Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: Kuchenna matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
grupuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi;
odmierza i waży mąkę podczas przygotowywania podpłomyków.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3 lub większym zależnie od indywidualnych możliwości dziecka;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Pieczywo, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastycznej Czapka kucharska.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci. Poranna gimnastyka -
aerobik przy muzyce. Na początku piosenki kilka ćwiczeń pokazuje nauczyciel (N), następnie chętne dzieci proponują ćwiczenia/ruchy, które reszta grupy wykonuje. Następnie dzieci bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
Materiały: dynamiczny podkład muzyczny.
Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje przedstawiające różnego rodzaju kłosy zbóż, mąkę, pieczywo.
I. Zajęcia poranne
2. Pieczywo:
wykonanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki ściennej. Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają różne rodzaje pieczywa (chleb, bułki). Omówienie i przymocowanie na gazetkę wybranych ilustracji.
Materiały: plakat (załącznik nr 2), ilustracje, wycinki z gazet, tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub magnesy.
N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki.
1. Z czego robi się mąkę?:
rozmowa z dziećmi na temat powstawania mąki. N zachęca dzieci do wypowiedzi.
Materiały: plakat (załącznik nr 1), ziarna zbóż, mąka.
2. Ile łyżek mieści się w szklance mąki?:
zabawa badawcza - ważenie, odmierzanie, przesypywanie mąki. Dzieci sprawdzają m.in. ile łyżek mieści się w szklance mąki, ile jest szklanek w jednym opakowaniu, ile waży opakowanie mąki.
Materiały: opakowanie mąki, szklanka, łyżka, waga.
3. Pieczemy podpłomyki:
dzieci ugniatają, rozwałkowują ciasto.
Następnie wkładają na krótką chwilkę do piekarnika. Liczenie przygotowanych podpłomyków, degustacja wypieków.
Materiały: mąka, sól, woda, olej.
II. Zajęcia dydaktyczne
4.Czapka kucharska:
dekorowanie i kolorowanie szablonu.
Materiały: szablon (załącznik nr 4), kredki.
1. Czas pobiegać!:
zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw.
Swobodna aktywność dzieci.
2. Układamy puzzle:
dzieci mogą ułożyć puzzle w wersji stolikowej i/lub multimedialnej.
Materiały: puzzle (załączniki nr 3 i 7).
III. Zajęcia popołudniowe
3. W piekarni:
chętne dzieci mogą dodatkowo realizować zabawy:
Materiały: gry
multimedialne (załączniki nr 5, 6 i 8).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
-kolorowanka multimedialna: Piekarz;
-gra multimedialna memo: Pieczywo;
-gra multimedialna: Kłosy zbóż.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
wycinki z gazet/ilustracje pieczywa, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, dowolny skoczny utwór muzyczny, mąka, ziarna zbóż, zdjęcia młyna, szklanka, łyżka, waga kuchenna, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Z czego powstaje mąka? - plakat;
2. Pieczywo – plakat;
3. Mąka na wadze kuchennej– puzzle 6-elementowe;
4. Czapka kucharska – ćwiczenie polegające na ozdobieniu i kolorowaniu czapki;
5. Kolorowanka: Piekarz;
6. Multimedialna gra memo: Chleb, bułeczki, rogaliki…;
7. Puzzle multimedialne: Młyn;
8. Znajdź różnice: Cztery kłosy zbóż.