• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Status of women in western world 1. Cele lekcji a. Wiadomości

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Status of women in western world 1. Cele lekcji a. Wiadomości"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Status of women in western world

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze strukturą eseju traktującego o sytuacji kobiet we współczesnym zachodnim świecie. Lekcja przybliża słownictwo związane z takim tematem.

Praca z tekstem czytanym umożliwia uczestnikom zajęć poznanie ciekawych, różnorodnych i często spotykanych sformułowań, przydatnych w dyskusji na podany temat, a dalsze

ćwiczenia pomagają rozbudować zasób słownictwa. Przeprowadzona w trakcie lekcji rozmowa pomaga uczniom zebrać odpowiednie słownictwo, które pomoże im wyrazić swoją opinię na omawiany temat.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści artykułu, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Uzupełniając tekst podanymi słowami, uczniowie opanowują umiejętność konstruowania bogatych w słownictwo zdań złożonych.

Ćwiczona jest również umiejętność mówienia - w drugiej części lekcji uczniowie biorą udział w dyskusji. Podzieleni na dwie grupy przygotowują, a następnie prezentują swoje argumenty na zadany temat. Tym sposobem ćwiczą nie tylko umiejętność porozumiewania się w grupie, lecz także - wykonywania prezentacji i samodzielnego mówienia przed większą publicznością.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie - uzupełniają tekst „Status of women in western world" (zawarty w karcie pracy ucznia) podanymi słowami. Uczniowie poznają nowe sformułowania dotyczące omawianego problemu. Następnie uczestnicy zajęć pracują w kilkuosobowych grupach - przygotowują argumenty potrzebne im do wyrażenia swojej opinii na zadany temat. Zbierają argumenty dotyczące zarówno ważności roli kobiet we

współczesnym świecie, jak i ewentualnego zwiększenia lub zmniejszenia tej roli.

3. Środki dydaktyczne

a. Ćwiczenie zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania - „Status of women in western world", w którym uczniowie uzupełniają luki podanymi słowami.

b. Szablon do pracy z uczniem - zawiera klucz odpowiedzi do karty pracy ucznia - tekst z uzupełnionymi lukami.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, co wiedzą o roli kobiety we współczesnym świecie, jak zmieniła się ta rola w ostatnim czasie i co na tę zmianę wpłynęło.

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają tekst „Status of women in western world", a następnie uzupełniają go podanymi w ćwiczeniu słowami - pracują samodzielnie.

(2)

READING FOR SPECIFIC INFORMATION - Uczniowie starają się odgadnąć znaczenia słów i zwrotów wykorzystanych w tekście.

c. Faza podsumowująca

SPEAKING, WRITING - Uczniowie pracują podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa

przygotowuje argumenty „za" zwiększeniem roli kobiet we współczesnym świecie, druga grupa zaś przygotowuje argumenty „przeciw".

Podczas przygotowań do dyskusji uczniowie mogą korzystać ze słowników i pomocy

nauczyciela. W trakcie dyskusji nie wolno już korzystać z żadnej pomocy, a grupy są oceniane przez nauczyciela.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu - tekst „Status of women in western world" wraz z listą słów, którymi należy ten tekst uzupełnić.

b. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do ćwiczenia z karty pracy ucznia.

c. Zadanie domowe

Bazując na argumentach wykorzystanych w trakcie dyskusji, uczniowie piszą esej na temat plusów i minusów podwyższenia statusu kobiet we współczesnym świecie.

6. Czas trwania lekcji 45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

Który rysunek poprawnie przedstawia kierunek prądu w pierścieniu i linie pola magnetycznego magnesu?.. Zad.8 W pobliżu zwojnicy ustawiono igiełki magnetyczne. Który z

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na to, że nie wystarczy obliczyć kwoty obniżki, ale należy ją odjąć od ceny początkowej... W sklepie AD trwa wielka wyprzedaż wiosenna.

Cięciwa przechodząca przez środek okręgu to średnica. Średnica okręgu jest dwa razy dłuższa niż jego promień.. d) Rozwiązywanie

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez