• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska

Obszar podstawy programowej:

4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: Co znajdziemy w skrzyni skarbów?

Cele operacyjne:

Dziecko:

 posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;

 zapoznaje się ze znaczeniem wody dla otoczenia przyrodniczego oraz życia ludzi;

 obserwuje swoje najbliższe otoczenie przyrodnicze.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

 umie poprawnie wykonywać czynności higieniczne;

 dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;

 wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju oraz wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność).

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego, słuchanie wiersza);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 granie w gry planszowe;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 poznawanie warunków niezbędnych do życia roślinom;

 wykorzystywanie zabaw multimedialnych.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel (N) wnosi

„skrzynię skarbów” - zamknięte pudełko z butelką wody w środku i roślinę doniczkową.

2. Zielony kącik przyrody:

wzbogacanie, z aktywnym udziałem dzieci, kącika przyrodniczego o rośliny doniczkowe.

N zaprasza dzieci do kącika przyrody i sprawdzenia, co jest schowane w „skrzyni skarbów”. Zainteresowane dzieci uczestniczą w umieszczaniu nowej rośliny w kąciku przyrody, wypowiadają się, do czego przyda się woda w butelce (podlewają roślinę, jeśli tego wymaga).

I. Zajęcia poranne

3. Oszczędzaj wodę!:

przygotowanie do śniadania. Bezpośrednie obserwowanie w działaniu. Zwrócenie uwagi dzieci na to, że z wody korzystamy bardzo często i powinniśmy ją oszczędzać.

Dzieci z pomocą N myją ręce opisując wodę, której dotykają (mokra, ciepła, zimna). Zakręcają kran, kiedy nie korzystają z bieżącej wody.

1. Woda jest naszym skarbem:

zachęcanie dzieci podejścia do kącika przyrody, zwrócenie uwagi na wodę w butelkach, która znajduje się obok kwiatów i jej znaczenia dla wzrostu roślin.

Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają, oglądają rośliny, zadają pytania.

2. Skąd pochodzi woda?:

poznawanie znaczenia wody dla wzrostu roślin i życia ludzi. Odczytanie przez N wiersza Wspólny skarb (załącznik nr 1).

Dzieci zapoznają się w rozmowie z N ze źródłami wody (deszcz,

zbiorniki wodne)

znaczeniem wody dla nas, z koniecznością jej oszczędzania. Pomagają N podlewać kwiaty kąciku przyrody.

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Jak dwie krople wody w deszczu:

zabawa ruchowa przy melodii – odtwarzanie

Dzieci słuchają i/lub pląsają swobodnie przy dźwiękach

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

jej gestem, ruchem i mimiką. Preludium deszczowego F. Chopina (fragment utworu wybrany przez N).

1. Poznajemy przedszkolne rośliny:

zabawa badawcza na powietrzu z elementami obserwacji.

Dzieci szukają i opisują znalezione w ogrodzie przedszkolnym rośliny (np. ten kwiat jest duży, tamten jest mały), określają kolory, zapachy.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Zagraj z nami, kropelkami!:

zabawy w sali przedszkolnej

a) wersja stolikowa - gra planszowa (załącznik nr 2), kolorowanka (załącznik nr 3), puzzle 4 - elementowe (załącznik nr 4);

b) zabawy z wykorzystaniem komputera/tablicy multimedialnej - puzzle multimedialne (załącznik nr 5, 6, 7), gra memo (załącznik nr 8).

Dzieci zainteresowane tematem, z pomocą N grają w grę planszową (zwrócenie uwagi na konieczność pro - ekologicznego używania wody). Zabawy edukacyjne pozwalają dzieciom

przybliżyć sobie

zagadnienia związane z używaniem i znaczeniem wody.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

nośnik (np. płyta CD) z utworem Preludium deszczowe F. Chopina, zakręcone półlitrowe butelki napełnione wodą (do połowy i w ¼), ozdobione zamykane pudełko, roślina doniczkowa, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst wiersza Wspólny skarb;

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Gra planszowa Zbieramy kropelki do butelki - materiał do wydrukowania;

3. Kolorowanka Kropla - materiał do wydrukowania;

4. Puzzle 4-elementowe Panna Kropelka - materiał do wydrukowania;

5. Kolorowanka multimedialna Mała Kropelka;

6. Puzzle multimedialne Deszcz;

7. Puzzle multimedialne Parasol;

8. Memo multimedialne Wodne skarby.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Na tablicy znajdują się przymocowane sylwety figur geometrycznych - koła, kwadratu i trójkąta przygotowane przez nauczyciela (N), który w odpowiednim czasie

Zachęcenie do zabaw z wykorzystaniem przygotowanych urządzeń, zwrócenie uwagi na ich przydatność w codziennym życiu i ich właściwe wykorzystanie (np.

Zainteresowane dzieci umieszczają swoje zdjęcia w pamięci komputera, wspólnie z N oglądają fotografie, starają się wskazać, które zdjęcia wykonały, swobodnie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć

Chętne dzieci biorą udział w pokazie wykonanych przez siebie zdjęć, swobodnie wypowiadają się na temat urządzeń elektronicznych. Bądź

 3 - latki - dzieci „ilustrują” słyszaną muzykę tworząc kompozycję plastyczną według własnego pomysłu malując palcami na kartonie (wspólnej pracy

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci..