Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: W naszym przedszkolu jest pełno muzyki.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość, kształt, sposób wydobywania dźwięku), próbuje na nich grać zgodnie z indywidualnymi możliwościami;
• uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych;
• poznaje instrumenty, wymienia nazwy tych, które już zna, podaje ich cechy charakterystyczne;
• próbuje rozpoznać instrumenty na bazie wielozmysłowych doświadczeń (dotyk, słuch).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
• zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
• uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;
• potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe) oraz słuchać, aby rozpoznać i zapamiętać prezentowany instrument lub wygrywany na nim dźwięk;
• odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługuje się mową, mimiką gestem, ruchem, umie posługiwać się rekwizytami.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika muzycznego, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie instrumentów) zgodnie z podaną cechą (kolor, kształt, wielkość, sposób wydobywania dźwięku);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, rekwizytem;
instrumenty jako źródło doznań słuchowych, rozładowania napięć, wyrażania emocji (znajomość nazw instrumentów perkusyjnych, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, określanie cech charakterystycznych);
rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi instrumentami, rozwijanie wrażliwości przestrzennej);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki
pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali znajduje się muzyczna torba z instrumentami perkusyjnymi.
2.Zabawa Dobosz. Scenariusz zabawy,
dla nauczyciela (N) bębenek, dla dzieci emblemat z bębenkiem lub bębenki.
3.Zachęcanie dzieci do oglądania, nazywania zgromadzonych instrumentów, podejmowania prób opisu ich cech zewnętrznych oraz sposobu wydobywania dźwięku na podstawie bezpośrednich, wielozmysłowych doświadczeń.
Torba – sakwa z instrumentami perkusyjnymi.
I. Zajęcia poranne
4. Zabawa dydaktyczna Jaki to instrument?
Dzieci z zasłoniętymi oczyma starają się odgadnąć nazwę instrumentu.
Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają, oglądają, dotykają, próbują wydobyć dźwięki z instrumentów; zadają pytania; apaszka do zasłonięcia oczu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1.Orkiestra perkusyjna – prezentacja wybranych instrumentów perkusyjnych;
demonstracja prawidłowego sposobu trzymania instrumentu oraz gry na nim (rozwijanie prawidłowych nawyków).
2.Tworzenie rytmu wg własnego pomysłu dziecka (rozwijanie muzykalności), przy użyciu wybranego przez niego instrumentu perkusyjnego.
Instrumenty
perkusyjne: grzechotka, kołatka, tamburyno (gra tych instrumentów zbliżona jest do klaskania).
3.Zabawa rozluźniająca aparat mowy Dzięcioł.
Scenariusz zabawy Dzięcioł.
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Zespołowe śpiewanie piosenki, np.
Orkiestra z akompaniamentem rytmicznym (współpraca grupowa).
Do wykorzystania piosenka, np.
Orkiestra; tekst znajduje się w: Piosenki, zabawy i tańce cz .II Wiosna, Lato D. i K. Jagiełłów lub w: Scenariusze zajęć dziennych z 6- latkami cz.1 red.
R. Łapińska.
III. Zajęcia popołudniowe
1.Perkusyjne puzzle – zabawa w wersji stolikowej lub puzzle multimedialne.
Puzzle 6-cio
elementowe, puzzle multimedialne.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możli wości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego ", czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985)
Czynne: ćwiczeń praktycznych; metody wg C. Orffa.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
torba z zestawem instrumentów perkusyjnych, 4 emblematy przedstawiające bębenek, książka – Jagiełło D. K.: Piosenki, zabawy i tańce dla dzieci cz. II Wiosna, Lato. wyd.
Otrębusy: La Costa, 2000. ISBN 83-907821-0-4.; książka - Łapińska R. Scenariusze zajęć dziennych z 6 - latkami cz. I, apaszka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Scenariusz zabawy ruchowej Dobosz;
2. Puzzle 6-elementowe – Marakasy – materiał do wydrukowania i wycięcia przez N;
3. Puzzle 9-elementowe – Tamburyno – materiał do wydrukowania i wycięcia przez N;
4. Opis ćwiczenia usprawniającego aparat mowy: Dzięcioł;
5. Plik muzyczny – dźwięk bębenka;
6. Plik muzyczny – dźwięk tamburyna;
7. Plik muzyczny – dźwięk trójkąta;
8. Puzzle multimedialne 6-elementowe Grzechotka.