• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Uczestniczy w zbiorowych zabawach ruchowych. Rozpoznaje znak drogowy Sygnały świetlne

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Uczestniczy w zbiorowych zabawach ruchowych. Rozpoznaje znak drogowy Sygnały świetlne"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć Autor: Anna Koźba

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo

Temat: Uczę się poruszać po drodze.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Uczestniczy w zbiorowych zabawach ruchowych.

Rozpoznaje znak drogowy Sygnały świetlne, potrafi omówić jego kolorystykę i zastosowanie.

Rozpoznaje znak drogowy Sygnały świetlne, różnicuje sylwetę sygnalizatora dla aut i pieszych.

Potrafi omówić kolorystykę, symbolikę oraz zastosowanie znaku Sygnały świetlne.

Różnicuje, a także klasyfikuje wybrane figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt) wg podanej cechy jakościowej (kolor, wielkość, kształt) oraz przelicza je w zakresie indywidualnych możliwości.

Potrafi skonstruować przestrzenny sygnalizator dla pieszych i kierowców wg instrukcji nauczyciela.

Współpracuje podczas zabaw zespołowych.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Słucha np. opowiadań, baśni; rozmawia na ich temat;

interesuje się książkami.

Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach oraz korzystaniu ze środków transportu.

(2)

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych), zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;

 rozwój mowy (samodzielne formułowanie wypowiedzi ustnej, wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego);

 doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na tekście czytanym przez nauczyciela oraz rozwijanie pamięci słuchowej dotyczącej treści wysłuchanego tekstu;

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (znak, rysunek);

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą; grupowanie plansz znaków drogowych w zbiory tożsame dwuelementowe);

 rozwijanie spostrzegawczości oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej podczas zabaw manipulacyjnych;

 utrwalanie nazw figur geometrycznych: koła, trójkąta i kwadratu;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni.

(3)

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie. Nauczyciel (N) zachęca dzieci do rozmowy na temat zgromadzonych znaków, ich kształtów oraz widniejących na nich symboli. Proponuje różnorodną aktywność opartą na tematyce znaków drogowych i figur geometrycznych (zabawy stolikowe i multimedialne):

 zabawy stolikowe w oparciu o grę memo (załącznik nr 1 - materiał dla dwójki dzieci młodszych lub jednego dziecka starszego);

 kolorowanie ilustracji - załącznik nr 2 do wydrukowania;

 Figuraki – układanie konturów figur za pomocą szarf i wstążek.

I. Zajęcia poranne

Przygotowanie do śniadania 1. Czy znasz te znaki?:

aktywizacja dzieci. Rozwijanie spostrzegawczości podczas oglądania plansz z wybranymi znakami kodeksu drogowego - wyszukiwanie znaków z plansz wśród znaków wyeksponowanych w sali, określanie ich kształtów, kolorów i symboliki, swobodne wypowiedzi dzieci.

2. Sygnalizator:

słuchanie, a następnie omawianie treści wiersza (załącznik nr 4); zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez ulicę oraz właściwej reakcji na zapalające się kolory świateł na przykładzie ilustracji (załącznik nr 3).

3. Ciepło – zimno:

zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci poszukują ukrytego w sali znaku drogowego.

II. Zajęcia dydaktyczne

Przygotowanie do obiadu 1. Robię to, co chcę!:

zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci (można wykorzystać materiał znajdujący się w załącznikach nr 5,6,7 i 8.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Wyjdźmy na przechadzkę!:

zabawy ruchowe na powietrzu lub spacer ze zwróceniem szczególnej uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

(4)

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana;

zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

plansze znaków Kodeksu Drogowego, szarfy, wstążki, kolorowe kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Czy nas znajdziesz?- gra memo - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

2. Sygnalizator - kolorowanka;

3. Sygnalizatory - ilustracja;

4. Sygnalizator - tekst wiersza, autor Anna Koźba;

5. Zielono mi!- gra multimedialna;

6. Ruch uliczny – kolorowanka multimedialna;

7. Czerwone figury – gra multimedialna;

8. Figurowo – gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Scenariusz w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd.. Projekt finansowany przez Unię

Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie