• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Nazywa czynności. Dzieli się swoimi doświadczeniami. Potrafi naśladować zachowania według instrukcji.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Nazywa czynności. Dzieli się swoimi doświadczeniami. Potrafi naśladować zachowania według instrukcji."

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

G. Zabawy edukacyjne integrujące grupę i rozwijające umiejętności społeczne dzieci.

Scenariusz zajęć Autor: Izabela Wąsikowska

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Odgrywamy scenki.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Nazywa czynności.

Dzieli się swoimi doświadczeniami.

Potrafi naśladować zachowania według instrukcji.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych).

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin i zwierząt, unika ich.

Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie wypowiedzi innych, nazywanie i umiejętne odczytywanie stanów emocjonalnych: radości, smutku);

 rozwój mowy (wyraźne wypowiadanie wyrazów);

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 opowiadanie o sytuacjach z życia codziennego, własnych przeżyciach;

 doskonalenie sprawności manualnej;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie

do tematu 3 min.

1.Co pokazuję?:

wybrane dziecko pokazuje gestem czynności, np. mycie rąk, zębów, czesanie włosów, układanie klocków, jedzenie. Reszta grupy odgaduje, co ochotnik pokazuje.

1.

Ćwiczenia usprawniające 3 min.

2. W rytm muzyki:

każde dziecko trzyma w ręce maskotkę. Dzieci wykonują czynności w rytm muzyki (podkład muzyczny – załącznik nr 8) zgodnie z instrukcją (załącznik nr 1) czytaną przez nauczyciela (N).

3. Jesteśmy aktorami!:

dzieci pracują w parach. Każda z nich odgrywa scenkę zgodnie z instrukcją N (załącznik nr 3). N zachęca dzieci do wypowiedzi, jak czuły się te osoby przedstawione w scenkach.

4. Jak się czujesz?:

dzieci dorysowują odpowiednią minę na ilustracji (załącznik nr 4).

5. Pudełko na smutki:

dzieci dekorują szablon pudełka (załącznik nr 5).

2.

Ćwiczenia właściwe.

6 min.

3. Ćwiczenia kończące.

3 min.

6. Zagraj z Wojtkiem!:

do wykorzystania przez dzieci szereg gier multimedialnych (załącznik nr 6 i 7 ).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Środki dydaktyczne:

maskotka dla każdego dziecka, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Co pokazuję? – instrukcja;

2. Jesteśmy aktorami! – opisy scenek;

3. Słońce – ilustracja;

4. Pudełko na smutki – szablon;

5. Znajdź Wojtka – gra multimedialna;

6. Gra multimedialna typu połącz w pary – Morskie atrakcje;

7. Gra multimedialna typu znajdź różnicę – Wojtek i jego dom;

8. Plik muzyczny - Rytmiczna muzyka.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Scenariusz w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd.. Projekt finansowany przez Unię

Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie