• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Ćwiczy małą i dużą motorykę. Buduje z klocków. Rozpoznaje elementy zamku: wieża, fosa, mury, baszta. Reaguje na bodźce słuchowe.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Ćwiczy małą i dużą motorykę. Buduje z klocków. Rozpoznaje elementy zamku: wieża, fosa, mury, baszta. Reaguje na bodźce słuchowe."

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.

Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Budowle. Zamki.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Ćwiczy małą i dużą motorykę.

Buduje z klocków.

Rozpoznaje elementy zamku: wieża, fosa, mury, baszta.

Reaguje na bodźce słuchowe.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych).

Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Treści kształcenia:

 usprawnienie dużej motoryki;

 usprawnienie ruchów rąk;

 nazywanie elementów zamku: wieża, fosa, mury, baszta;

 rozwijanie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz słuchowo – ruchowej.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie

do tematu.

2 min.

1. Czy znasz taką baśń?:

swobodna rozmowa z dziećmi na temat baśni, w których występuje król, królowa, a akcja rozgrywa się w królestwie, zamku (np. Śpiąca królewna, Kopciuszek, Księżniczka na ziarnku grochu).

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ćwiczenia dużej motoryki 2 min.

2. Tańce w królestwie:

zabawa ruchowa. Dzieci tańczą dowolnie przybierając role uczestników balu. Kiedy nauczyciel (N) raz uderzy w tamburyno, dzieci tańczą samodzielnie, gdy usłyszą dwa uderzenia, tańczą w parach, kiedy trzy – w trójkach.

Ćwiczenia usprawniające ruchy rąk 1 min.

3. Królewska orkiestra:

dzieci siadają w kręgu, N zachęca do zabawy w orkiestrę. Wystukuje prosty rytm za pomocą tamburyna, dzieci natomiast powtarzają ten rytm uderzając palcami o podłogę.

4. Co wiesz na temat zamków?:

zachęcenie dzieci do uważnego słuchania informacji (nagranie audio - załącznik nr 5).

5. Mój własny zamek:

praca w grupach zróżnicowanych wiekowo. Każda grupa buduje z klocków zamek ze wszystkimi jego elementami. Dzieci otrzymują również szablony z czterema postaciami do umieszczenia w zamku, należy je pokolorować i wyciąć (załączniki nr 1 i 2). Dzieci w miarę możliwości samodzielnie dzielą obowiązki w grupie. Po zakończeniu pracy następuje prezentacja wykonanych budowli.

2.

Ćwiczenia właściwe.

12 min.

6. Księżniczka biegnie do zamku:

dzieci uzupełniają labirynt (załącznik nr 3).

6. Zamek z klocków:

dzieci mogą samodzielnie narysować zamek, patrząc na wzór (załącznik nr 4).

3. Ćwiczenia kończące.

3 min.

7. Królewna na wieży:

zachęcenie dzieci do obejrzenia przedstawienia (nagranie filmowe - załącznik nr 6).

8. Mieszkańcy królewskiego zamku:

chętne dzieci mogą zagrać w gry multimedialne (załączniki nr 7 i 8).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

klocki, kredki, nożyczki, tamburyno, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Szablon: Król i królowa;

2. Szablon: Rycerz i królewna;

3. Labirynt: Księżniczka biegnie do zamku;

4. Ilustracja do uzupełnienia: Zamek z klocków;

5. Plik dźwiękowy: Informacje dotyczące zamków;

6. Film – przedstawienie: Królewna na wieży;

7. Kolorowanka multimedialna: Król i królowa na zamku;

8. Multimedialna gra memo: Mieszkańcy królewskiego zamku.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

N pokazuje ilustrację, a dzieci wykonują ruch symulujący sugerowaną opiekę nad psem: miska - nalewanie wody, nasypywanie karmy, grzebień - przesuwanie palcami po

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..