Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: Bawimy się liczbami.
Cele operacyjne:
Dziecko:
przelicza przedmioty w zakresie do 3 lub większym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami dziecka;
klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor), próbuje je przeliczać;
rozróżnia grzyby jadalne od trujących;
współpracuje z innymi dziećmi w trakcie zabaw ruchowych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3 lub większym zależnie od indywidualnych możliwości dziecka;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Grzyby jadalne i trujące, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych Muchomor;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, zabawa na
przywitanie Witam tych, którzy… . Następnie dzieci bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: Witam tych, którzy:
- mają 4 lata;
- mają dwóch braci;
- lubią liczyć.
Dzieci, które czują się przywitane odmachują N.
Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje przedstawiające grzyby jadalne i trujące (załącznik nr 1), liczmany, tablice z cyframi od 1 do 6.
I. Zajęcia poranne
2. Grzyby jadalne i trujące:
urządzanie gazetki o powyższym tytule.
Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają grzyby jadalne oraz trujące – muchomory. Następnie omówienie i przymocowanie na gazetkę wybranych ilustracji. Po wykonaniu gazetki chętne dzieci mogą dorysować na szablonie muchomora sześć kropek.
Materiały: ilustracje z gazet, tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub magnesy do przymocowania ilustracji, szablon muchomora (załącznik nr 2), kredki.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Zbieranie grzybów:
zabawa ruchowa. Na sali rozłożone są ilustracje grzybów (zarówno jadalnych jak i trujących). Gdy gra muzyka, dzieci poruszają się po sali zbierając grzyby jadalne, gdy następuje pauza, dzieci zastygają w bezruchu. W momencie, gdy na podłodze zostaną już tylko grzyby trujące, następuje koniec tej części zabawy. Następnie dzieci siadają w okręgu sprawdzając sobie
Materiały: ilustracje przedstawiające grzyby.
Po przeliczaniu zebranych grzybów dzieci mogą także pogrupować je według koloru kapelusza, wielkości i ponownie je przeliczyć.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
nawzajem, czy nikt nie zebrał trującego grzyba. Każde dziecko po kolei liczy na głos, ile grzybów jadalnych zebrało.
2. Muchomor z sześcioma kropkami:
praca plastyczna. Przed naklejaniem białych kropek na czerwony kapelusz muchomora, dzieci przeliczają je.
Materiały: instrukcja wykonania muchomora - prezentacja multimedialna (załącznik nr 6), czerwone półkole, 6 białych kropek, długi, biały prostokąt.
3. Matematyczna zgaduj – zgadula:
zagadki matematyczne, manipulowanie na przedmiotach. Przykładowa treść zagadek:
- Na polanie rosło 6 prawdziwków. Ania razem z mamą poszła na spacer i zerwały 2 prawdziwki. Ile prawdziwków pozostało na polanie?;
- Tata zebrał we wtorek 3 podgrzybki, a mama 2. Ile grzybów mają razem?;
- Czerwony muchomor miał 4 kropki, a pomarańczowy 3. Ile kropek mają razem te dwa muchomory?
N jako pierwszy wymyśla zagadkę. Po nim chętne dzieci układają łamigłówki matematyczne.
W trakcie rozwiązywania zagadek matematycznych
niezbędne są
obrazki/przedmioty
umożliwiające dzieciom zilustrowanie zadania.
4.Zagraj z muchomorkiem:
zabawa z grami w wersji stolikowej (Memory z cyframi) lub w wersji multimedialnej – (Muchomor ze sznurówki – ćwiczenie polegające na rozwijaniu sprawności manualnej dziecka).
Materiały: gry (załączniki nr 3 i 7).
Wybór aktywności należy do dzieci.
1. Zawody w ogrodzie.
podział grupy na dwie drużyny.
Wykonywanie określonych konkurencji na czas i dokładność. Przykładowe konkurencje:
- dzieci stoją w dwóch rzędach(każda drużyna w swoim). Ich zadaniem jest podanie pod nogami woreczka od pierwszego do ostatniego zawodnika. Wygrywa ta drużyna, która szybciej i precyzyjniej wykona zadanie;
- przyniesienie z ogrodu
2 kasztanów/szyszek/patyków (te przedmioty ma przynieść jedno dziecko reprezentujące całą drużynę);
- dzieci 3 razy okrążają najbliższe drzewo.
Zajęcia realizowane są w ogrodzie przedszkolnym.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Muchomorki i prawdziwki:
chętne dzieci mogą uczestniczyć w ćwiczeniach rozwijających pamięć lub indywidualnie realizować zadanie polegające
Materiały: gry w wersji stolikowej i multimedialnej (załączniki nr 4, 5, 8).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
na odnajdywaniu różnic w obrazkach, a także układać puzzle.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
wycinki z gazet/ilustracje grzybów jadalnych i trujących, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, figury geometryczne wycięte z papieru kolorowego, klej, dowolny skoczny utwór muzyczny, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Muchomor - zdjęcie;
2. Muchomor bez kropek – materiał do wydrukowania;
3. Znajdź moją parę – gra typu memo;
4. Prawdziwek – puzzle 6-elementowe;
5. Muchomory – film (ćwiczenia rozwijające pamięć;
6. Muchomor z papieru – prezentacja multimedialna;
7. Muchomor ze sznurówki – prezentacja multimedialna;
8. Gra multimedialna typu znajdź 6 różnic: Muchomor z kropkami.