Scenariusz lekcji – Pola powierzchni i objętości graniastosłupów i ostrosłupów – metoda projektu
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości z zakresu stereometrii.
b. Umiejętności
Pokazanie praktycznego zastosowania brył (celowości nauczania stereometrii).
Kształtowanie umiejętności prezentacji swojej pracy i odwagi w występach publicznych.
2. Metoda i forma pracy
W tracie lekcji nauczyciel wprowadza uczniów w temat (pogadanka). Uczniowie dalej pracują w grupie (praca zespołowa).
3. Środki dydaktyczne
czasopisma Internet encyklopedie podręczniki
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Uczniowie dzielą się na grupy (3- lub 4-osobowe), przedstawiają nauczycielowi grupy i tematy przez siebie wybrane.
b. Faza realizacyjna
Grupy prezentują swoje prace. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na pomysłowość, wiedzę i wkład pracy poszczególnych członków zespołu. Uczniowie powinni utrwalić sobie obliczenia objętości i powierzchni brył, umiejętnie wykorzystać przykłady z życia
codziennego: kubatura budynków, obiektów, pojemność np. basenów. Uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną
c. Faza podsumowująca
Ocena prac i wybranie najciekawszej pracy. Refleksja uczniów na temat wiedzy i umiejętności wyniesionych z lekcji.
5. Bibliografia
Pawłowski H., Matematyka 3, wyd. OPERON, Gdynia 2005 r.
Dodatkowo: encyklopedie, czasopisma, Internet; wiadomości ze źródeł, do których dotrą uczniowie.
6. Załączniki
a. Instrukcja do projektu (dla ucznia) l. TEMAT: Reklama poznanych brył:
• graniastosłupów
• ostrosłupów
• brył obrotowych
• wielościanów foremnych
2. CELE:
usystematyzować i utrwalić wiadomości z zakresu stereometrii pokazać praktyczne zastosowanie brył w technice, architekturze, nauce
zainteresowanie odbiorców poprzez ciekawe przedstawienie omawianych brył kształtować umiejętność prezentacji swojej pracy i odwagi w wystąpieniach publicznych
3. ZADANIA: Wykonanie 6-stronicowego folderu reklamującego wybraną bryłę na kartce o formacie A-4 Folder powinien zawierać:
• stronę tytułową
• przykłady i zdjęcia brył
• wielkości charakteryzujące bryły
• twierdzenia
• ciekawostki
• zastosowania
4. FORMA PRACY: grupy 3-4 osobowe
5. ŹRÓDŁA: podręczniki, tablice matematyczne, Encyklopedia Matematyki, czasopisma, Internet itp.
6. CZAS PRACY: około sześć tygodni
7. KONSULTACJE: Wszelkie problemy i wątpliwości zgłaszać podczas konsultacji.
Nr konsultacji Termin Treść miejsce
1 Do 2 tyg. od podania
tematu
Przegląd materiałów. Wybór treści
Pracownia Matematyczna
2 Do 3 tyg. od podania tematu
Rozplanowanie poszczególnych części
jw.
3 Do 4 tyg. od podania tematu
Wstępna prezentacja Projektu jw.
8. Termin oddania projektu ...
9. Termin prezentacji ...(czas prezentacji ok.5 min.) 10. Ocena obejmuje:
- zawartość merytoryczną - atrakcyjność szaty graficznej
- ocenę konsultacji w tym systematyczność - zgodność z instrukcją
- sposób prezentacji, ocena uczniów - samoocena uczniów
Przykładowe strony a) 1 strona „tytuł”
b) 2 strona „wiadomości ogólne”
c) 3, 4 strona „zaciekawienie”
d) 5, 6 strona istota problemu
b. Karta pracy nr 1 Ustalenie zasad pracy w zespole.
1) Kto będzie naszym liderem/przewodniczącym zespołu?
2) Jak podzielimy odpowiedzialność za realizację zadań?
3) Jak będziemy podejmować decyzje?
4) W jaki sposób będziemy rozwiązywali konflikty?
5) Kiedy i gdzie odbędą się spotkania i konsultacje zespołu?
6) Jakie zasady będą obowiązywały w naszej grupie?
c. Karta pracy nr 2
Podział zadań w zespole.
Lp. Zadanie Osoba
odpowiedzialna za wykonanie
Materiały Terminarz
1.
2.
d. Zadanie domowe
Zadania z zeszytu ćwiczeń dla ucznia.
7. Czas trwania lekcji
2x45 minut, jeśli klasa liczy powyżej 30 osób. Czas realizacji zadań – 6 tygodni.
8. Uwagi
Termin realizacji można wydłużyć do 8 tygodni, aby uczniowie mogli częściej skorzystać z konsultacji z nauczycielem.