• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęcia dla 4- latków Autor: Maria Greń

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęcia dla 4- latków Autor: Maria Greń"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęcia dla 4- latków

Autor: Maria Greń

Obszar podstawy programowej:

11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

Grupa wiekowa: 4- latki

Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Prowadzimy kalendarz pogody.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 rozumie znaczenia symboli graficznych;

 stopniowo nabywa szerszego zasobu słownictwa;

 uczestniczy w zabawach rytmicznych;

 dostrzega zmiany dokonujące się w przyrodzie, słownie je określa.

Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 przejawia wrażliwość słuchową;

 rozumie znaczenie znaków i symboli graficznych;

 samodzielnie inicjuje zabawy zgodnie z własnymi pomysłami;

 dokonuje porównania, a także klasyfikacji spostrzeganych przedmiotów;

 dostrzega zmiany dokonujące się w przyrodzie, słownie je określa;

 rozpoznaje oraz poprawnie nazywa często spotykane rośliny;

 nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody ożywionej i nieożywionej;

 z radością uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych.

Treści kształcenia:

 stosowanie form grzecznościowych względem siebie;

 uczestniczenie we wspólnych zabawach;

 odpowiadanie na pytania;

 spacerowanie w pobliżu przedszkola;

 wypowiadanie się prostymi zdaniami;

 wyszukiwanie takich samych przedmiotów;

 naśladowanie ruchów wykonywanych przez nauczyciela;

 wskazywanie ilustracji odpowiadającej fragmentowi wysłuchanego opowiadania;

 obserwowanie środowiska przyrodniczego; zwracanie uwagi na dominującą kolorystykę, zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie;

 oglądanie kwitnących roślin, zwrócenie uwagi na zawarte w nich piękno;

 uczestniczenie w zabawach rytmicznych i ruchowych;

 rytmiczne poruszanie się przy muzyce;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 nazywanie podstawowych barw;

 ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku;

 przebywanie na świeżym powietrzu poprzez uczestniczenie w spacerach, zabawach.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.

Nauczyciel (N) prezentuje przy stoliku ilustracje przedstawiające róże kwiaty, nazywa ja (żonkil, narcyz, tulipan, stokrotka, bratek). Dzieci umieszczają szablony w kąciku przyrody.

Materiał: szablony – załącznik nr 1 bądź żywe kwiaty.

2. Jaką mamy dziś pogodę?:

segregowanie elementów. Dzieci sortują kartoniki przedstawiające symbole zjawisk atmosferycznych – nazywają je, porównują.

Materiał: załącznik nr 2.

I. Zajęcia poranne

3. Jestem sobie ogrodniczka:

zabawa ruchowo - naśladowcza przy powyższej piosence. Dzieci naśladują ruchy N, który gestami ilustruje treść piosenki.

Materiał: załącznik nr 7.

1. Słońce czy deszczyk - o jakim zjawisku mówię?:

N obrazowo opowiada o aktualnej pogodzie. Podczas relacji dzieci wskazują odpowiednią ilustrację.

Materiał: można wykorzystać załącznik nr 2 bądź narysowane przez N ilustracje.

2. Drzewa na wietrze:

zabawa ruchowa. Dzieci naśladują drzewa kołyszące się przy słabym, narastającym i bardzo silnym wietrze - wg natężenia głośności dźwięków tamburyna na którym gra N.

N gra na tamburynie z wyraźnym zróżnicowaniem natężenia głośności - od bardzo cichego do bardzo głośnego i odwrotnie.

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Mój kalendarz pogody:

tworzenie kalendarza pogody. Dzieci wybierają odpowiednie kartoniki z symbolami i naklejają je na kartce z napisem odpowiedniego dnia tygodnia. Tą czynność powtarzają trzy razy dziennie (rano, w południe, po południu). Dzieci będą prowadzić w ten sposób kalendarz przez tydzień, po czym N pomoże indywidualnie każdemu dziecku zrobić z kartek

Materiał: kartoniki z symbolami - załącznik nr 2, symbole pogodowe do kartki z kalendarza – załącznik nr 3.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

tygodniowy kalendarz pogody w formie książeczki.

4. Zbieramy kwiaty:

zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, schylając się tak, jakby zbierały kwiaty.

Materiał: załącznik nr 8.

5. Wiatraczki:

wykonanie wiatraka wg wzoru.

N rozdaje dzieciom kartki z narysowanymi liniami. Dzieci kolorują szablon, przecinają go po linii, następnie składają w taki sposób, aby powstał wiatrak. N pomaga umocować go na patyczku.

Materiał: szablon wiatraka – załącznik nr 4, nożyczki, kredki, patyczki.

6. Wiosenna przechadzka:

wyjścia na spacer, podczas którego dzieci starają zaobserwować poznane rano kwiaty.

Przed spacerem N zachęca dzieci do przypomnienia nazw poznanych roślin.

1. Kwiaty a pogoda:

gry multimedialne.

Materiał: załącznik nr 5, 6.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Wiatraczki w ogrodzie:

gry w ogrodzie z elementami równowagi - chodzenie po linie, zabawy z własnoręcznie wykonanymi wiatrakami.

Materiał: lina lub skakanki, wiatraczki wykonane przez dzieci.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji

„ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985)

Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

lina lub kilka skakanek, kartki, nożyczki, kredki, patyczki, tamburyno komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Kwiaty – ilustracje;

2. Zjawiska atmosferyczne – szablony;

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3. Symbole pogodowe do kartki z kalendarza - wzór;

4. Wiatraczek – sylweta;

5. Rabatka kwiatowa- gra multimedialna;

6. Połącz kropelki – gra multimedialna;

7. Jestem sobie ogrodniczka- nagranie audio piosenki;

8. Zbieramy kwiaty – akompaniament do zabawy ruchowej.

Cytaty

Powiązane dokumenty

prace dzieci z fotografiami rodziny, napisy do globalnego czytania, klej w miseczkach, płyta CD z nagraniem melodii Mało nas do pieczenia chleba, odtwarzacz płyt CD, mała piłka dla

 obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy;.. 

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4- latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęcia dla 4- latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

 korzysta z urządzeń i sprzętów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci podczas zabaw na powietrzu (posługuje się zabawkami na kółkach odpychając się nogami);.. 

kolorowe nakrętki, kartonowe pudło, kolorowe woreczki, kreda, kolorowe kredki, nożyczki klej, płyta CD z nagraniem pląsów Stary Niedźwiedź, Moja Ulijanko, Zośka,

dzieci na podstawie zmysłu dotyku starają się odgadnąć, jaką rzecz trzymają w ręce. Czarodziejska skrzynia z zabawkami, materiał do jej przykrycia. takich samych lub