1
Układ ćwiczeń do wybranej muzyki – improwizacja ruchowa
Scenariusz lekcji II etap edukacyjnego w zakresie wychowania fizycznego
---
Wymagania szczegółowe
6. Taniec.
6.1 Uczeń wykonuje improwizację ruchową do wybranej muzyki.
Adresat:
Uczniowie i uczennice klasy VI
Czas trwania:
45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna nazwy tańców i kroków tanecznych
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
łączy proste kroki taneczne i ćwiczenia w układ
rozpoznaje początek frazy muzycznej
wykonuje prostą improwizację ruchową do wybranej muzyki
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
odczuwa potrzebę wyrażania emocji ruchem
Metody nauczania
Zadaniowa, naśladowcza ścisła, ekspresji twórczej
Formy i miejsce zajęć:
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Formy nauczania:frontalna, indywidualna Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy:
laptop, rzutnik multimedialny, nagrania wybranych utworów muzycznychZasoby multimedialne:
1. prezentacja multimedialna: Układ kroków w różnych tańcach 2. muzyka: Walc
tok przebieg zajęć uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 20 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe
Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć,
podanie tematu zajęć, przygotowanie sprzętu.
2. Rozgrzewka
Każdy z uczniów proponuje ćwiczenie zamykające się w czterech taktach wybranej muzyki. Uczniowie wykonują ćwiczenie powtarzając je zgodnie z poleceniem nauczyciela
Ustawienie w dwuszeregu.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych
Uczniowie w dowolnym siadzie. Nauczyciel inicjuje wystukiwanie/wyklaskiwanie
rytmu kolejnych tańców.
Ustawienie na obwodzie koła lub w rozsypce. Wybrana muzyka.
Część główna 20 minut
Zadaniem uczniów jest zaplanowanie i wspólne wykonanie układu ruchowego do muzyki znanej z rozgrzewki. Istotą zadania jest wyrażenie ruchem charakteru muzyki i własnych emocji.
Zespoły prezentują swoje układy.
Uczniowie dobierają się w zespoły 4-6 osobowe.
Ilość taktów w układzie – do decyzji nauczyciela.
Podczas prezentacji układów poszczególnych zespołów inni uczniowie mogą dołączyć do ćwiczących.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Część końcowa 5 minut
1. Ćwiczenia elongacyjne i oddechowe
Swobodny zwis na drabinkach,
w siadzie skrzyżnym, wznos ramion w górę, w skos z jednoczesnym wdechem nosem i przejście do siadu skulonego
z jednoczesnym wydechem ustami.
2. Podsumowanie zajęć, pożegnanie W podsumowaniu nauczyciel wskazuje na odstresowujące działanie ćwiczeń muzyczno- ruchowych i zachęca do stosowania ich na co dzień.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.