SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Zatrudnienie ludności w Polsce.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
5.4.: uczeń wykazuje różnice w strukturze zatrudnienia ludności w Polsce i we własnym regionie.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
zna działy gospodarki w Polsce,
wie, czym jest struktura zatrudnienia,
rozumie specyfikę struktury zatrudnienia we własnym regionie,
rozumie różnicę między strukturą zatrudnienia w Polsce i we własnym regionie,
rozumie wpływ przekształceń własnościowych w gospodarce na zmianę struktury zatrudnienia.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi scharakteryzować działy gospodarki w Polsce,
potrafi scharakteryzować strukturę zatrudnienia we własnym regionie,
potrafi scharakteryzować strukturę zatrudnienia w Polsce,
potrafi wyjaśnić zmiany w strukturze zatrudnienia ludności w Polsce,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie,
potrafi samodzielnie zdobywać informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela),
potrafi rozwiązywać problemy przy użyciu dostępnych materiałów,
samodzielnie wyciąga końcowe wnioski.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyc
zne
Metody naucza
nia Formy pracy Etap
wstępn y
Geografi
a porozumiewani
e się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Nauczyciel pyta, czym różnią się państwa rozwinięte od państw rozwijających się, a następnie pyta, do której grupy można zaliczyć Polskę. Informuje, że jednym z kryteriów może być struktura zatrudnienia.
Pyta uczniów, jak, ich zdaniem, wygląda ona w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, a jak w biedniejszych krajach europejskich. Wspólnie z
atlasy, mapy
pogadan ka, praca w grupach, ćwiczeni a
indywidualna i zbiorowa, praca w grupach
2
uczniami zastanawia się, czym charakteryzuje się struktura zatrudnienia w naszym kraju. Pyta o zjawisko bezrobocia - czy jest ono równomierne na terenie całego kraju, czy też występują regiony o większym i mniejszym bezrobociu. Zadaje pytanie, w jakich regionach występuje najniższe, a w jakich - najwyższe bezrobocie. Komentuje i uzupełnia
odpowiedzi uczniów. Pokazuje wymienione regiony na mapie Polski.
Etap realizac ji
Geografi a
porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
Nauczyciel pokazuje ilustrację interaktywną (zasób nr 1), na której pokazana została struktura zatrudnienia w różnych częściach kraju.
Jeżeli region, w którym znajduje się szkoła, został ujęty w ilustracji, to nauczyciel pokazuje te dane i je omawia. W przeciwnym przypadku - nauczyciel zapisuje struktura zatrudnienia w regionie na tablicy.
Następnie uczniowie losują kartki z nazwami zawodów. Są na niej zawody popularne w całym kraju (lekarz, informatyk, stolarz, sprzedawca, przedstawiciel handlowy itd.), ale też i specyficzne dla określonych regionów (górnik, hutnik, inżynier lotnictwa, pilot wojskowy, rybak itp.). Uczniowie po kolei odczytują wylosowany zawód i omawiają, w jakim regionie najłatwiej byłoby im znaleźć pracę.
Nauczyciel komentuje odpowiedzi uczniów. Podkreśla, że obecnie często należy zmienić miejsce zamieszkania po to, by znaleźć pracę w swoim zawodzie.
Nauczyciel podkreśla wpływ przekształceń
własnościowych w gospodarce na zmianę struktury zatrudnienia w ciągu ostatnich 20 lat. Tłumaczy, jakie zmiany zachodzą w zatrudnieniu w poszczególnych
ilustracja interakty wna (zasób nr 1), zestaw kartek z nazwami zawodów
pogadan ka, praca w grupach, ćwiczeni a
praca w grupach indywidualna i zbiorowa, praca w grupach metodą aktywizującą uczniów, uczenie przez działanie, uczenie metodą badawczą przez eksperyment (uczeń samodzielnie wyciąga końcowe wnioski)
3
sektorach gospodarki w kraju.
Etap podsu mowuj ący
Geografi
a porozumiewani
e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
W ramach podsumowania nauczyciel wspólnie z uczniami wykonuje zadanie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 2).
arkusz kalkulacyj ny (zasób nr 2)
pogadan ka, praca w grupach, ćwiczeni a
praca w grupach indywidualna i zbiorowa
4