• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Pracujemy w ogrodzie przedszkolnym.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 pomaga nauczycielowi i innym uczestnikom zajęć podczas sadzenia ziół w ogrodzie przedszkolnym;

 przelicza obiekty (zakres do 3 lub większy, zgodnie z indywidualnymi możliwościami);

 poznaje zioła na bazie wielozmysłowych doświadczeń, wymienia nazwy tych, które zapamiętało;

 bada jaki będzie skutek połączenia farby żółtej i niebieskiej.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);

 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 wie, jakie warunki są potrzebne do wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.

Treści kształcenia:

 znajomość wyglądu najpopularniejszych ziół oraz możliwości ich wykorzystania;

 rozwijanie zmysłu węchu, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji;

 znajomość warunków jakie są potrzebne rośliną do prawidłowego rozwoju;

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 kształtowanie umiejętności przeliczania obiektów (zakres do 3 lub większy, zgonie z indywidualnymi możliwościami);

 rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonywanie prac plastycznych na dużej powierzchni.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie,

zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Podczas realizacji gry na przywitanie dzieci stoją w rozsypce. Na hasło nauczyciela (N) np.

„Kolana!”, „Łokcie!”,

„Stopy!”, „Kciuki!” dzieci podchodzą do siebie i witają się poprzez dotknięcie wymienioną częścią ciała.

2. Poznajemy zioła:

oglądanie albumów, ilustracji, zdjęć, plakatu (załącznik nr 2) przedstawiających zioła jadalne: miętę, bazylię, tymianek, oregano.

Wąchanie i porównywanie żywych ziół znajdujących się w doniczkach.

N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi.

I. Zajęcia poranne

3. Lemoniada:

przygotowywanie napoju ze świeżych liści mięty, cytryny i wody.

Sporządzony napój można wypić podczas śniadania.

1. Zioła:

rozmowa z dziećmi na temat ziół, sposobu ich wykorzystania (np. do sporządzenia napojów, potraw).

Zioła w doniczkach.

N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat ziół.

2. Sadzimy zioła!:

sadzenie w ogrodzie przedszkolnym ziół Rozmowa o potrzebach roślin.

Wyjście do ogrodu przedszkolnego.

Potrzebne materiały:

sadzonki ziół, pazurki, konewka z wodą.

W okresie zimowym dzieci mogą hodować zioła na parapecie.

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Pracowite mrówki:

gra ruchowa – zbieranie patyków

Zabawa w ogrodzie.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym do wyznaczonego miejsca. Osoba/osoby, które zbiorą najwięcej patyków zostają okrzyknięte królową lub królem mrówek.

4. „Malujemy” patykami:

układanie z patyków, kamieni, liści znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym dowolnego obrazu.

Zabawa w ogrodzie.

Chętne dzieci mogą to zadanie wykonać w parach.

1. Nasz ogród przedszkolny:

praca plastyczna – rysowanie różnymi odcieniami zieleni powstałymi przez łączenie farby żółtej i niebieskiej.

Praca indywidualna.

N nie daje dzieciom zielonej farby, dzieci same ją tworzą przez mieszanie farby żółtej z niebieską.

2. Matematyczna zgaduj – zgadula:

zagadki matematyczne. Przykładowe zadania:

- „Zasadziliśmy dzisiaj dwie rośliny: miętę i tymianek, jutro zasadzimy jeszcze bazylię.

Ile w ciągu tych dwóch dni zasadzimy roślin w ogrodzie?”;

- „Na jednej gałązce mięty rosną trzy liście, a na drugiej dwa. Ile jest razem listków na tych dwóch gałązkach?”.

Zajęcie realizowane jest w ogrodzie przedszkolnym.

Przy rozwiązywaniu zadań dzieci manipulują na przedmiotach.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Pracujemy w ogrodzie:

praca indywidualna dzieci. Do wyboru gry w wersji stolikowej i multimedialnej.

Załącznik nr 1, 3, 4, 5, 6, 7.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie

oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ilustracje/zdjęcia/albumy poświęcone ziołom jadalnym, zioła w doniczkach, cytryna, woda, konewka, pazurki, farby żółta i niebieska, kartki, pędzle, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tymianek - puzzle 6-cio elementowa, materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;

2. Zioła - plakat;

3. Konewka – materiał do wydrukowania;

4. Doniczka – materiał do wydrukowania;

5. Kolorowy ogród - puzzle multimedialne;

6. Praca w ogrodzie - kolorowanka multimedialna;

7. Ogród - puzzle multimedialne;

8. Narzędzia ogrodnicze – gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Przed lustrem, stosowanie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

ilustracje, zdjęcia, wycinki z gazet, przedmioty przedstawiające rzeczy w kształcie prostokątów, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, klocki w kształcie figur

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Pieczywo, stosowanie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają grzyby jadalne oraz trujące – muchomory.. Następnie omówienie