• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Koźba

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Uczę się poruszać po drodze.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 różnicuje sylwetę sygnalizatora dla samochodów i pieszych;

 potrafi omówić kolorystykę, symbolikę oraz zastosowanie sygnalizatora;

 różnicuje, a także klasyfikuje wybrane figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt) zgodnie z podaną cechą jakościową (kolor, wielkość, kształt);

 przelicza elementy zbioru w zakresie indywidualnych możliwości;

 potrafi skonstruować przestrzenny sygnalizator zgodnie z instrukcją;

 współpracuje podczas zabaw zespołowych.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;

 słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;

 orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach oraz korzystaniu ze środków transportu;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;

 dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;

 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

(2)

 odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, słuchanie wypowiedzi innych osób;

 rozwój mowy (samodzielne formułowanie wypowiedzi ustnej, wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego oraz biernego);

 doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na tekście czytanym przez nauczyciela;

rozwijanie pamięci słuchowej dotyczącej treści wysłuchanego tekstu;

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (znak, rysunek);

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą);

 rozwijanie spostrzegawczości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej;

 utrwalanie nazw figur geometrycznych: koła, trójkąta, kwadratu;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni;

 rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

(3)

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka I. Zajęcia

poranne

1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.

Zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci, z wykorzystaniem propozycji nauczyciela (N).

N zachęca dzieci do rozmowy na temat zgromadzonych w sali sylwet obrazujących wybrane znaki drogowe.

Proponuje różnorodną aktywność opartą na tematyce zajęć:

 zabawy stolikowe w oparciu grę Memo (załącznik nr 1);

 puzzle

przedstawiające znak drogowy oraz sygnalizator

(załączniki nr 2 i 3);

 Figuraki – układanie konturów figur za pomocą szarf.

1. Figurkowo:

zabawa utrwalająca znajomość kształtów geometrycznych i kolorów (koło, kwadrat, trójkąt; czerwony, żółty, zielony).

N zaprasza dzieci do zabawy multimedialnej doskonalącej koncentrację i wyzwalającej szybkość reakcji (załącznik nr 5).

Dzieci nazywają pojawiające się na monitorze kształty używając ich nazw oraz określając kolor.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Znaki drogowe:

wysłuchanie i omówienie wiesza (załącznik nr 4).

Ćwiczenia pamięci słuchowej poprzez przypomnienie kształtów znaków drogowych.

Zabawy z wykorzystaniem

klocków Figury

(4)

geometryczne:

grupowanie, tworzenie zbiorów wg określonej cechy (kształt, kolor);

przeliczanie elementów zbiorów.

3. Czy znasz te znaki?:

zapoznanie z wybranymi znakami Kodeksu Drogowego – rozwijanie spostrzegawczości podczas oglądania wybranych materiałów dostępnych w Kodeksie Drogowym.

Próby wyjaśnienia znaczenia nazwy: Kodeks Drogowy. Zachęcenie dzieci do odnajdywania i opisywania znaków drogowych w Kodeksie Drogowym (można także wykorzystać prezentację z wybranymi znakami drogowymi - załącznik nr 6). Dzieci tworzą cztery zespoły. Każdy z nich odszukuje wybrany rodzaj znaków drogowych (znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze,

informacyjne). Następnie prezentują odnalezione znaki oraz omawiają ich kolor i kształt.

4. Przedszkolak bezpieczny na drodze:

wyjście na spacer.

Dzieci podczas spaceru obserwują zachowanie pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię. N zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo i pożądane zachowania oraz właściwą

ocenę zachowań

niebezpiecznych, gdyby takie się pojawiły.

III. Zajęcia popołudniowe

1. W co się bawić?:

zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci.

N proponuje dzieciom multimedialną grę memo (załącznik nr 8).

(5)

2. Syrena policyjna

zabawa ruchowa dźwiękonaśladowcza.

N prezentuje dzieciom krótkie nagranie syreny radiowozu policyjnego (załącznik nr 7).

Dzieci biegają po sali naśladując jeżdżące samochody; na sygnał alarmowy przystają w miejscu.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana;

zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

plansze znaków Kodeksu Drogowego, Kodek Drogowy, szarfy, wstążki, mozaika geometryczna np. klocki Dienesa, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Kolorowe figury – gra memo – materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

2. Sygnalizator – puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

3. Uwaga, światła! – puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

4. Znaki drogowe – tekst wiersza, autor: Anna Koźba;

5. Figurkowo - gra multimedialna;

6. Znaki drogowe - prezentacja multimedialna;

7. Syrena radiowozu – plik audio;

8. Czy pamiętasz, gdzie jestem?- multimedialna gra memo.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W czasie pracy dzieci wypowiadają się na temat skarbów, które mogą znajdować się w zamkach. N wprowadza nazwę „diament”

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

W różnych miejscach w sali znajdują się zawieszone na nitkach chmury wykonane z kartonu w różnych kształtach oraz kolorach Nauczyciel (N) zachęca dzieci, aby

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do obserwacji chmur na niebie i do wypowiadania się na temat ich kształtu, koloru, wielkości.. Prowadzi rozmowy z dziećmi na temat

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

spotkanie z osobą wykonującą zawód elektronika/elektryka/elektromechanika Obserwacja wybranego urządzenia „od środka” (po zdjęciu obudowy), pokaz działania

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.