SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Organizacja wycieczki.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Geografia, 7.5.: uczeń projektuje i opisuje, na podstawie map turystycznych, tematycznych, ogólnogeograficznych i własnych obserwacji terenowych, podróż wzdłuż wybranej trasy we własnym regionie, uwzględniając walory przyrodnicze i kulturowe.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
zna walory turystyczne swojego regionu,
zna usługę Google Maps.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
1
potrafi opisać walory turystyczne własnego regionu,
potrafi zaplanować wycieczkę we własnym regionie,
potrafi korzystać z usługi Google Maps,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie,
samodzielnie zdobywa informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela).
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyc
zne
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap
wstępny Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Nauczyciel pyta, czy region, w którym znajduje się szkoła, jest regionem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Uczniowie odpowiadają na pytanie, nauczyciel komentuje odpowiedzi. Wspólnie zastanawiają się, jakie miejsca w okolicy mogą być szczególnie interesujące dla turysty. Nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na tablicy, a następnie komentuje wybór. Propozycji powinno być co najmniej 10. W przypadku, gdyby ich liczba była mniejsza, nauczyciel dopisuje kilka własnych propozycji.
atlasy, mapy
pogadank a ,
ćwiczenia
indywidualn a i
zbiorowa, praca w grupach
Etap realizacji
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne,
Nauczyciel opowiada o walorach kulturowych regionu.
Prezentuje uczniom usługę Google Maps za pomocą filmu (zasób nr 1). Dzieli klasę na cztery grupy.
Zadaniem grupy jest opracować możliwie
atlasy, mapy, komputer z
dostępem
pogadank a, wykład ćwiczenia
praca w grupach indywidualn a i
zbiorowa, 2
umiejętność uczenia się
najbardziej atrakcyjną trasę dwudniowej wycieczki oraz podać atrakcje turystyczne, które zostaną w ramach wycieczki zwiedzone. Uczniowie mogą wykorzystać jedynie miejsca zapisane na tablicy;
wycieczka powinna zawierać 6 atrakcji.
Przygotowana powinna zostać również lista walorów turystycznych analizowanego regionu (przyrodniczych i kulturowych). Nauczyciel podaje kilka przykładów takich walorów. Podkreśla, że program wycieczki musi być możliwy do zrealizowania. Zwraca uczniom uwagę, że trzeba uwzględnić odpowiednie czasy podróży między atrakcjami (można do tego wykorzystać Google Maps), dni i godziny otwarcia atrakcji turystycznych, posiłki itp. Rozdaje uczniom odpowiednie mapy turystyczne, tematyczne i ogólnogeograficzne. Zaleca się, by każda z grup miała również dostęp do komputera połączonego z Internetem.
Po zakończeniu pracy przedstawiciel każdej z grup referuje program wycieczki oraz podkreśla walory turystyczne kraju. Nauczyciel prosi, by osoby z pozostałych grup wykonywały notatki na temat atrakcyjności propozycji. Po wysłuchaniu wszystkich grup nauczyciel zarządza głosowanie, które ma na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnej wycieczki. (Uczniowie nie mogą głosować na swoją propozycję.) Nauczyciel sumuje punkty i ogłasza zwycięzcę.
do Internetu
praca w grupach metodą aktywizując ą uczniów
Etap podsum owujący
Geografia, wiedza o społeczeńst
porozumiewanie się w języku ojczystym,
Nauczyciel ocenia propozycje planów wycieczek sporządzonych przez uczniów. Podkreśla ich wady oraz zalety. Prosi, by każda grupa przygotowała
film (zasób nr
pogadank a, wykład, ćwiczenia,
praca w grupach indywidualn 3
wie kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
swoją propozycję w usłudze Google Maps - powinna wytyczyć trasę, a także dodać zdjęcia do atrakcji turystycznych. Wyświetla film (zasób nr 2), który prezentuje, w jaki sposób należy dodawać zdjęcia do Google Maps.
2) dyskusja a i zbiorowa
4