• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Coraz bliżej wiosna - scenariusz zajęć z wykorzystaniem. robotów GeniBot. Cele ogólne

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Coraz bliżej wiosna - scenariusz zajęć z wykorzystaniem. robotów GeniBot. Cele ogólne"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

1

Temat: Coraz bliżej wiosna - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów GeniBot

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna

Autor: Anna Świć

Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Wiosna, lato, jesień, zima - pory roku - każda piękna, każ- da inna. Nadejście każdej kolejnej poznajemy po spe- cyficznych zmianach w przyrodzie. Teraz czekamy na wiosnę. Jak ją rozpoznać, kiedy powinna nadejść? Od- powiedzi na te pytania poszukają dzieci podczas zajęć przeprowadzonych według zaproponowanego scenariu- sza. Pomocny okaże się też robot GeniBot, pod warun- kiem, że wcześniej zostanie prawidłowo przez dzieci za- programowany. Zamieniony w piłkarza zaprowadzi piłki z napisanymi datami do właściwych bramek - pór roku.

·

Poszerzenie wiadomości na temat pór roku,

·

Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),

·

Rozwijanie orientacji przestrzennej,

·

Kształtowanie kompetencji kluczowych ze szczególnym naciskiem na kompetencje cyfrowe,

·

Programowanie robota GeniBot przy pomocy specjalnych kart,

·

Rozwijanie kreatywności.

Cele ogólne

(2)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

2 Podstawa programowa:

Przedszkole:

IV.8, IV.14, IV.18, IV.19 Szkoła Podstawowa:

IV.3.6, VII.1.1, VII.1.2, VII.1.3

Metody

Poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy

Grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne

·

mata do kodowania „Kodowanie na dywanie”,

·

robot Genibot z akcesoriami,

·

karty do kodowania,

·

materiał pomocniczy 01, materiał pomocniczy 02,

·

tablet lub smartfon (opcjonalnie)

Przygotowanie

·

Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały,

·

Sprawdź, czy roboty są naładowane,

·

Dopasuj długość kroku robota do wielkości pola na macie.

Coraz bliżej wiosna

Cele operacyjne:

Dziecko

·

Wie, kiedy jest kalendarzowy pierwszy dzień wiosny, lata, jesieni i zimy,

·

Zna charakterystyczne symptomy poszczególnych pór roku,

·

Potrafi oszacować odległość,

·

Potrafi utworzyć przy pomocy specjalnych kart program dla robota GeniBot,

·

Wie, w jaki sposób wgrać program do robota GeniBot,

·

Chętnie pracuje w zespołach.

(3)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

3

·

Powiedz uczniom, że każda bramka to inna pora roku. Kierując się grafikami umieszczonymi na bramkach nazwijcie pory roku, którym przypisane są poszczególne bramki,

·

Rozłóż matę do kodowania kratownicą do góry (zadanie możecie wykonać też na podłodze bez maty, ale trudniej będzie precyzyjnie wyliczyć liczbę kroków, które powinien wykonać robot), na macie ustawcie bramki (w dowolnych miejscach,

·

Powiedz dzieciom, że bramki już są, pora zadbać o piłki,

·

Zaprezentuj wychowankom materiał pomocniczy 01, sklejcie go tak, żeby powstały zamknięte okręgi, łatwe do przepychania,

Coraz bliżej wiosna

·

Zwróć uwagę dzieci na napisy, które znajdują się na piłkach. Zapytaj uczniów z czym kojarzą im się te daty,

·

Podziel dzieci na cztery zespoły, poproś każdy z zespołów o wybór jednej piłki,

·

Ustal z uczniami, z którego pola na macie będzie startował robot GeniBot, rozdaj zespołom karty do kodowania robota, następnie wytłumacz na czym będzie polegało zadanie (należy ułożyć program dla robota w taki sposób, żeby robot podjechał do przypisanej do danego zespołu piłki i przepchnął ją do odpowiedniej bramki; data na piłce to pierwszy dzień pory roku przypisanej do bramki),

·

Poproś zespoły o zaprezentowanie ułożonych dla robota programów i o jazdę próbną GeniBota,

·

Dokonajcie ewentualnych korekt w programach,

·

Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

MARCA21

CZERWCA22

WRZEŚNIA23

GRUDNIA22

·

Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach popracujecie z wykorzystaniem robota GeniBot, a dokładnie to zaprogramujecie robota w taki sposób, żeby wcielił się w rolę piłkarza i doprowadził piłkę do bramki. Nie będzie to zwykła piłka, bramki też będą specjalne,

·

Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 02, omówcie co się na nim znajduje,

Przebieg zajęć

(4)

Materiał pomocniczy 01 Coraz bliżej wiosna

21 MARCA

22 CZER WCA

23 WRZE ŚNIA

22 GRUDNIA

(5)

Materiał pomocniczy 02

Coraz bliżej wiosna

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wytłumacz w jaki sposób będą odkodowywać kolejne litery w poszukiwanym wyrazie (każda litera, to oddzielny kod; pierwszą literę odkodowujemy zaczynając od pola oznaczonego

· Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04,. · Puzzle dziewięcioelementowe, wzór

www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: program@edu-sense.pl 1 Temat: Zwykłe niezwykłe kobiety - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów

Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza dzieci zamienią się w kucharzy i przy- gotują sałatkę owocową.. Wcześniej zastanowią się, czy przepis na

· Poproś dzieci, żeby oszacowały odległość między robotem a poszczególnymi kroplami (policzyły pola na macie), następnie dopasowały długość kroku robota do wymiarów pola

Rozłóż na macie materiał pomocniczy 05 (fragmenty napisu „w marcu jak w garncu”), a następnie poproś wychowanków, żeby przy pomocy zaprogramowanego GeniBota

Nie można patrzeć na globalne ocieplenie jako na proces, który będzie się objawiał tym, że z dnia na dzień, z roku na rok będzie coraz cieplej.. Na pewno linia trendu idzie

odległości jest pluszak. 2) Nauczyciel przygotowuje obrazek ze zwierzętami, takimi jak:indyk, kaczka, krowa, kura, kogut, koń, gęś. Gdy prezentuje obrazek, zakrywa je kartką, tak