Scenariusz lekcji z projektowania i stylizacji ubioru wykorzystujący elementy metody CLIL do nauki języka angielskiego.
Etap edukacyjny : 11
Poziom: średnio zaawansowany (B1) Czas lekcji : 1x 45 minut
Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna
Temat: Color Theory.
1. Adresat: uczniowie klasy 2 bs 2. Data: 17.11.2021
3. Liczba godzin: 1 4. Cele ogólne
• Wyjaśnienie pojęcia koloru w języku angielskim
• Wprowadzenie do teorii koloru w języku angielskim
• Zapoznanie uczniów z barwami podstawowymi i pochodnymi w języku angielskim
• Zdefiniowanie pojęć: odcień, nasycenie, walor w języku angielskim
• Zaznajomienie uczniów z zasadami łączenia kolorów w stylizacji
• Wprowadzenie do ćwiczenia łączenie barw w stylizacji
Cele szczegółowe:
• Nabycie przez uczniów umiejętności wyjaśnienia pojęcia koloru w języku angielskim
• Uczeń czyta ze zrozumieniem tekst dotyczący teorii koloru i wykonuje zadanie typu prawda /fałsz.
• Uczeń wykorzystuje nabyta umiejętność łączenia barw w stylizacji
5. Środki dydaktyczne:
• Tablica
• Monitor interaktywny
• Prezentacja multimedialna
• Aplikacje internetowe
Cele lekcji w języku słuchacza :
1. Potrafię wyjaśnić różnice pomiędzy nasyceniem, walorem i odcieniem.
2. Potrafię opisywać artystów i ludzi związanych ze sztuką.
3. Znam barwy podstawowe niezbędne do stworzenia barw pochodnych.
4. Znam zasady łączenia barw.
5. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym dotyczący koloru.
6. Potrafię dopasować słowa do definicji.
Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:
• Czynności porządkowo-organizacyjne, sprawdzenie obecności.
• Podanie i objaśnienie celów lekcji - 5 min.
• Słuchacze oglądają autorską prezentację dot. teorii koloru, prezentacja jest wielokrotnie zatrzymywana w trakcie odtwarzania w celu omówienia występującego w niej słownictwa i upewnienia się, że słuchacze rozumieją jej treść - 15 min.
• Słuchacze zapisują słownictwo związane z omawianym tematem w zeszycie - 10 min. • Słuchacze wykonują indywidualne ćwiczenie projektowe z wykorzystaniem koła barw - 10 min.
• Omówienie lekcji i podsumowanie nowego słownictwa i umiejętności - 5 min.
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Edukacja szkolna, akcja Mobilność kadry edukacji szkolnej
Scenariusz lekcji z projektowania i stylizacji ubioru wykorzystujący elementy metody CLIL do nauki języka angielskiego.
Etap edukacyjny : 11
Poziom: średnio zaawansowany (B1) Czas lekcji : 1 x 45 minut
Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna
Temat: Color Wheel.
1. Adresat: uczniowie klasy 1 tab 2. Data: 16.11.2021
3. Liczba godzin: 1 4. Cele ogólne
• Omówienie koła barw w języku angielskim
• Zapoznanie z zasadami pracy z kołem barw w języku angielskim
• Wprowadzenie do teorii koloru w języku angielskim
• Zdefiniowanie pojęć: zestawienie tonalne, zestawienie barw podobnych,, barwy kontrastowe i barwy dopełniające w języku angielskim
• Wprowadzenie do ćwiczenia z kołem barw
Cele szczegółowe:
• Nabycie przez uczniów umiejętności wyjaśnienia pojęcia koła barw w języku angielskim
• Uczeń czyta ze zrozumieniem tekst dotyczący koła barw i wykonuje zadanie typu prawda /fałsz.
• Uczeń wykorzystując koło barw poprawnie łączy kolory w stylizacji.
5. Środki dydaktyczne:
• Tablica
• Monitor interaktywny
• Prezentacja multimedialna
• Aplikacje internetowe
Cele lekcji w języku słuchacz:
1. Potrafię wyjaśnić różnice pomiędzy barwami dopełniającymi a leżącymi obok siebie na kole barw, potrafią wymienić barwy zimne, ciepłe i obojętne temperaturowo.
2. Znam barwy podstawowe niezbędne do stworzenia barw pochodnych.
3. Znam zasady pracy z kołem barw..
4. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym dotyczący koloru.
5. Potrafię dopasować słowa do definicji.
Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:
• Czynności porządkowo-organizacyjne, sprawdzenie obecności.
• Podanie i objaśnienie celów lekcji - 5 min.
• Słuchacze oglądają autorską prezentację dot. koła barw, prezentacja jest
wielokrotnie zatrzymywana w trakcie odtwarzania w celu omówienia występującego w niej słownictwa i upewnienia się, że słuchacze rozumieją jej treść - 15 min.
• Słuchacze zapisują słownictwo związane z omawianym tematem w zeszycie - 10 min.
• Słuchacze wykonują indywidualne ćwiczenie projektowe z wykorzystaniem koła barw - 10 min.
• Omówienie lekcji i podsumowanie nowego słownictwa i umiejętności - 5 min.
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
Edukacja szkolna, akcja Mobilność kadry edukacji szkolnej
Opracowała : Żaneta Manikowska