• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

D. Zabawy edukacyjne rozwijające myślenie przyczynowo – skutkowe.

Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Przygotowania. Urodziny mojego kolegi.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Ćwiczy myślenie przyczynowo – skutkowe.

Łączy w pary ilustracje charakteryzujące się tym samym kolorem.

Wykreśla nie pasujące elementy z ilustracji.

Rysuje ilustrację.

Ćwiczy myślenie logiczne.

Ustala porządek logiczny w prezentowanych ilustracjach.

Rozpoznaje podstawowe czynności przygotowania się do urodzin kolegi/ koleżanki.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

W miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań.

Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.

Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych.

Treści kształcenia:

 nazywanie przygotowań do urodzin kolegi/ koleżanki;

 przewidywanie skutków;

 doszukiwanie przyczyn wydarzeń;

 uporządkowywanie historyjek obrazkowych zgodnie z kolejnością wydarzeń.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie

do tematu.

2 min.

1. Sto lat, sto lat!:

zachęcenie dzieci do wysłuchania melodii (załącznik nr 5). Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jaka to melodia i z jakiej okazji się ją gra. Wspólne zaśpiewanie piosenki Sto lat.

Ćwiczenia ruchowe 2 min.

2. Szykujemy się na urodziny:

zachęcenie dzieci do ilustrowania ruchem słuchanego opowiadania (załącznik nr 6).

1.

Ćwiczenia z ilustracjami.

2 min.

3. Wybieramy prezent urodzinowy:

nauczyciel (N) pokazuje dzieciom 3 ilustracje dotyczące wybierania prezentu urodzinowego (załącznik nr 1). Zadaniem jest uporządkowanie ilustracji w odpowiednim porządku.

4. Prezent:

dzieci siedzą w kręgu. N pokazuje wszystkim ilustrację (załącznik nr 2).

Każde dziecko proponuje, co mogły powiedzieć dzieci przedstawione na rysunku.

2.

Ćwiczenia właściwe.

10 min.

5. Prezent i solenizant:

dzieci otrzymują

ilustrację do

uzupełnienia.

zadaniem jest

połączenie prezentu i dziecka w tym samym kolorze (załącznik nr 3).

5. Urodzinowe akcesoria:

dzieci otrzymują

ilustrację do

uzupełnienia

zadaniem jest

wykreślenie

z ilustracji, tych przedmiotów, które nie

kojarzą się

bezpośrednio

z przyjęciem

urodzinowym (załącznik nr 4).

5. Idealny prezent dla mojego kolegi:

dzieci wykonują pracę plastyczną na powyższy temat.

3. Ćwiczenia kończące.

2 min.

6. Najlepsza impreza urodzinowa:

dzieci siedzą w kręgu. Każde dziecko, po kolei, krótko opowiada o przyjęciu urodzinowym, na którym ostatnio był lub które najbardziej mu się podobało.

7. Goście na urodzinach:

chętne dzieci mogą zagrać w gry multimedialne (załączniki nr 7 i 8).

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

kredki, kartki formatu A4, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Ilustracje do uporządkowania - Prezent urodzinowy;

2. Ilustracja - Prezent;

3. Ilustracja - Prezent i jubilat;

4. Ilustracja - Urodzinowe akcesoria;

5. Plik dźwiękowy - Sto lat, autor: Karina Jedynak;

6. Plik dźwiękowy - Szykujemy się na urodziny, autor: Karina Jedynak;

7. Kolorowanka multimedialna - Goście na urodzinach;

8. Puzzle multimedialne - Urodziny.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Scenariusz w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd.. Projekt finansowany przez Unię

Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie