• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Was ist passiert? – Jana hat ihre Tasche verloren

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Was ist passiert? – Jana hat ihre Tasche verloren"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Was ist passiert? – Jana hat ihre Tasche verloren

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

 uczniowie potrafią uporządkować w kolejności chronologicznej przebieg wydarzeń z przeszłości;

 uczniowie potrafią opowiedzieć o wydarzeniach z przeszłości stosując czas przeszły Perfekt;

 uczniowie znają zasadę tworzenia zdań w czasie przeszłym Perfekt.

b. Umiejętności

 uczniowie opowiadają o wydarzeniach z przeszłości na podstawie materiału leksykalnego;

 uczniowie budują gramatycznie poprawne zdania z zastosowaniem wybranych form Partizip Perfekt.

2. Metoda i forma pracy

 Praca w grupach.

 Praca indywidualna.

 Praca w parach.

 Metoda bezpośrednia – komunikacyjna, poszukująca.

3. Środki dydaktyczne

 Podręcznik „Hier und da” część 1.

 Płyta CD z nagraniem tekstu.

 Zeszyt ćwiczeń.

 Zestaw zdjęć z podręcznika, s. 82.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności – nauczyciel zadaje pytanie: Sind heute alle da? albo Wer ist heute nicht da?

2. Sprawdzenie pracy domowej – ewentualne korekty błędów.

3. Rozgrzewka językowa mająca na celu powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz płynne przejście na język niemiecki – przygotowanie do lekcji. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

a. Wohin möchtest du in den Sommerferien fahren?

(2)

b. Mit wem möchtest du die Ferien verbringen?

c. Wie lange möchtest du da bleiben?

d. Was möchtest du da machen?

4. Uświadomienie uczniom celu lekcji.

5. Aktywowanie wiedzy – uczniowie podają wyrażenia lub pojedyńcze wyrazy, które kojarzą im się ze zdjęciami zamieszczonymi w podręczniku na stronie 82. Np. sprechen, Freunde, mit dem Flugzeug fliegen, die Reisetasche.

6. Uczniowie czytają i przyporządkowują wyrażenia z ćwiczenia A1/82 do poszczególnych zdjęć: mit Weronika sprechen – zdjęcie 1/ mit dem Flugzeug kommen – zdjęcie 5/ 15.00 Uhr – zdjęcie 4/ Veronika treffen – zdjęcie 2/ die Tasche stellen – zdjęcie 3.

7. Rezultaty swojej pracy uczniowie omawiają w parach – w przypadku rozbieżności w podjętych decyzjach zadanie należy omówić w całej grupie.

b. Faza realizacyjna

1. Uczniowie zapoznają się ze zdaniami zamieszczonymi w ćwiczeniu A2/82, a następnie słuchają nagrania z płyty CD 55.

2. Uczniowie słuchają tekstu po raz drugi i numerują poszczególne zdania we właściwej kolejności zgodnej z przebiegiem zdarzeń.

3. Nauczyciel wraz uczniami omawia wyniki pracy.

4. Wykonanie zadania A3/82 – praca w parach. Porównanie i omówienie wyników pracy w całej grupie, zwrócenie uwagi na sposób tworzenia formy Partizip Perfekt dla czasowników regularnych.

5. Uczniowie podejmują próby ustalenia reguły gramatycznej, według której tworzymy czas przeszły Perfekt – praca w grupach.

6. Przedstawienie wyników pracy przez poszczególne grupy.

7. Wykonanie zadania A4 ze strony 83 – uczniowie uzupełniają tekst z lukami wykorzystując zdobytą wiedzę.

c. Faza podsumowująca

1. Wykonanie zadania G1/84 – uzupełnienie zasad gramatycznych dotyczących tworzenia czasu Perfekt.

(3)

2. Uczniowie na podstawie zaprezentowanego materiału leksykalnego relacjonują przebieg wydarzeń z przeszłości stosując formy czasu przeszłego Perfekt – opowiadanie przebiega w trzeciej osobie liczby pojedyńczej.

3. Zadanie pracy domowej – zadania 10-14, strony 163-164 z zeszytu ćwiczeń.

4. Ocena pracy uczniów na lekcji.

5. Bibliografia

1. Podręcznik wraz z zestawem ćwiczeniowym „Hier und da” część 1 . Autorzy: Rapacka Sylwia, Lewandowska Małgorzata, Nawrotkiewicz Joanna.

2. Poradnik dla nauczyciela – Hier und da.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W pierwszej części lekcji uczniowie słuchają wykładu nauczyciela, który wyjaśnia temat lekcji – tłumaczy użycie i strukturę czasowników modalnych, wyjaśnia możliwości

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

Reszta klasy, na podstawie przedstawionej wypowiedzi, powinna (na razie intuicyjnie) zgadnąć, jaki to gatunek wypowiedzi. Następnie dana grupa zaznacza i nazywa wszystkie ważne

• zwrócenie przez nauczyciela uwagi, które elementy lekcji multimedialnej posłużą usystmatyzowaniu posiadanych wiadomości uczniów, a które wprowadzają nowe treści. •

a) Pierwszym etapem jest omówienie przez nauczyciela, czym jest rozwój społeczny. Nauczyciel zwraca uwagę, że jest to tworzenie w drodze ewolucji nowych norm, zachowań

- omówienie sposobu wysyłania informacji z formularza – metody GET i POST - sprawdzenie poprawności działania formularza oraz metod GET i POST.. Tworzenie