Bieg po zdrowie
Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.2 Uczeń wyjaśnia, na czym polega prozdrowotny styl życia.
Adresat:
uczniowie klas I (możliwość realizacji w klasach II)Czas trwania:
45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, jaki zakres BMI jest właściwy
wie, że można i powinno się prowadzić trening w różnych zakresach tętna
wie, jakich zachowań powinno się unikać prowadząc zdrowy styl życia
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
oblicza BMI
mierzy tętno
przebiega trasę biegu w odcinkach
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość możliwości wpływu na własne zdrowie
rozumie, że ruch jest konieczny w prowadzeniu zdrowego stylu życia
Metody nauczania
zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: Część właściwa i końcowa zajęć będzie się odbywać na boisku szkolnym (może to być również teren zielony w pobliżu szkoły). Część wstępna zajęć powinna się odbyć
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
w pomieszczeniu, w którym można odtworzyć prezentację multimedialną.
Przybory i przyrządy
Kalkulator, laptop, rzutnik multimedialny.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Co to jest zdrowy styl życia?”
zestaw ilustracji: „Co wiem o zdrowym stylu życia?”
Materiały pomocnicze
Karta pracy zespołu – z wykorzystaniem zestawu Ilustracji.
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne
Nauczyciel wita uczniów i podaje temat zajęć.
2. Wprowadzenie
Rundka tematyczna na rozpoczęcie zajęć. Każda osoba musi dokończyć zdanie „Prowadzę zdrowy styl życia, bo…” lub „Nie prowadzę zdrowego stylu życia, bo…”
Nauczyciel demonstruje materiał multimedialny „Co to jest zdrowy styl życia” i wprowadza uczniów w tematykę zajęć.
Podsumowuje tę część zajęć stwierdzeniem, że ruch jest jednym z czynników zdrowego stylu życia.
Uczniowie siedzą w kręgu.
Prezentacja
multimedialna „Co to jest zdrowy styl życia”
Uczniowie przechodzą na boisko szkolne.
Część główna 25 – 30 minut
Wszyscy uczniowie mierzą swoje tętno spoczynkowe – zapamiętują lub zapisują wynik na odwrocie karty pracy i rozpoczynają bieg. Biegną dookoła boiska szkolnego (ok. 300 m.).Kiedy wszystkie osoby z zespołu dobiegną do nauczyciela, mierzą tętno wysiłkowe i każdy zespół otrzymuje zadanie do wykonania, którego wynik zapisuje w karcie pracy zespołu. Następnie uczniowie biegną kolejne
okrążenie wokół boiska – aż do wykonania wszystkich zadań. Po każdym okrążeniu uczniowie mierzą tętno.
Nauczyciel dzieli uczniów na 6 zespołów.
Nauczyciel rozdaje zespołom kartę pracy, na której należy wpisać numer zespołu.
Wszystkie pytania są opatrzone tematyczną ilustracją.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Po zakończeniu biegu przez wszystkie zespoły, nauczyciel odpowiada na pytania wyjaśniając wątpliwości uczniów.
Do pytań 1 i 2 można użyć kalkulatora, który nauczyciel zabiera na lekcję. Uczniowie znają swoją wagę i wzrost.
Część końcowa 10 minut
1. Ćwiczenie uspokajające
Uczniowie wykonują ćwiczenia rozciągające zaproponowane przez osobę, która się zgłosi do poprowadzenia tej części zajęć.
2. Czynności organizacyjne
Nauczyciel sprawdza odpowiedzi uczniów z kart pracy zespołów. Uczniowie z zespołu, który popełnił
najmniej błędów, powinni zostać nagrodzeniu plusami lub ocenami. Nauczyciel podsumowuje zajęcia.
Zasób multimedialny W podsumowaniu nauczyciel przypomina temat zajęć oraz przypomina właściwy zakres BMI i wskazuje zachowania, których powinno się unikać prowadząc zdrowy styl życia.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3