• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID pozyskiwanie_energii_scenariusz_technika_gimnazjum

Tytuł Pozyskiwanie energii a ochrona środowiska

Przedmiot Technika

Autor (imię i nazwisko) Beata Sanakiewicz Autor (ulica, nr domu)

Autor (kod, miejscowość)

Autor (login w Scholaris) beasan2006

Abstrakt Scenariusz lekcji prowadzonej w formie debaty, w trakcie której uczniowie prezentują swoje argumenty dotyczące korzyści i zagrożeń wynikających z różnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej.

Wydawca

Źródło Autor

Odnośniki Opisywany zasób jest wymagany przez zasób powiązany:

Karta pracy

Program autorski z techniki

Etap edukacyjny gimnazjum

Informacje o prawach

Słowa kluczowe Energia elektryczna, debata, środowisko, ochrona środowiska, elektrownia cieplna, elektrownia jądrowa, elektrownia wodna UDC

Czas trwania lekcji 2 jednostki lekcyjne Uwagi

Scenariusz lekcji – Pozyskiwanie energii a ochrona środowiska

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń:

1. Poznaje trudne i złożone problemy dotyczące pozyskiwania energii i ochrony środowiska.

2. Rozumie konieczność oszczędzania energii elektrycznej.

(2)

3. Rozumie, że postęp techniczny wiąże się z negatywnymi skutkami ekologicznymi.

4. Poszukuje rozwiązań eliminujących te skutki.

b) Umiejętności Uczeń:

1. Umiejętnie przedstawia argumenty (popiera je dowodami).

2. Potrafi wskazać negatywne skutki towarzyszące procesom technologicznym.

3. Umiejętnie przygotowuje tzw.„prasówkę”.

4. Wyszukuje informacje z różnych źródeł.

c) Postawy

1. Kształtuje prawidłową postawę podczas pracy w zespole.

2. Prezentuje własny punkt widzenia

2. Metoda i forma pracy

Praca w grupach, debata, tzw.„prasówka”, prezentacja, korzystanie z różnych źródeł.

3. Środki dydaktyczne

1. Karta pracy

4. Przebieg lekcji

a) Etap przygotowawczy

1. Przed realizacją właściwego tematu powinna odbyć się lekcja wstępna (około 15 min. lekcji poprzedzającej temat). Nauczyciel wyjaśnia cel bieżącej lekcji oraz zadania, jakie powinny zostać zrealizowane przed przystąpieniem do tematu:

a. Zostaje ogłoszony przetarg na dostawę energii elektrycznej.

b. Do przetargu przystępują trzy firmy proponujące wybudowanie elektrownii: cieplnej, wodnej i jądrowej.

c. Zostaje powołany zespół ekspertów, który dokona wyboru. W skład zespołu wchodzą:

 Specjalista ds. ekonomii

 Specjalista ds. ekologii

 Specjalista ds. energetyki

d. Zadaniem każdej z firm jest przekonanie ekspertów o korzyściach wynikających z proponowanego rozwiązania, a jednocześnie obalenie argumentów konkurencji poprzez przedstawienie dowodów. Przygotowane przez uczniów dowody to wycinki prasowe, fragmenty książek oraz inne źródła.

e. Uczniowie przed przystąpieniem do debaty powinni wskazać korzyści, jakie daje ich oferta, a także wyszukać wady w ofertach konkurencji.

2. Po powyższych wyjaśnieniach zostaje wyłoniony zespół ekspertów. Pozostali uczniowie dzielą się na trzy grupy. Każda grupa wybiera lidera grupy, którego zadaniem będzie nadzorowanie

(3)

działań zespołu.

3. Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik)

4. Nauczyciel podaje uczniom przykłady źródeł (także osób i instytucji, które mogą dostarczyć im materiałów).

5. Uczniowie przystępują do planowania zadań.

b) Etap realizacji

1. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

2. Zespół ekspertów otwiera debatę. W pierwszym etapie poszczególne zespoły prezentują swoją ofertę: opisują sposób pozyskiwania energii elektrycznej w danej elektrowni oraz korzyści wynikające z proponowanego przez zespół rozwiązania.

3. Zespoły wysuwają argumenty poparte dowodami, które mają pokazać, jakie wady posiada oferta konkurencji.

4. Ostatnim etapem debaty jest ustalenie przez ekspertów wniosków dotyczących uwarunkowań ekonomicznych, społecznych oraz zagrożeń dla środowiska.

c) Etap podsumowujący

1. Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji i uświadamia uczniom konieczność rozsądnego gospodarowania energią elektryczną.

5. Bibliografia

1. http://www.biomasa.org/edukacja/zmianyklimatyczne

2. http://www.forumakad.pl/archiwum/99/5/artykuly/24-okolice.htm 3. http://www.elektrownie.tanio.net/ekologia.html

6. Załączniki

a) Karta pracy

Karta wspomaga planowanie zadań do wykonania, określenie terminów wykonania oraz ustalenie osób odpowiedzialnych za ich realizację.

Cytaty

Powiązane dokumenty

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

Jeżeli pole trójkąta prostokątnego jest równe 5, to pole prostokąta zbudowanego z dwóch takich trójkątów jest równe ………... Jakie jest

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości