Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: Bawimy się liczbami.
Cele operacyjne:
Dziecko:
liczy przedmioty w zakresie 3;
grupuje obiekty według podanych kryteriów (liczba elementów, kolor).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Trzecie urodziny biedronki, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
kształtowanie umiejętności słuchania baśni, opowiadania i umiejętności wypowiedzenia się na temat usłyszanej historii;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych z użyciem papierowych kół.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, zabawa na
przywitanie Części ciała, podczas której na hasło nauczyciela (N): Jeden! lub Dwa! dzieci wskazują pojedynczą część ciała (np. nos, głowę) lub podwójną (np. ręce, nogi, uszy, oczy). Następnie dzieci bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu.
Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje przedstawiające biedronkę (np. z trzema kropkami), liczmany, tablice z cyframi od 1 do 3 (załączniki nr 1 i 3).
I. Zajęcia poranne
2. Trzecie urodziny biedronki:
urządzanie gazetki ściennej o powyższym tytule. Dzieci wybierają z przygotowanych wcześniej przez N wycinków z gazet te ilustracje, które przedstawiają biedronkę oraz kojarzą się dzieciom z urodzinami. Następnie omówienie i przymocowanie na gazetkę wybranych ilustracji. Po wykonaniu gazetki chętne dzieci rysują na obrazku przedstawiającym tort tyle świeczek, ile kropek ma biedronka.
Materiały: ilustracje z gazet, tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub
magnesy, rysunek
(załącznik nr 4), kredki.
1. Biedronka z kół:
indywidualna praca techniczna - składanie biedronki z papierowych kółek. Podczas pracy dzieci przeliczają koła: czarne (kropki biedronki) i czerwone (skrzydła biedronki).
Materiały: instrukcja wykonania biedronki – prezentacja multimedialna (załącznik nr 7) czerwone i czarne kola.
Zamiast Biedronki z kółek N może zaproponować dzieciom wykonanie Biedronki z balonów (załącznik nr 8).
2. Biedronki:
zabawa ruchowa na powietrzu. W trakcie zabawy dzieci wcielają się w biedronki:
poruszają się po ogrodzie machając rękami - skrzydełkami na boki. Na pojedyncze klaśnięcie N dzieci stoją pojedynczo w bezruchu, na podwójne klaśniecie łączą się w pary, a na potrójne w trójki.
Podczas zabawy należy często zmieniać polecenia.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Urodziny biedronki:
zabawy oddechowe i ruchowe:
Materiały: balony.
W trakcie tańca z balonem
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- Dmuchanie balonów – dzieci próbują samodzielnie nadmuchać balony. Warto wcześniej z dziećmi poćwiczyć wdech i wydech;
- Taniec z balonami – dzieci łączą się w pary, każda otrzymuje balon. Zadaniem jest przytrzymanie balona za pomocą brzuchów i taniec razem z nim tak, aby on nie upadł na ziemię.
warto wykorzystać na zmianę szybką oraz wolną muzykę.
4. Stada biedronek:
grupowanie balonów i biedronek wykonanych z papieru:
- w pary;
- po trzy;
- według kolorów (balony);
- tak, aby każda biedronka miała jeden balon.
Materiały: balony oraz biedronki wykonane z papieru.
Po zorganizowaniu zabawy z grupowaniem chętne dzieci mogą wykonać ćwiczenia rozwijające umiejętność liczenia w zakresie trzech (załącznik nr 5).
1. O biedronce, która uczy się liczyć:
słuchanie powyższego opowiadania.
Materiały: tekst
opowiadania (załącznik nr 6), nagrania audio (załącznik nr 10).
N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat wysłuchanego opowiadania.
2. Biedronka:
układanie puzzli 6-cio elementowych.
Materiały: puzzle (załącznik nr 2).
III. Zajęcia popołudniowe
3. Biedronka na łące:
ćwiczenia rozwijające pamięć.
Materiały: film (załącznik nr 9).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
wycinki z gazet/ilustracje, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, czerwone i czarne koła wycięte z papieru do zrobienia papierowej biedronki, klej, balony, dowolny skoczny oraz wolny utwór muzyczny, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Biedronki - plakat;
2. Biedronka – puzzle 6-cio elementowe;
3. Cyferki - plansza z cyframi od 1 do 3;
4. Biedronka z tortem – materiał do wydrukowania;
5. Balony – materiał do wydrukowania;
6. O biedronce, która uczy się liczyć - tekst opowiadania, autorka: Marta Jaszczuk;
7. Biedronka z papierowych kół, zrób to sam - instrukcja wykonania pracy technicznej;
8. Biedronka z balonów, zrób to sam - instrukcja wykonania pracy technicznej;
9. Biedronka na łące - ćwiczenia rozwijające pamięć – film;
10. O biedronce, która uczy się liczyć – nagranie audio.