• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje różne rodzaje teatrów: teatr cieni. Ćwiczy wyobraźnię. Układa treść przedstawienia w teatrze cieni. Projektuje pacynki w teatrze cieni.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje różne rodzaje teatrów: teatr cieni. Ćwiczy wyobraźnię. Układa treść przedstawienia w teatrze cieni. Projektuje pacynki w teatrze cieni."

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów.

Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Cienie. Teatr cieni.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Rozpoznaje różne rodzaje teatrów: teatr cieni.

Ćwiczy wyobraźnię.

Układa treść przedstawienia w teatrze cieni.

Projektuje pacynki w teatrze cieni.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Odgrywa role w zabawach parateatralnych.

Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych.

Treści kształcenia:

 nazywanie różnych rodzajów teatrów: teatr cieni;

 posługiwanie się w zabawie ruchem oraz gestem;

 rozwijanie wyobraźni;

 wzmacnianie motywacji do poznawania i rozwiązywania problemów.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie

do tematu.

2 min.

1. Co to jest teatr?:

skojarzenia do słowa teatr – zaciekawienie tematem zajęć. Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel (N) mówi słowo: teatr, do którego każde dziecko przedstawia swoje własne skojarzenie. Można również pokazać dzieciom film Teatrzyk (załącznik nr 5).

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ćwiczenia pamięci.

2 min.

2. Gesty:

zachęcenie dzieci do oglądania filmu (załącznik nr 6). Po każdym geście dzieci próbują naśladować go samodzielnie.

Ćwiczenia dramowe.

2 min.

3. Kim jestem?:

dzieci losują po kolei od N hasła z nazwami zwierząt (załącznik nr 1).

Zadaniem każdego dziecka jest pokazanie ruchem zwierzęcia. Pozostałe dzieci odgadują, które zwierzę jest prezentowane, a następnie wspólnie wymyślają, w jaki pokazać to zwierzę jedynie za pomocą dłoni.

2.

Ćwiczenia właściwe.

10 min.

4. Teatrzyk cieni:

N dzieli dzieci na czteroosobowe zespoły. Każdy z nich otrzymuje szablony pacynek oraz patyczki do szaszłyków i taśmę klejącą (szablony - załączniki nr 2 i 3). Dzieci w zespołach dzielą obowiązki tak, aby wymyślić treść przedstawienia oraz wykonać marionetki. N w tym czasie przygotowuje scenę z materiału oraz lampę potrzebną do stworzenia cieni. Prezentacja przedstawień

5. Zaprojektuj swoje marionetki:

chętne dzieci mogą uzupełnić ilustrację (załącznik nr 4).

3. Ćwiczenia kończące.

2 min.

6. Echo:

N tłumaczy dzieciom, że cieniem głosu jest echo. Zachęcenie dzieci do powtarzania odgłosów słyszanych na nagraniu (załącznik nr 7).

7. Teatr:

chętne dzieci mogą zagrać w grę multimedialną (załącznik nr 8).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

lampa, materiał, nożyczki, taśma klejąca, patyczki do szaszłyków, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Kim jestem? - nazwy zwierząt;

2. Teatrzyk cieni – szablony marionetek;

3. Teatrzyk cieni – szablony marionetek;

4. Ilustracja do uzupełnienia - Zaprojektuj swoje pacynki;

5. Film - Zapamiętywanie gestów;

6. Film - Teatrzyk;

7. Plik dźwiękowy - Echo;

8. Puzzle multimedialne - Teatr.

Cytaty

Powiązane dokumenty

zabawa indywidualna; zaciekawienie dzieci tematyką zajęć, swobodne wypowiedzi – dzieci próbują przewidzieć, czego będą dotyczyły zajęcia.. Dziecko zaznacza drogę

Typ zasobu: scenariusz wraz z pomocami dydaktycznymi oraz materiałami multimedialnymi Przedmiot/kategoria: wychowanie przedszkolne. Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

duży pluszowy miś, materiał do uszycia pluszowego języka dla misia, miód w słoiku, serwetka dla każdego dziecka, bibuła/szminka do zrobienia języka misiowi,

prace dzieci z fotografiami rodziny, napisy do globalnego czytania, klej w miseczkach, płyta CD z nagraniem melodii Mało nas do pieczenia chleba, odtwarzacz płyt CD, mała piłka dla