Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęcia dla 4- latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 4- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Prognoza pogody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
dostrzega proste związki przyczynowo – skutkowe: zachmurzenie – deszcz;
posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;
potrafi określić położenia przedmiotów w przestrzeni; stosuje określenia: na, pod, przed, za, wysoko, nisko.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;
dostrzega zmiany dokonujące sie w przyrodzie, słownie je określa;
potrafi określić położenia przedmiotów w przestrzeni; stosuje określenia: na, pod, przed, za, wysoko, nisko.
Treści kształcenia:
wzajemne okazywanie sobie uczuć przez członków rodziny;
odpowiadanie na pytania;
dzielenie się swoimi przeżyciami;
słuchanie dźwięków dochodzących z otoczenia;
słuchanie opowiadań;
rozwiązywanie prostych zagadek;
ustalanie kolejności zdarzeń (np. teraz, wcześniej, później);
obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie i pogodzie;
reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu o dużym zróżnicowaniu;
ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku;
poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu;
unikanie wzajemnego wyszydzania i szykanowania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.
Praca plastyczna – kolorowanie piłki zgodnie ze wzorem.
Materiał: załącznik nr 4.
2. Gdzie się schował kotek?:
zabawa dydaktyczna. Dzieci poszukują pluszowego kota schowanego przez nauczyciela (N), który określa jego położenie w przestrzeni: na, pod, przed, za, wysoko, nisko.
N może schować maskotkę w najmniej prawdopodobnych miejscach.
I. Zajęcia poranne
3. Niczym kotki:
zabawa ruchowa z chodzeniem na czworakach. N rozrzuca po sali małe, miękkie piłki (tyle ile jest dzieci).
Dzieci bawią się nimi dowolnie, N zachęca do czworakowania, toczenia piłek, itp.
N może użyć piłek o różnej wielkości.
1. Wyprawa kotków:
słuchanie opowiadania pt. Letnia przygoda kotków czytanego przez N, bądź nagrania audio. N może nie przeczytać zakończenia – wymyślą je wówczas dzieci. Następnie dokonują one oceny zachowania głównego bohatera.
Materiały: tekst opowiadania - załącznik nr 1, nagranie audio – załącznik nr 8.
2. Deszcz:
zabawa ruchowa przy
akompaniamencie. Dzieci poruszają się zgodnie z tempem melodii – biegają, maszerują, chodzą.
Materiał: załącznik nr 6.
3. Co spotkało kotka?:
odtworzenie treści opowiadania z wykorzystaniem sylwetek postaci występujących w opowiadaniu. Dzieci, umieszczając szablony na tablicy, tworzą ilustrację do opowiadania.
Wykonany obrazek może dotyczyć wybranej sceny z opowiadania bądź zakończenia wymyślonego przez dzieci.
Materiały: szablony – załączniki nr 2 i 3, tablica, magnesy.
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Co słyszysz?:
zagadki. Dzieci odgadują odgłosy z nagrań. N podsumowuje zabawę przypomnieniem o odpowiednim
Materiały: załącznik nr 5.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
zachowaniu podczas burzy.
5. Gdzie jest piłka?:
zabawy w ogrodzie. N chowa piłkę, którą dzieci muszą znaleźć. N udziela podpowiedzi: na, pod, przed, za, wysoko, nisko. Grę można powtórzyć kilkakrotnie – dziecko, które znalazło piłkę, chowa ją i naprowadza na jej trop. Gdy dzieci stracą zainteresowanie, bawią się dowolnie w ogrodzie z różnymi rodzajami piłek.
Materiały: różnego rodzaju piłki.
1. Deszczowe chmury:
zabawa multimedialna.
Materiał: załącznik nr 7.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Czy słyszysz burzę?:
zabawy instrumentami perkusyjnymi.
Dzieci szukają instrumentów, których dźwięki przypominają odgłosy burzy.
Materiał: instrumenty perkusyjne.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985) Czynne: zadań stawianych do wykonania.
Słowne: opowiadanie, zagadki, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja pokaz, przykład dorosłych.
Formy:
praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
pluszowy kot, różnego rodzaju piłki, kredki, instrumenty perkusyjne, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Letnia przygoda kotków - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;
2. Co spotkało kotka? – szablony część 1;
3. Co spotkało kotka? – szablony część 2;
4. Piłka – sylwety do pokolorowania;
5. Co słyszysz? – nagranie audio;
6. Deszcz – akompaniament do gry ruchowej;
7. Deszczowe chmury- zabawa multimedialna;
8. Nagranie audio opowiadania Letnia przygoda kotków.