Opracowała: Agnieszka Góral Gimnazjum nr 9 w Kielcach
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ DO REALIZACJI W GIMNAZJUM
Temat:
Własności funkcji liniowej.
Czas przeznaczony na realizację: 90 min
Informacje ogólne: Lekcja przeprowadzona została w klasie III gimnazjum. Klasa realizuje program
„Matematyka z plusem”, korzysta z podręcznika pod redakcją M. Dobrowolskiej
„Matematyka z plusem Podręcznik dla klasy 3”. Program dopuszczony do użytku szkolnego przez MEN z numerem DKW-4014-139/99. Lekcja przeprowadzona była w pracowni komputerowej wyposażonej w 10 komputerów z podziałem klasy na 2 grupy 15-to osobowe. Do uruchomienia prezentacji multimedialnej wymagany jest program PowerPoint z pakietu Office.
Cele ogólne:
Badanie sytuacji problemowych dotyczących własności wykresów funkcji liniowych, stawianie hipotez, formułowanie wniosków.
Cele szczegółowe:
określanie własności funkcji liniowej na podstawie jej wzoru (równoległość, monotoniczność);
odczytywanie współrzędnych punktów przecięcia się wykresu z osiami układu współrzędnych;
poznanie pojęć: miejsce zerowe funkcji, funkcja rosnąca, malejąca, stała;
Metody:
1. metoda problemowa (analizy przypadków),
2. praca z komputerem (prezentacja multimedialna, praca z programem komputerowym do rysowania wykresów funkcji).
Formy pracy: Praca w grupach dwuosobowych, elementy pracy indywidualnej Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna programu PowerPoint,
Program komputerowy do rysowania wykresów funkcji „Nowe funkcje” ,
karta pracy ucznia,
karteczki z zadaniem sprawdzającym stopień opanowania treści lekcji,
ankieta ewaluacyjna.
Metody ewaluacyjne:
1. zadanie do samodzielnego wykonania (ocena stopnia opanowania umiejętności zawartych w celach lekcji);
2. ankieta dla uczniów (ocena metod i form pracy)
1
Opracowała: Agnieszka Góral Gimnazjum nr 9 w Kielcach
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji Czynności nauczyciela Czynności ucznia
Część wstępna Nauczyciel omawia zasady pracy, Rozdaje uczniom KARTY PRACY UCZNIA
Uczniowie dzielą się na grupy, zajmują miejsca przy
stanowiskach komputerowych.
Część zasadnicza Moduł I Powtórzenie pojęcia
funkcji liniowej
Poleca uczniom uruchomić prezentację
„Własności funkcji liniowej” wyjaśnia zasady przechodzenia pomiędzy slajdami.
Uczniowie przypominają wzór ogólny funkcji liniowej.
Przeglądają 4 pierwsze slajdy prezentacji
Moduł II Warunek równoległości
Poleca uczniom wykonanie
ćwiczenia 1 zawartego w prezentacji i na karcie ćwiczeń
Wyjaśnia działanie programu
„Nowe funkcje”
Uruchamiają program
„Nowe funkcje”
Wykonują ćwiczenie 1
Formułują wnioski
Poznają pojęcie
współczynnika kierunkowego (slajd 6)
Moduł III Rzędna punktu przecięcia z osią OY
Poleca uczniom wykonanie
ćwiczenia 2 zawartego w prezentacji i na karcie ćwiczeń
Wykonują ćwiczenie 2
Formułują wnioski
Sprawdzają poprawność sformułowanych przez siebie wniosków z wnioskami zawartymi w prezentacji (slajd 9 i 10)
Moduł IV
Miejsce zerowe Wyjaśnia pojęcie miejsca zerowego
Poleca uczniom wykonanie ćwiczenia 3 i 4 zawartego w prezentacji i na karcie ćwiczeń
Wykonują ćwiczenie 3
Na podstawie slajdu 15 zapoznają się ze sposobem obliczania miejsca zerowego
Wykonują ćwiczenie 4 Moduł V
Monotoniczność funkcji
Poleca uczniom wykonanie ćwiczenia 5 umieszczonego na karcie pracy ucznia
Poleca wykonanie ćwiczenia 5 zawartego w prezentacji
Wykonują ćwiczenie 5
Uzupełniają brakujące słowa w ramkach
Wykonują ćwiczenie 5 z wykorzystaniem programu rysującego wykresy funkcji
Obserwują przebieg wykresów funkcji w zależności od znaku
współczynnika kierunkowego Zakończenie lekcji Zadaje pytania dotyczące
poznanych na lekcji wiadomości
Poleca uczniom rozwiązanie zadania sprawdzającego
Informuje, że praca domowa umieszczona jest na karcie pracy ucznia
Odpowiadają na pytania
Rozwiązują zadanie
2