• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Tworzenie stron internetowych w języku HTML Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Tworzenie stron internetowych w języku HTML Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Tworzenie stron internetowych w języku HTML

Cele lekcji

a. Wiadomości

Uczeń wie do czego służy język HTML.

Uczeń zna strukturę strony napisanej w języku HTML.

b. Umiejętności

Uczeń potrafi zbudować stronę w języku HTML.

Uczeń potrafi formatować tekst na stronie internetowej.

Uczeń potrafi wstawiać na stronę rysunki oraz odsyłacze.

2. Metoda i forma pracy

praktyczno – ćwiczeniowa pogadanka poszukująca indywidualna

zbiorowa

3. Środki dydaktyczne

tablica, kreda

projektor multimedialny

prezentacja multimedialna „Tworzenie stron internetowych w języku HTML”

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Czynności administracyjno-porządkowe, powtórzenie wiadomości zdobytych na poprzednich zajęciach.

Przywitanie uczniów, uczniowie witają się z nauczycielem. Sprawdzenie listy obecności.

Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć. Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące poprzedniej lekcji.

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Podanie oraz zapisanie tematu lekcji na tablicy. Temat „Tworzenie stron internetowych w języku HTML”. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych.

(2)

b. Faza realizacyjna

Przedstawienie uczniom zasad tworzenia stron w języku HTML, omówienie do czego służy ten język, jak tworzymy strony w tym języku. Wykonywanie ćwiczeń.

Prowadzący podaje kilka przykładów do rozwiązania przez uczniów takich jak przedstawione poniżej.

Prowadzący wyswietla prezentację multimedialną „Tworzenie stron internetowych w języku HTML”

Omawia i tłumaczy kolejne slajdy.

Slajd 2

Język HTML jest najpopularniejszym językiem do tworzenia stron www. Dokument HTML ma postać pliku tekstowego, gdzie tekst przeplatany jest komendami ujętymi w nawiasy ostre < >

Rozpoczęcie komendy <komenda>

Zakończenie komendy </komenda>

Plik HTML interpretowany jest przez dowolną przeglądarkę internetową, która prezentuje dokument w jego ostatecznym kształcie.

Slajd 3

Struktura strony:

<html>

<head>

<title>

Tytuł tworzonej przez nas strony

</title>

</head>

<body>

Treść jaką chcemy zamieścić na naszej stronie np.

Witaj na mojej stronie

</body>

</html>

Uczniowie przepisują strukture strony najpierw do zeszytów, potem uruchamiają notatnik i przepisują strukture strony w notatniku, zapisują ją i oglądają pierwsze efekty swojej pracy. Uczniowie dowiadują się, co oznaczają komendy w strukturze strony. Z kolejnych slajdów dowiadują się, jak formatować tekst na stronie. Podstawowe komendy dotyczące formatowania tekstu przepisują do zeszytów.

Prowadzący zadaje ćwiczenie nr 1 Utwórz na swojej stronie:

Tło strony koloru żółtego;

Napisy:

(3)

Tekst normalny pogrubiony.

Tekst podkreślony koloru zielonego.

Tekst powiększony, pochylony(kursywa) koloru niebieskiego.

Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. Prowadzący sprawdza wykonanie zadania, wyświetla slajd nr 8 . Uczniowie dowiadują się jak wstawiać rysunki na stronę internetową w języku HTML.

Prowadzący zadaje ćwiczenie nr 2

Wstaw na swoją stronę dowolny rysunek przedstawiający komputer.

Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. Prowadzący sprawdza wykonanie ćwiczenia.

Prowadzący omawia slajdy 9 i 10. Uczniowie poznają zasady tworzenia list wypunktowanych i numerowanych na stronie, Przepisują je do zeszytów przedmiotowych.

Prow adzący zadaje ćwiczenie nr 3

Utwórz na swojej stronie listę numerowaną mającą 7 pozycji, przedstawiającą Twoich ulubionych aktorów.

Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. Prowadzący sprawdza wykonanie ćwiczenia Prowadzący omawia tworzenie tabeli przedstawiając slajd 11 i 12.

Uczniowie przepisują strukturę tabeli do zeszytów.

Prowadzący podaje ćwiczenie nr 4

Utwórz na stronie internetowej, wykorzystując tabelę, swój plan lekcji.

Zrób flagi państw: Niemiec i Francji.

Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. Prowadzący sprawdza wykonanie ćwiczenia.

Prowadzący wyświetla i omawia ostatnie slajdy.

Uczniowie dowiadują się jak tworzyć na stronach internetowych odnośniki.

Prowadzący podaje ćwiczenie nr 4

Utwórz na swojej stronie internetowej odnośnik do swojej poczty elektronicznej.

Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. Prowadzący sprawdza wykonanie ćwiczenia

c. Faza podsumowująca

Podsumowanie wiedzy zdobytej na lekcji poprzez odpowiadanie na pytania prowadzącego:

Do czego służy język HTML?

Jaka jest struktura strony zbudowanej w języku HTML?

(4)

Za pomocą jakich komend formatujemy tekst na stronie?

Jaka jest komenda na wstawienie grafiki na strone?

Jak zbudować tabele na stronie internetowej?

Uczniowie odpowiadają na pytania prowadzącego.

Prowadzący zadaje zadanie domowe uczniom: Zbuduj prostą stronę o sobie, zawierającą elementy poznane na zajęciach. Uczniowie w zeszytach zapisują zadanie domowe.

Pożegnanie uczniów. Podanie tematu lekcji na następne zajęcia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

► Sprawdzenie pracy domowej ( 5min.): Jako pracę domową uczniowie mieli zadane przypomnieć stopniowanie przymiotników. Proszę jednego z uczniów o podanie ogólnych

Czy ich działanie będzie bardziej skuteczne, gdy będą ciągnąć równolegle, czy gdy jeden będzie ciągnął nieco w lewo, a drugi nieco w prawo.. Narysuj obie sytuacje nanieś

W przypadku trudniejszych zadań bezpośrednie zastosowanie klasycznej definicji prawdopodobieństwa bywa kłopotliwe, do bardzo ważnych narzędzi uzupełniających należy metoda

Nauczyciel wyjaśnia, że obiektem umożliwiającym wprowadzanie danych na stronie www jest formularz, który wprowadza się za pomocą polecenia: &lt;form&gt; Dzięki formularzom

Kolor linii ustala się poleceniem COLOR – można tu podać nazwę angielską, np.. RED, YELLOW, BLUE itd., lub podać

Otwórz notatnik i wpisz polecenia początku strony WWW oraz tytuł wyświetlający napis: „Prosimy o wypełnienie ankiety” w kolorze niebieskim, dużą czcionką.. Dopisz

Powtórzenie wiadomości: Jakie przeglądarki poznaliśmy na dzisiejszej lekcji? Jak nazywa się język do programowania witryn internetowych? W której części dokumentu umieszczamy

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć