Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów.
Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Kształty. Różne kształty wokół nas.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje figury geometryczne.
Koloruje kolorowankę. Układa puzzle
multimedialne.
Gra w multimedialną grę memo.
Wymyśla wyspę, na które istnieją tylko przedmioty w wybranym kształcie (koło, trójkąt, kwadrat).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Treści kształcenia:
nazywanie figur geometrycznych;
posługiwanie się w zabawie ruchem oraz gestem;
rozwijanie wyobraźni;
wzmacnianie motywacji do poznawania i rozwiązywania problemów.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie
do tematu.
2 min.
1. Kształty:
skojarzenia do słowa: kształty. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel (N) mówi słowo: kształty, do którego każde dziecko przedstawia swoje własne skojarzenie. Następnie dzieci otrzymują szablon Trzy kształty, do którego dorysowują elementy wg własnego pomysłu (szablon - załącznik nr 1).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ćwiczenia pamięci.
2 min.
2. Kształty z dłoni:
N włącza film, na którym pokazywane są kształty (koło, trójkąt, kwadrat) ułożone z dłoni (załącznik nr 5). Po obejrzeniu filmu, dzieci pokazują dłońmi zapamiętane kształty.
Ćwiczenia dramowe.
1 min.
3. Różnokształtne krzesło:
dzieci spacerują swobodnie po sali. Na hasło N zatrzymują się i naśladują siadanie na krześle o kształcie: kwadratowym, okrągłym, trójkątnym.
4. Trzy wyspy:
dzielimy dzieci na 3 grupy dzieci losują kartoniki (załącznik nr 2), na których znajdują się 3 symbole: koło, trójkąt, kwadrat (na tej podstawie uczestnicy łączą się w grupy). Zadaniem każdego zespołu jest wymyślenie tajemniczej wyspy, na której występują rzeczy jedynie w wylosowanym przez nie kształcie. Każda grupa wykonuje mapę wyspy (załącznik nr 3), wybiera różne przedmioty znajdujące się w sali przedszkolnej, które są potrzebne na ich wyspie, wymyśla mieszkańców wyspy. Prezentacja wysp.
2.
Ćwiczenia właściwe.
10 min.
5. Geometryczny ludzik:
dzieci kolorują ilustrację (załącznik nr 4).
5. Figury:
dzieci układają puzzle multimedialne
(załącznik nr 6).
5. Kolorowe figury:
dzieci grają
w multimedialną grę memo (załącznik nr 7).
3. Ćwiczenia kończące.
2 min.
6. Poruszam się jak geometryczna figura:
dzieci stoją w rozsypce po całej sali. N włącza nagranie, do którego dzieci wykonują ruchy wg własnego pomysłu (załącznik nr 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Szablon - Trzy kształty;
2. Trzy wyspy - kartoniki;
3. Szablon – Mapa wyspy;
4. Kolorowanka - Geometryczny ludzik;
5. Film - Kształty z dłoni;
6. Puzzle multimedialne - Figury;
7. Multimedialna gra memo - Kolorowe figury;
8. Plik dźwiękowy - Poruszam się jak geometryczna figura.