Pozycje wyjściowe do ćwiczeń, przewrót w przód
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.2 Trening zdrowotny
II.2.a Uczeń przyjmuje pozycje wyjściowe i ustawienia do ćwiczeń oraz wykonuje przewrót w przód
Adresat
: uczniowie klasy IIICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna wybrane pozycje wyjściowe do ćwiczeń
zna technikę wykonania przewrotu w przód
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje ćwiczenia z różnych pozycji wyjściowych
wykonuje przewrót w przód
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność wykonywania ćwiczeń przygotowawczych przed trudniejszymi zadaniami ruchowymi,
przeżywa radość z uczestnictwa w lekcji
Metody nauczania
Zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Formy i miejsce zajęć
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Formy: frontalna, grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy
Płaskie plastikowe krążki po dwa dla każdego ucznia, materace gimnastyczne, komputer, rzutnik.
Zasoby multimedialne:
1. quiz: „Jaka to pozycja?”
2. zestaw ilustracji – „Pozycje wyjściowe.”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 – 15 minut
Czynności organizacyjne:
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie
sprzętu.
Zabawa – „Reaguj na sygnał”
Uczniowie biegają swobodnie po wyznaczonym boisku. Na sygnał nauczyciela witają się różnymi częściami ciała zaproponowanymi przez nauczyciela np. przywitajcie się: dłonią, kolanem, łokciem, piętą, biodrami, pośladkami.
Zabawa ożywiająca – „Lustro”
Jeden uczeń pokazuje ćwiczenie, drugi powtarza jego ruchy. Uczniowie wykonują proste ćwiczenia według własnej inwencji,
uczniowie kontynuują zabawę wykorzystując poznane pozycje. Jeden z uczniów pokazuje ilustrację, a drugi wykonuje pokazaną pozycję.
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w rozsypce.
Uczniowie dobierają się parami. Nauczyciel rozdaje ilustracje pozycji wyjściowych w siadzie, w staniu, w leżeniu i w klęku.
Część główna 25 – 30
Ćwiczenia z krążkami
Postawa stojąc, ramiona w bok, krążki w prawej ręce, przekładanie z przodu krążków z prawej do
Każdy uczeń ma dwa krążki. Ustawienie w rozsypce.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
minut lewej ręki,
postawa rozkroczna, ręce z krążkami uniesione w bok, podnoszenie ramion z krążkami bokiem do góry i w dół,
z postawy wykrocznej, ręce z krążkami w bok, pozycja równoważna jednonóż (wytrzymać 3 sek.).
Zmiana nogi wykrocznej,
siad klęczny, ręce z krążkami w pozycji
„świeczników”, przejście do klęku prostego z uniesieniem ramion w górę,
klęk podparty, ręce ułożone w krążkach na podłożu, ugięcia ramion,
siad klęczny, ręce na krążkach ułożonych przed kolanami, ślizg w przód i powrót do pozycji wyjściowej,
leżenie tyłem, ręce z krążkami za głową, nogi ugięte w kolanach stopy oparte o podłoże, przejście do siadu ugiętego,
leżenie przodem, ręce ugięte w łokciach, krążki tworzą „okulary”, nogi złączone, palce stóp obciągnięte, unoszenie klatki piersiowej, rąk z krążkami i głowy nad podłoże,
leżenie tyłem, ręce z krążkami wyciągnięte w górę nad głową, wykonanie 3 przetoczeń ciała w bok, w prawą i lewą stronę,
siad prosty, przejście do siadu równoważnego o nogach ugiętych z jednoczesnym przełożeniem krążków pod nogami,
siad skrzyżny, ręce z krążkami w bok, skłon prawym uchem do lewego kolana, powrót do pozycji wyjściowej, skłon lewym uchem do prawego kolana, powrót do pozycji wyjściowej.
Zabawa bieżna – „Przyjmowanie pozycji wyjściowych”
Przebieganie na przeciwną stronę sali gimnastycznej z pozycji wyjściowej do pozycji określonej przez nauczyciela:
Z siadu skrzyżnego bieg przodem do siadu prostego,
Uczniowie zachowują bezpieczne odstępy między sobą.
Ustawienie w szeregu.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
z klęku podpartego czworakowanie przodem do siadu ugiętego,
z leżenia tyłem marsz w podporze tyłem do siadu prostego.
Przygotowanie do przewrotu w przód, przewrót w przód
Przetoczenia z leżenia przodem, z ramionami uniesionymi w górę, wzdłuż osi pionowej ciała,
przetoczenia jak wyżej w pozycji skulonej, ramiona chwytają za podudzia,
z przysiadu podpartego, wychylenie w przód z równoczesnym skłonem głowy w przód,
z siadu prostego przeniesienie nóg do pozycji leżenia przewrotnego,
z leżenia tyłem przejście do leżenia przerzutnego,
przewrót w przód z pozycji przysiadu podpartego do pozycji przysiadu podpartego.
Podział na 3 rzędy, przed każdym rzędem 3 połączone materace.
Część końcowa 10 – 15 minut
1. Zabawa uspokajająca Zabawa – „Inicjator ruchu”
Jeden z uczniów wychodzi poza koło. Nauczyciel wśród pozostałych wyznacza „inicjatora”, który przyjmuje poznane pozycje wyjściowe, a reszta go naśladuje.
Osoba będąca poza kołem wchodzi do środka koła i obserwuje ćwiczących. Jej zadaniem jest wskazanie
„inicjatora”.
2. Czynności organizacyjne Nauczyciel przeprowadza quiz.
Pożegnanie.
Ustawienie na obwodzie koła w siadzie skrzyżnym.
Uczniowie w dowolnym siadzie. Wykorzystanie materiału
multimedialnego.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4