SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Wietrzenie i erozja.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
3.6.: uczeń posługuje się ze zrozumieniem pojęciem wietrzenia i erozji; przedstawia rzeźbotwórczą rolę wód płynących, fal morskich, wiatru, lądolodów i lodowców górskich.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
rozumie pojęcia wietrzenia i erozji,
rozumie rzeźbotwórczą rolę wód płynących,
zna formy powstające w wyniku erozyjnej działalności wiatru i fal morskich,
wie, jakie są skutki erozyjnej działalności lądolodów i lodowców górskich 1NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić obszary o warunkach sprzyjających działalności erozyjnej wód płynących, fal morskich, wiatru, lądolodów i lodowców górskich,
potrafi wskazać na mapie obszary o warunkach sprzyjających działalności erozyjnej wód płynących, fal morskich, wiatru, lądolodów i lodowców górskich,
potrafi wyjaśnić sposób powstania wybrzeży morskich.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne
Metody naucza
nia
Formy pracy
Etap wstępn y
Geografi a
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Nauczyciel pyta, czym, zdaniem uczniów, jest wietrzenie i erozja. Komentuje odpowiedzi i podaje przykłady wietrzenia i erozji; a także rzeźbotwórczej roli wód płynących, fal morskich, wiatru, lądolodów i lodowców górskich.
Opowiada o interesujących formacjach powstałych na skutek tych procesów, np.
Kanionu Kolorado, skał w Kapadocji itp.
praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne, słowniki, mapy)
pogadan ka, praca w grupach, ćwiczeni a
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
Etap realizac ji
Geografi a
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
Nauczyciel tłumaczy uczniom sposób formowania się wybrzeży morskich. Następnie przedstawia uczniom ilustrację interaktywną
praca z różnymi środkami informacji
pogadan ka,wykła d,
praca w grupach indywidua 2
informatyczne, umiejętność uczenia się
prezentującą typy wybrzeży morskich (zasób nr 1). Pyta uczniów, które wybrzeża występują w Polsce.
Nauczyciel przedstawia uczniom podział niszczącej działalności wód płynących, fal morskich, wiatru, lądolodów i lodowców górskich, następnie wyświetla film (zasób nr 2).
Wspólnie z uczniami komentują jego treść.
Uczniowie opisują budującą i niszczącą działalność wiatru, wód płynących i fal morskich, lodowców i lądolodów.
(podręczniki, książki, czasopisma geograficzne słowniki,
plansze, atlasy, mapy),
ilustracja interaktywna (zasób nr 1), film (zasób nr 2)
praca w grupach, ćwiczeni a
lna i zbiorowa
Etap podsu mowuj ący
Geografi
a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
informatyczne, umiejętność uczenia się
Nauczyciel opowiada uczniom, które z
omówionych skutków erozji i wietrzenia można zaobserwować w województwie, w którym znajduje się szkoła. Następnie zadaje zadanie domowe:
Opisz rzeźbę powierzchni województwa, w którym mieszkasz. Czy jesteś w stanie zidentyfikować efekty wietrzenia i erozji, a także rzeźbotwórczej roli wód płynących, fal morskich, wiatru, lądolodów i lodowców górskich?
atlasy, mapy pogadan ka, praca w grupach, ćwiczeni a
praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa
3