• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Sto pytań do..., czyli o wywiadzie słów kilka 1.Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Sto pytań do..., czyli o wywiadzie słów kilka 1.Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Sto pytań do..., czyli o wywiadzie słów kilka

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. zna treść omawianej lektury;

2. zna pojęcie wywiadu i jego gatunkowe wyznaczniki.

b. Umiejętności

1. odróżnia wywiad od dialogu;

2. potrafi ułożyć i zapisać poprawny, logicznie spójny wywiad;

3. potrafi w formie wywiadu przedstawić treść lektury.

2. Metoda i forma pracy

Metoda dramy, definiowanie, dyskusja, przekład intersemiotyczny, analiza tekstu.

3. Środki dydaktyczne 4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Przypomnienie treści przeczytanej w domu książki, a zarazem wykorzystanie elementów dramy do wprowadzenia pojęcia nowego gatunku: nauczyciel prosi 2 osoby o zgłoszenie się na ochotnika do zadania. Uczniowie ci poznają polecenie, które polega na odegraniu scenki wywiadu (reporter rozmawiający z ojcem Laurentym) w taki sposób, by przypomnieć treść utworu „Romeo i Julia”.

Reszta klasy obserwuje i musi odpowiedzieć na dwa pytania: jaki gatunek wypowiedzi jest prezentowany i z kim rozmawia reporter (z którą postacią dramatu).

b. Faza realizacyjna

1. Kiedy uczniowie udzielą poprawnej odpowiedzi, zastanawiają się, jakie elementy scenki pozwoliły im poprawnie zakwalifikować gatunek wypowiedzi. Nauczyciel zapisuje na tablicy te cechy, m. in.:

 cechy charakteryzujące wywiad:

 naprzemienne zadawanie pytań przez jedną osobę i odpowiedzi drugiej;

 markowanie użycia mikrofonu przez reportera;

(2)

 cechy wskazujące na ojca Laurentego:

 sposób zachowania charakterystyczny dla osoby duchownej (gesty, słownictwo, postawa itp.);

 przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia osoby sprzyjającej młodym kochankom.

2. Następnie nauczyciel rozdaje kartki z zapisana definicją wywiadu, jako gatunku.

Wywiad – rozmowa dziennikarza z jakąś osobą, najczęściej znaną (pisarzem, naukowcem, aktorem, politykiem), mająca na celu przybliżenie odbiorcy poglądów tej osoby na jakiś temat.

Zwykle przebieg wywiadu jest zaplanowany i zmierza do jakiegoś końcowego uogólnienia.

Zapisując wywiad, należy:

 odróżnić graficznie pytania prowadzącego od odpowiedzi osoby, z która jest przeprowadzana rozmowa,

 poprawnie zapisać dialog.

3. Omówienie cech, o których nie było wcześniej mowy, ze szczególnym naciskiem na graficzny zapis tej formy wypowiedzi. Nauczyciel na tablicy, a uczniowie w zeszytach, notują

przykładowy (z wcześniejszej scenki) fragment wywiadu, mniej więcej po 2 krótkie

wypowiedzi obu rozmówców – dla utrwalenia graficznej postaci poszczególnych elementów wywiadu.

4. Nauczyciel rozdaje kartki, na które przepisane zostały wypowiedzi jednej z postaci dramatu.

Zadaniem każdego z uczniów jest dopisać pytania tak, by powstał logiczny wywiad. Uczniowie mają na to 10 min, po czym kilka osób czyta swoje prace. Wspólna analiza co było poprawne, a co należy jeszcze zmienić bądź ulepszyć.

c. Faza podsumowująca

1. Nauczyciel dyktuje uczniom do zeszytów notatki podsumowującą lekcję.

dialog – to rozmowa między dwiema osobami o uporządkowanym toku myślowym.

wywiad – to tekst dialogowy, ustny lub pisany, opublikowany w prasie, radiu, telewizji, w którym osoba, przeważnie znana, odpowiada na pytania dziennikarza.

2. Krótkie podsumowanie z zaznaczeniem różnicy pomiędzy dwoma pojęciami.

5. Bibliografia

W. Szekspir „Romeo i Julia”

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Przeprowadź wywiad z jednym z rodziców zmarłych kochanków na temat: czy można było zaradzić tragicznej śmierci Romea i Julii? Wywiad powinien zawierać przynajmniej pięć pytań reportera i tyle samo odpowiedzi jego rozmówcy.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

- uczeń zna terminy takie terminy jak: chów zwierząt, hodowla zwierząt, pogłowie, - uczeń zna główne kierunki produkcji zwierzęcej w Polsce2. - uczeń wskazuje na mapie i

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Rysując promienie docierające do oka od innych punktów świeczki, można pokazać, że otrzymany za pomocą zwierciadła płaskiego obraz świeczki jest tej samej wielkości co

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z