• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka

Obszar podstawy programowej:

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3 – latki, 4 – latki, 5 – latki)

Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie się bawię z innymi Temat: Moja rodzina.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Poznaje swoją rolę społeczną w rodzinie.

Potrafi wymienić członków najbliższej rodziny.

Wywiązuje się ze swoich obowiązków (np. sprząta po sobie zabawki).

Uczestniczy w zabawach i zajęciach ruchowych.

Wypowiada się swobodnie na dany temat.

Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują;

grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy.

Zna członków swojej najbliższej rodziny, ich role, obowiązki, wzajemne relacje.

Dba o członków swojej rodziny na miarę swoich możliwości (np. przygotowuje niespodzianki, wykonuje dla nich prezenty, pomaga w obowiązkach).

Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach oraz w sytuacjach zadaniowych) i w świecie dorosłych.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Potrafi uważnie patrzeć

(organizuje pole

spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo -

ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 wzmacnianie więzi oraz relacji rodzinnych;

 wdrażanie do wzajemnej pomocy w rodzinie, a także do szacunku wobec członków rodziny;

 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych ilustracji, śpiewanie piosenki);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, wielozmysłowe określanie cech charakterystycznych przedmiotu;

 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/ uwagi o realizacji

4-latki/ uwagi o realizacji

5-latki/ uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

2. Moja rodzina:

zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy tematycznej (dzieci mogą dobrać się w małe zespoły).

I. Zajęcia poranne

3. Sprzątanie:

zabawa ruchowa według W. Sherborne.

Materiał – książka Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, s. 109.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przygotowanie do śniadania 1. Zgadnij, co jest na drugiej ilustracji?:

próba rozwiązania zagadki przez dzieci. Na tablicy tematycznej przywieszona jest ilustracja prezentująca chłopca z wyciągniętą ręką.

Obok, zasłonięty kolorową kartką, znajduje się druga ilustracja. Dzieci próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co kryje zasłonięty rysunek.

Nauczyciel (N) naprowadza dzieci pomocniczymi pytaniami. Podanie rozwiązania stanowi wprowadzenie do tematu zajęć.

Materiał: ilustracje (załącznik nr 1), tablica, magnesy, kolorowy brystol.

2. W moim domu:

zapoznanie z treścią wiersza (załącznik nr 2). Rozmowa na temat roli dziecka w rodzinie, jego podstawowych obowiązków.

3. Mamie pomagamy - o porządek dbamy!

zabawa ruchowa - naśladowanie prostych czynności domowych:

wycieranie kurzu, układanie zabawek, zamiatanie, itp.

4. Super brat:

Dzieci, które wykazują zainteresowanie

tematem układają puzzle w wersji stolikowej Super brat (załącznik nr 3). Dzieci, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie rodzaju aktywności

(np. zabawowej).

4. Poukładaj klocki:

zabawa dydaktyczna (załącznik nr 4).

Zadaniem dziecka jest połączyć linią klocki w tym samym kolorze.

4. Pomagam rodzicom:

malowanie farbami na powyższy temat.

II. Zajęcia dydaktyczne

Przygotowanie do obiadu 1. Pobiegajmy!:

Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym. Wybór rodzaju aktywności należy do dziecka.

2. Do kogo należy, do czego służy?:

kształcenie mowy w trakcie zabawy.

Scenariusz zabawy oraz ilustracje – załącznik nr 5.

3. Kogel-mogel:

zabawa ruchowa według W. Sherborne. Scenariusz w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd. HARMONIA, Gdańsk, 2006, s.

103.

III. Zajęcia popołudniowe

4. Komputer i ja:

Indywidualne zabawy; do wyboru gry multimedialne (załącznik nr 6, 7, 8, 9).

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Środki dydaktyczne:

książka: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, autor: Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, kolorowy brystol, tablica, magnesy, białe kartki, klej, kolorowe kredki, farby, pędzle, miski z wodą, ręczniki papierowe, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Ilustracje do zabawy - Zgadnij, co jest na drugiej ilustracji?;

2. Tekst wiersza Agnieszki Wysockiej W moim domu;

3. Puzzle 4 - elementowe: Super brat;

4. Ilustracje do zabawy dydaktycznej Poukładaj klocki;

5. Scenariusz oraz ilustracje zabawy: Do kogo należy? Do czego służy?;

6. Multimedialna gra matematyczna: Wskaż dom, który…;

7. Gra multimedialna: Pomóż dziadkowi znaleźć okulary;

8. Zagadki multimedialne: Co tu się ukryło?;

9. Multimedialna gra dydaktyczna: Dobierz parę.

Cytaty

Powiązane dokumenty

N zaprasza dzieci do obejrzenia prezentacji multimedialnej (załącznik nr 8). Następnie prosi, aby dzieci wymieniły nazwy pojazdów, które widziały na prezentacji.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie