uczniowie ćwiczą umiejętność czytania ze zrozumieniem szczegółów - uzupełniają zdania zwrotami z przeczytanego wcześniej tekstu.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji, będącej wprowadzeniem do tematu, uczniowie pracują jako jedna grupa - odpowiadają na pytania nauczyciela, wyrażają opinie na temat alkoholizmu i tego, jakie znają sposoby radzenia sobie z tym problemem.

W części drugiej uczniowie (pracując samodzielnie) układają fragmenty artykułu „Solutions to the problem of drinking alcohol" w odpowiedniej kolejności, następnie czytają raz jeszcze cały tekst w celu zrozumienia jego ogólnej treści.

Na koniec, pracując w kilkuosobowych grupach, rozwiązują zadania pomagające im

zapamiętać znaczenie wybranych z tekstu słów i sformułowań - uzupełniają zdania zwrotami pochodzącymi z przeczytanego wcześniej tekstu.

3. Środki dydaktyczne

a. Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania (fragmenty artykułu do ułożenia w odpowiedniej kolejności) oraz ćwiczenie, w którym uczniowie uzupełniają zdania zwrotami pochodzącymi z przeczytanego uprzednio tekstu.

b. Szablon do pracy z uczniem - zawiera klucz odpowiedzi do zadań z karty pracy ucznia, a także przykładowe pytania do zadania przez nauczyciela w fazie przygotowawczej lekcji.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

SPEAKING - w ramach wprowadzenia nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji „Solutions to the problem of drinking alcohol" i pyta uczniów o ich skojarzenia związane z podanym

tematem (brainstorming). Następnie uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, m.in.:

(2)

1. What do you think about a problem of drinking alcohol?

2. How does the situation in our society look?

3. Do you have any ideas how to help people who overuse alcohol?

Najciekawsze pomysły mogą zostać zapisane na tablicy.

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają, a następnie układają w kolejności fragmenty artykułu „Solutions to the problem of drinking alcohol" - pracują samodzielnie.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION - Uczniowie starają się odgadnąć znaczenia słów wyróżnionych w tekście. Następnie, pracując w małych grupach, uzupełniają zdania zwrotami pochodzącymi z wcześniej przeczytanego tekstu.

c. Faza podsumowująca

WRITING, SPEAKING - Uczniowie przygotowują plan artykułu (będącego ich pracą domową) - grupują argumenty za i przeciw dotyczące picia alkoholu.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera wszystkie ćwiczenia podane w scenariuszu (tekst, którego fragmenty należy poukładać w kolejności, oraz ćwiczenie składające się ze zdań, które należy uzupełnić zwrotami pochodzącymi z przeczytanego uprzednio tekstu).

b. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do ćwiczeń z karty pracy ucznia oraz zestaw przykładowych pytań do zadania uczniom w fazie przygotowawczej lekcji.

c. Zadanie domowe

WRITING - Uczniowie mają za zadanie napisać krótki artykuł na temat „Good and bad sides of drinking alkohol". Długość artykułu to 100-120 słów. W artykule należy zawrzeć jak najwięcej zwrotów poznanych na lekcji.

6. Czas trwania lekcji 45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie - uzupełniają tekst „Status of women in western world" (zawarty w karcie pracy ucznia) podanymi słowami..

Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza.. Druga część lekcji poświęcona jest na

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają tekst „Living on your own" a następnie uzupełniają go podanymi w ćwiczeniu słowami - pracują samodzielnie.. READING FOR

Wśród czworokątów będących trapezami znajdziemy takie, które dodatkowo mają drugą parę boków równoległych – takie trapezy nazwiemy równoległobokami..

Na koniec nauczyciel pyta jednego ucznia, jak buduje się dom (w języku polskim). Uczniowie indywidualnie czytają polecenie, słuchają nagrania 2 razy, a następnie podają

Potem następuje konferencja prasowa. Nauczyciel monitoruje pracę i poprawia najważniejsze błędy, udziela głosu. Dobrze jest też przynieść na lekcję