Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Tworzymy album przyrodniczy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych;
rozpoznaje najczęściej występujące gatunki drzew w Polsce;
tworzy album przyrodniczy;
bada korę drzew oraz liście za pomocą lupy;
rozwiązuje zadania matematyczne dostosowane do jego wieku (manipulując na przedmiotach);
rozróżnia stronę lewą i prawą.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
wie, jakie warunki są potrzebne do wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi na temat ważnych dla niego spraw;
wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu najczęściej występujących w Polsce drzew;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
znajomość warunków potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozróżnianie strony lewej i prawej;
rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych (dochodzenie do wyniku poprzez manipulowanie na przedmiotach).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka I. Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Podczas realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w rozsypce. Na hasło nauczyciela (N) np.
„Kolana!”, „Łokcie!”,
„Stopy!”, „Kciuki!” dzieci podchodzą do siebie i witają się poprzez dotknięcie wymienioną częścią ciała.
Warto, aby tego dnia w kąciku książek znalazły się albumy, książki poświęcone gatunkom drzew, które najczęściej można spotkać w Polsce.
N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat oglądanych książek.
2. Liście:
zabawa ruchowa. Dzieci stoją obok siebie w szeregu trzymając się za ręce. Na hasło N: „Wiatr wieje w lewo!”, dzieci puszczają się i biegną w lewą stronę, na polecenie:
„Wiatr wieje w prawo!” dzieci biegną w prawą stronę zaś na hasło: „Liście spadły na ziemię!” kładą się na podłodze.
W trakcie zabawy polecenia powinny się często zmieniać.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Jesienny spacer:
wyjście na spacer, przyglądanie się drzewom i liściom rosnącym w lesie lub parku.
Wykonanie zdjęć drzew, liści. Badanie kory drzew oraz liści za pomocą lupy, zbieranie liści. Po powrocie do przedszkola N przedstawia dzieciom plakat charakteryzujący poszczególne drzewa oraz zdjęcia drzew
Potrzebne materiały: kilka lup do badania drzew, aparat fotograficzny, załącznik nr 2 i zdjęcia wykonane na spacerze, liście zebrane przez dzieci podczas spaceru, komputer lub tablica multimedialna,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
i okazy naturalne liści. Dzieci swobodnie wypowiadają się na ich temat. Można wykorzystać także treść wiersza (Załącznik nr 5 i 6).
załącznik nr 5 i/lub załącznik nr 6.
2. Mój album:
tworzenie albumu przyrodniczego:
- suszenie liści zebranych na spacerze (przyklejanie ich do albumu za kilka dni, gdy odpowiednio wyschną);
- odrysowywanie nazbieranych liści.
Przy tworzeniu albumu wykorzystywane są materiały przyrodnicze zebrane na spacerze.
3. Matematyczna zgaduj – zgadula:
rozwiązywanie zagadek i zadań matematycznych. Przykładowe zadanie:
„Z klonu spadły dwa liście, po chwili podmuch wiatru strząsnął na ziemię jeszcze trzy liście. Ile liści spadło z klonu?”.
Podczas rozwiązywania zadania dzieci manipulują na przedmiotach (w tym przypadku liściach).
4. Szumi las:
gra ruchowa. Dzieci biegają po sali; na hasło:
„Słaby wiatr!” zatrzymują się, unoszą ręce nad głowę i powoli machają rękami; na polecenie: „Mocna wichura!” szybko machają rękami, zaś na hasło! „Liście spadają z drzew!” dzieci dotykają rękami podłogi.
W trakcie gry polecenia powinny się często
zmieniać. Między
poszczególnymi hasłami dzieci biegają lub w dowolny sposób poruszają się po sali.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Jesteśmy pisarzami!:
układanie opowiadania o darach natury.
Dzieci siedzą w okręgu, N zaczyna opowiadanie (mówi dwa zdania np. „Jeż Alojzy poszedł na jesienny spacer. Chodząc po lesie zauważył, że rośnie w nim dużo grzybów…”), następnie każde dziecko wymyśla dalszy ciąg historii (jedno dziecko mówi po kilka zdań, po czym kolejne kontynuuje opowiadanie).
Osoba, która aktualnie wymyśla opowiadanie może mieć w ręku piłkę. Dzieci przekazują sobie ją wraz ze zmianą narratora.
2. Indywidualna praca dzieci.
Do wykorzystania różnorodne gry w wersji stolikowej oraz multimedialnej.
Załącznik nr 1, 4, 7, 8, 9.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje/zdjęcia/albumy poświęcone drzewom, lupy, aparat fotograficzny, liście, brystol, kredki, piłka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy
z dzieckiem):
1. Liść - puzzle 9-cio elementowe, materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
2. Plakat Sosna;
3. Drzewa i liście – materiał do wydrukowania;
4. Leśne skarby - karty do gry w memo;
5. Krótki wierszyk o drzewach z zagadką na końcu – tekst wiersza, autorka: Marta Jaszczuk;
6. Krótki wierszyk o drzewach z zagadką na końcu – materiał do słuchania;
7. Znajdź takie same… - gra memory;
8. Liście klonu – puzzle multimedialne;
9. Jesienne liście – kolorowanka multimedialna.