• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Czasowniki modalne – formy i użycie czasownika ‘can’, ‘could’ i formy ‘be able to’

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Czasowniki modalne – formy i użycie czasownika ‘can’, ‘could’ i formy ‘be able to’"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Czasowniki modalne – formy i użycie czasownika ‘can’, ‘could’ i formy ‘be able to’

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń wie, jak tworzyć zdania z czasownikami modalnymi w różnych czasach – poznaje tym samym nową strukturę gramatyczną.

2. Uczeń zna znaczenie i formy czasownika can w różnych czasach.

3. Uczeń wie, w jakich sytuacjach używać czasownika can i could (w jakim czasie, formie, kontekście).

4. Uczeń wie kiedy stosować konstrukcje z forma ‘to be able to do smth.’

5. Uczeń zna wymagania gramatyczne (czasowe i formalne) dla stosowania konkretnego czasownika (can lub formy be able to).

6. Uczeń poznaje nowe słowa pojawiające się w czytanym tekście.

b. Umiejętności

1. Uczeń ćwiczy umiejętność tworzenia zdań z czasownikiem modalnym i poznaje jego funkcje.

2. Dziecka umie tworzyć zdania wyrażające możliwość, umiejętność i zdolność zrobienia czegoś.

3. Uczeń potrafi formułować prośby i zadawać pytania grzecznościowe (ćwiczone jest formułowanie zdań trybu przypuszczającego).

4. Uczeń zna formy przeczące, pytające i twierdzące zdań z czasownikiem modalnym can i be able to.

5. Dziecko potrafi odmienić omawiane czasowniki we wszystkich (możliwych dla danego czasownika) czasach.

6. Uczeń odróżnia możliwości użycia danego czasownika.

7. Uczeń umie określić funkcję i odniesienie czasowe czasownika w zdaniu.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: wykład, pogadanka, omawianie materiału źródłowego, notowanie, metoda podająca, ćwiczenia, tłumaczenie zdań.

Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.

W pierwszej części lekcji uczniowie słuchają wykładu nauczyciela, który wyjaśnia temat lekcji – tłumaczy użycie i strukturę czasowników modalnych, wyjaśnia możliwości ich użycie, wskazuje na niemożność użycia danego czasownika w konkretnej sytuacji gramatycznej (np. czasownik can w czasie Present Perfect itd.) Uczniowie studiują materiał źródłowy i zapisują potrzebne informacje w zeszytach. Nauczyciel może przedstawić uczniom tekst, w którym występowałyby omawiane struktury i który obrazowałby użycie czasowników modalnych. Następnie uczniowie strają się ułożyć kilka zdań w różnych czasach i formach z poznanymi czasownikami i wyrażeniami.

(2)

Dzieci powinny również rozwiązywać dodatkowe ćwiczenia z książek. W trakcie pracy mogą korzystać z pomocy materiałów źródłowych.

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć lub napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

3. Środki dydaktyczne

a. Materiał źródłowy ‘Can, could, be able’

b. Gotowe ćwiczenia do tematu lekcji (patrz: uwagi do scenariusza).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Omówienie czasowników modalnych występujących w języku angielskim (najlepiej wszystkich podstawowych). Wytłumaczenie ich funkcji i znaczenia.

b. Faza realizacyjna

1. Wykład na temat zastosowania, budowy, form, odmiany w czasie czasowników ‘can’ i formy

‘to be able to’.

2. Zapisywanie potrzebnych informacji w zeszytach.

3. Studiowanie materiału źródłowego.

4. Czytanie tekstu źródłowego (jeżeli taki jest) samodzielnie przez uczniów lub głośno na forum klasy.

5. Przyjrzenie się formom czasowników modalnych w tekście, wytłumaczenie ich funkcji, tłumaczenie nieznanych słówek pojawiających się w tekście i odnotowywanie ich w zeszycie.

6. Omówienie zastosowania danych czasowników w konkretnych czasach gramatycznych (szczególą uwagę należy zwrócić na omówienie form can/could/can’t/couldn’t have done – czyli form przeszłych, dokonanych).

7. Rozwiązywanie ćwiczeń z książki.

8. Tworzenie zdań (twierdzeń, przeczeń, pytań).

9. Formowanie pytań grzecznościowych.

c. Faza podsumowująca

Rozwiązywanie ćwiczeń i zdań związanych z tematem lekcji. Układnie zdań.

5. Załączniki

a. Materiały źródłowe

Materiał źródlowy ‘Can, could, be albe to’.

(3)

b. Zadanie domowe

W domu uczniowie rozwiązują dalsze ćwiczenia i zadania związane z tematem lekcji. Dzieci uczą się także nowych słówek jakie pojawiły się na lekcji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 Piątym etapem jest omówienie przez nauczyciela społeczeństwa wolnego czasu, które charakteryzuje się tym, że ludzie skracają swój czas pracy, aby jego resztę wykorzystać

Każdej z grup zostało przydzielone zadanie zaplanowania kształtu działki.. Rozwiązując zadanie, uczniowie muszą pamiętać o

Jakie jest stężenie solanki, czyli słonej wody, skoro do 20 gram wody wsypano 5 gram soli?. Nauczyciel wskazuje ucznia, który ma zbudować model pasujący do tego zadania (5 żółtych

Uczniowie przepisują wzór do zeszytów i zapisują po 2 zdania z przykładami zawodów, które chcieliby wykonywać, oraz 2 profesje, których nie chcieliby wykonywać.. Kilka osób

Na stronie znajduje się 6 krótkich dialogów dotyczących doradztwa zawodowego (doradca rozmawia z uczniem szukającym pracy).. Powiedz uczniom, że dialogi dotyczą doradzania

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

Reszta klasy, na podstawie przedstawionej wypowiedzi, powinna (na razie intuicyjnie) zgadnąć, jaki to gatunek wypowiedzi. Następnie dana grupa zaznacza i nazywa wszystkie ważne

a) Pierwszym etapem jest omówienie przez nauczyciela, czym jest rozwój społeczny. Nauczyciel zwraca uwagę, że jest to tworzenie w drodze ewolucji nowych norm, zachowań