• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł Give a red carpet treatment – colourful idioms (Idioms 5) Przedmiot nauczania Język angielski

Autor (imię i nazwisko) Aleksandra Kazimierczyk Adres (ulica, nr domu) ul. Omulewska 14/4 Kod pocztowy, miejscowość 04-128 Warszawa Login autora w Scholaris olakazimierczyk

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze zwrotami urozmaicającymi wypowiedzi pisemne i ustne, czyli z idiomami. Piąta lekcja z tego cyklu ma za zadanie

przedstawić uczniom zestawy idiomów, zawierających w sobie nazwy kolorów. Uczniowie zapoznają się ze znaczeniami idiomów, uczą się stosować te wyrażenia. Jest to druga lekcja z cyklu poświęcona idiomom z nazwami kolorów.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło Cambridge International Dictionary of Idioms

Odnośniki karta pracy ucznia, szablon do pracy z uczniem

Etap edukacyjny Liceum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe idiomy, idioms, słownictwo, colours UDC (wypełnia redakcja)

Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

Uwagi Jest to szósty z serii siedmiu scenariuszy lekcji opartych na praktycznej nauce angielskich idiomów.

(2)

Scenariusz lekcji – Give a red carpet treatment – colourful idioms (Idioms 5)

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze zwrotami bardzo urozmaicającymi zarówno wypowiedzi pisemne, jak i ustne, czyli z idiomami. Piąta lekcja z tego cyklu ma za zadanie przedstawić uczniom zestawy idiomów, zawierających w sobie nazwy kolorów. Uczniowie zapoznają się ze znaczeniami idiomów, uczą się stosować te wyrażenia. Jest to druga lekcja z cyklu poświęconego idiomom z nazwami kolorów.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie ze zrozumieniem szczegółów).

Zadaniem uczniów jest dopasowanie idiomów do ich wytłumaczeń. Aby nauka była bardziej efektywna, uczniowie pracują następnie samodzielnie. Ich zadaniem jest przeczytanie krótkiej historyjki zawierającej idiomy, a następnie przetworzenie zdań tak, by zamiast idiomów pojawiły się sformułowania definiujące je.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach – dopasowują części zdań w taki sposób, by połączyć idiomy z ich znaczeniami. Następnie pracują samodzielnie – przekształcają podaną historyjkę.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia w karcie pracy ucznia oraz w szablonie do pracy z uczniem zawierającym również pytania dla uczniów, dzięki którym powtórzony zostaje materiał z poprzednich lekcji o idiomach.

4. Przebieg lekcji

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia wcześniejszych lekcji z serii „Idioms” –

„Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, rozpoczynając piątą lekcję z tej serii powinien

przeprowadzić krótkie powtórzenie zwrotów, z którymi uczniowie zapoznali się podczas poprzednich zajęć. W tym celu zadaje pytania, jak np.

 When would you save your friend’s neck?

 Give me an example of a person who is easy on the eye.

 How would you say that sth costs a lot of money?

 What can you say to wish sb good luck?

 Who would you describe as an old hand?

 How can you say that you are controlled by someone?

 What can you find in yellow pages?

 Are you green? Why? What do you do?

(3)

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Łączą początki zdań z ich zakończeniami, tworząc w ten sposób zdania, które tłumaczą zastosowanie wybranych idiomów.

WRITING – Uczniowie pracują samodzielnie. Przetwarzają podaną krótką historyjkę tak, by zamiast idiomów w zdaniach pojawiły się ich wyjaśnienia.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu – części zdań do połączenia oraz tekst do transformacji.

b. Zadanie domowe

Jeśli nauczyciel zamierza przeprowadzić serię lekcji uczących angielskich idiomów oraz przeprowadził już poprzednie lekcje z tej serii, poleca uczniom założenie zeszytów,

w których umieszczać będą wszystkie nowe idiomy. Wówczas do rozdziałów zawierających idiomy ze słowem „neck”, „eye”, „hand” oraz „leg” uczniowie dołączą rozdział

zawierający kolejne idiomy z nazwami kolorów.

Uczniowie mogą uzupełniać swoje zeszyty, wklejając otrzymane podczas lekcji zestawy zwrotów.

c. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się podczas czterech poprzednich zajęć z serii „Idioms”.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli nauczyciel zamierza przeprowadzić serię lekcji uczących angielskich idiomów oraz przeprowadził już poprzednie lekcje z tej serii, wówczas poleca uczniom założenie

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości