• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Czworonożni przyjaciele.

Cele operacyjne:

Dziecko:

klasyfikuje zwierzęta według podanych kryteriów (np. zwierzęta domowe, hodowlane, dzikie);

rozpoznaje i naśladuje odgłosy wydawane przez najpopularniejsze zwierzęta domowe;

uczestniczy w zabawach ruchowych, w trakcie ich trwania zachowuje się kulturalnie w stosunku do innych osób biorących w nich udział;

rozpoznaje najpopularniejsze zwierzęta po ogonach;

wymienia sposoby opieki nad zwierzętami domowymi.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm);

zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.

Treści kształcenia:

znajomość wyglądu i nazw najpopularniejszych zwierząt domowych oraz warunków niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju;

naśladowanie odgłosów poznanych zwierząt;

znajomość sposobów opieki nad zwierzętami;

kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci, a także dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Zwierzęta domowe, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych,

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);

grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie zwierząt zgodnie z podaną cechą, tworzenie gazetki Zwierzęta domowe oraz jej wzbogacanie);

kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;

rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych z użyciem niekonwencjonalnych materiałów (kaszy/maku/piasku).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka I. Zajęcia

poranne

1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie Witam tych, którzy…, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Podczas realizacji gry na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:

- mają w domu zwierzę;

- mają kota/psa/chomika;

- wychodzą z psem na spacer”.

Dzieci, które czują się przywitane odmachują N.

Warto, aby tego dnia w kąciku książek znalazły się albumy, książki poświęcone zwierzętom domowym.

2. Zwierzęta domowe:

urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki przedszkolnej zatytułowanej Zwierzęta domowe. Dzieci przynoszą do przedszkola zdjęcia, ilustracje, wycinki z gazet, plakat (załącznik nr 4) przedstawiające czworonożne zwierzęta domowe, które mają lub chciałby mieć.

Przyniesione materiały są omawiane i przyczepiane na tablicę magnetyczną.

Do stworzenia gazetki potrzebna jest: tablica magnetyczna (lub korkowa).

O prośbie dotyczącej przyniesienia przez dzieci materiałów, zdjęć, ilustracji przedstawiających zwierzęta domowe N powinien powiadomić również

rodziców dzieci

odpowiednio wcześniej.

N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat powstałej gazetki.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3. Ruch to zdrowie!:

Aerobik przy muzyce. Na początku piosenki kilka ćwiczeń pokazuje N, a dzieci powtarzają po nim, następnie chętne dzieci proponują ćwiczenia/ruchy, które reszta grupy wykonuje.

Warto, aby wybrana przez

N piosenka była

dynamiczna i miała szybkie tempo. W trakcie zabawy ćwiczenia powinny być często zmieniane.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Czyj to ogon?:

zabawa dydaktyczna. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, do kogo należy zaprezentowany na zdjęciu ogon i czy jest to zwierzę domowe.

Po odgadnięciu przez dzieci zagadki N prezentuje zdjęcie, na którym widać całą sylwetkę zwierzęcia.

Zdjęcia ogonów zwierząt domowych (załącznik nr 1).

2. Czworonożne zwierzęta domowe:

rozmowa z dziećmi na temat zwierząt domowych i sposobów opieki nad nimi.

Wykorzystanie treści wiersza Czworonożni przyjaciele

N zachęca dzieci do opowiadania na temat znanych im zwierząt domowych oraz sposobów sprawowania nad nimi opieki.

Tekst wiersza – załącznik nr 5 oraz nagranie - załącznik nr 9.

3. Pies:

praca techniczna. Dzieci otrzymują od N wycięty z papieru szablon psa. Ich zadaniem jest ozdobienie szablonu niekonwencjonalnymi materiałami (kaszą, makiem, piaskiem) - smarują fragmenty szablonu klejem, następnie sypią na nie wybrany produkt – praca indywidualna. Na koniec dzieci oglądają film Zora, który przedstawia wytresowanego psa.

Potrzebne materiały:

wycięty szablon psa dla każdego dziecka (załącznik nr 2), klej, kasza/ piasek/

mak, film Zora (załącznik nr 8).

4. Zamieniamy się w zwierzątka!:

gra ruchowa na powietrzu. N rozdaje dzieciom emblematy zawieszane na szyję z ilustracjami różnych zwierząt domowych.

Wszystkie dzieci swobodnie biegają po ogrodzie, a na klaśnięcie N powinny znaleźć osobę, która na szyi ma taki sam emblemat.

Gdy wszystkie dzieci odnajdą parę, zabawa powtarza się.

Wykorzystywanie

emblematów zawieszanych na szyję (np. psa, kota, chomika).

III. Zajęcia popołudniowe

1.Zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci (propozycje do wyboru przez dziecko):

Zwierzęta domowe: puzzle w wersji stolikowej;

Kot wykonany z puszki - praca techniczna;

N przygotowuje wcześniej 6-cio elementowe puzzle dla każdego dziecka (załącznik nr 3).

Opisy wykonania oraz potrzebnych materiałów

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Pies wykonany z kół - praca techniczna.

znajdują się w załącznikach nr 6 i 7.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie

oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

albumy poświęcone zwierzętom domowym, ilustracje/zdjęcia/wycinki z gazet przedstawiające zwierzęta domowe, tablica magnetyczna, nagranie z piosenką do aerobiku, piasek/mak/kasza, klej, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Czyj to ogon? - plansza z ogonami oraz całymi sylwetkami zwierząt;

2. a), b) Pies - szablony do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;

3. Królik - puzzle obrazkowe 6-cio elementowe do wycięcia przez nauczyciela;

4. Psy - plakat;

5. Czworonożni przyjaciele – tekst wiersza, autorka: Marta Jaszczuk.

6. Kot wykonany z puszki – prezentacja multimedialna;

7. Pies wykonany z kół – prezentacja multimedialna;

8. Zora - film ukazujący wytresowanego psa;

9. Czworonożni przyjaciele – wiersz; nagranie audio, autorka: Marta Jaszczuk.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Pieczywo, stosowanie

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Trzecie urodziny

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Ubrania dla

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych..