Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 3- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Prowadzimy kalendarz pogody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
dostrzega i słownie określa zmiany dokonujące się w przyrodzie;
rozumienie znaczenia symboli graficznych dotyczących oznaczeń pogody;
uczestniczenie w zabawach rytmicznych oraz ruchowych.
Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
przejawia wrażliwość słuchową;
rozumie znaczenie znaków i symboli graficznych;
samodzielnie inicjuje zabawy zgodnie z własnymi pomysłami;
dokonuje porównania oraz klasyfikacji spostrzeganych przedmiotów;
dostrzega zmiany dokonujące się w przyrodzie, słownie je określa;
rozpoznaje i poprawnie nazywa często spotykane rośliny;
nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody ożywionej oraz nieożywionej;
z radością uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych.
Treści kształcenia:
podejmowanie prób wspólnych zabaw;
słuchanie różnych odgłosów przyrody, rozpoznawanie ich;
maszerowanie w rytmie muzyki lub w rytmie wystukiwanym na bębenku;
ćwiczenia oddechowe połączone z ruchem ciała;
wypowiadanie się na temat ilustracji;
układanie prostych kompozycji z figur geometrycznych według podanego wzoru;
nabywanie koordynacji ruchowej;
określanie przydatności danych przedmiotów np. kalendarz;
obserwowanie środowiska przyrodniczego; zwracanie uwagi na dominującą kolorystykę oraz zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie;
oglądanie kwitnących roślin, zwrócenie uwagi na zawarte w nich piękno;
reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu o dużym zróżnicowaniu;
rytmiczne poruszanie się przy muzyce;
nazywanie podstawowych barw;
uczestniczenie w zabawach ruchowych: kształtujących postawę, orientacyjno- porządkowych, bieżnych, z elementami skoku, podskoku, z elementami rzutu, chwytu;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku;
przebywanie na powietrzu.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie. Nauczyciel (N) eksponuje w kąciku tematycznym różnego rodzaju kalendarze, zachęca dzieci do ich oglądania, rozmawia z nimi na temat przydatności kalendarza w życiu codziennym.
Materiał: różnego rodzaje kalendarze, można wykorzystać również prezentację multimedialną – załącznik nr 6.
2. Parasolki:
układanka składająca się z drewnianych elementów (opracowanie własne – wytwórca ZPH Pilch Roman). Dzieci tworzą własne kompozycje.
Materiał: drewniana układanka, wzór – załącznik nr 3.
I. Zajęcia poranne
3. Słońce świeci - deszczyk pada:
zabawa ruchowa. Dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach.
Przy dźwiękach krótkich i wysokich zatrzymują się. Stojąc na palcach wyciągają w górę ręce i poruszają palcami dłoni.
Materiał: załącznik nr 7.
1. W sklepiku Pana Antoniego:
słuchanie opowiadania. Po zapoznaniu się z treścią dzieci wyszczególniają różne rodzaje parasolek oraz ich przeznaczenie (od deszczu i od słońca).
Materiał: załącznik nr 1.
2. Słońce czy deszcz:
zabawa ruchowa. N wystukuje na tamburynie rytm do marszu (ćwierćnuty) oraz do biegania (ósemki). Dzieci maszerują lub biegają w zależności od rytmu.
Materiał: tamburyno.
I. Zajęcia dydaktyczne
3. Nasz własny kalendarz pogody:
założenie kalendarza pogody.
N omawia znaczenie i demonstruje symbole używane do zapisywania pogody. Następnie wraz z dziećmi przygotowuje kalendarz pogody –
Materiały: szablony – załącznik nr 4, kalendarz z wolną przestrzenią do uzupełnienia pod datą lub karta brystolu z datą, klej, pinezki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
przy dacie nakleja bądź przypina szablony charakteryzujące dzisiejszą pogodę.
4. Piórka:
zabawa ruchowa. Dzieci dmuchają na piórka tak, aby nie opadło w trakcie aż do zakończenia akompaniamentu.
Materiał: piórka, akompaniament muzyczny – załącznik nr 9.
5. Wesołe tulipany:
praca plastyczna. Dzieci malują obrazek konturowy.
Materiał: obrazek konturowy – załącznik nr 4, farby, pędzle, pojemniki z wodą.
6. Popołudniowe brykanie:
zabawy ruchowe w ogrodzie wedle scenariusza.
Materiał: załącznik nr 2.
1. Czy znasz ten dźwięk?:
rozpoznawanie odgłosów. N zachęca dzieci do uważnego wysłuchania nagrań i odgadnięcia źródła pochodzenia dźwięków.
Materiał: załącznik nr 8.
III. Zajęcia popołudniowe
2. W co się bawić?:
zabawy dowolne w kącikach tematycznych.
N czuwa nad zabawą pozwalając dzieciom na samodzielne zaplanowanie wybranych czynności.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3- letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985)
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca grupowa jednolita, spacer.
Środki dydaktyczne:
różnego rodzaje kalendarze, mozaika geometryczna, kolorowe piórka, bębenek, brystol, farby, pędzle, pojemniki z wodą, klej, pinezki komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. W sklepiku Pana Antoniego - treść opowiadania, autor Maria Greń;
2. Popołudniowe brykanie - scenariusz zabaw w ogrodzie;
3. Parasolki - układanka drewniana, opracowanie własne, wytwórca ZPH Pilch Roman;
4. Zjawiska atmosferyczne – szablony;
5. Tulipany – szablony;
6. Prezentacja multimedialna – Kalendarze;
7. Słońce świeci – deszczyk pada – akompaniament muzyczny do zabaw ruchowych;
8. Czy znasz ten dźwięk? – nagrania audio;
9. Piórka - akompaniament muzyczny do zabaw ruchowych.