Scenariusz lekcji języka angielskiego: Present Continuous
(dla I klasy liceum ogólnokształcącego, poziom pre-intermediate)
1. Cele lekcji
a) WiadomościUczniowie dowiadują się, jak posługiwać się czasem Present Continuous.
b) Umiejętności
Uczniowie uczą się używania czasu teraźniejszego, Present Continuous. Poznają zasady tworzenia pytań, twierdzeń i przeczeń w tym czasie.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: ćwiczenia pisemne, dialog.
Forma: praca z całą klasą, praca indywidualna i w grupach.
Na początku lekcji nauczyciel przekazuje uczniom zasady tworzenia twierdzeń, pytań i przeczeń w czasie Present Continuous. Uczula ich również na fakt, że czas ten można zastosować do mówienia o planach na przyszłość. Następnie uczniowie pracują nad
ćwiczeniami takimi jak: uzupełnianie zdań, poprawianie błędów, tłumaczeniu wypowiedzi i pisanie wypracowania. Niektóre z zadań są pisemne, inne zawierają element dialogu w parach. Ważne jest, aby nauczyciel cały czas kontrolował pracę uczniów, mobilizował do niej tych, którzy sprawiają wrażenie znudzonych i sprawdzał prawidłowość wykonanych ćwiczeń.
Na koniec każdego zadania można prosić któregoś z uczniów o głośne odczytanie swojej pracy.
3. Środki dydaktyczne
Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: kartka z listem, kartka ze zdaniami w języku polskim.
Obrazki z osobami wykonującymi różne czynności (przygotowane wcześniej przez nauczyciela).
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
INTRODUCTION
Nauczyciel przekazuje uczniom zasady tworzenia twierdzeń, pytań i przeczeń w czasie Present Continuous. Uczula ich również na fakt, że czas ten można zastosować do mówienia o planach na przyszłość.
b) Faza realizacyjna
EXERCISE
Uczniowie pracują samodzielnie. Otrzymują zdania i muszą zastosować w nich poprawnie czas Present Continuous.
SPEAKING / GRAMMAR
Uczniowie pracują w parach. Muszą powiedzieć, która jest godzina i co ich zdaniem robią różne osoby w tym momencie. Po krótkiej rozmowie w parach uczniowie mówią na głos jedno zdanie. Nauczyciel monitoruje poprawne użycie czasu Present Continuous.
CORRECTING MISTAKES
Uczniowie pracują samodzielnie. Otrzymują list, w którym są błędy w użyciu zdań z czasem Present Continuous. Ich zadaniem jest znalezienie i poprawienie ich. Następnie sprawdzają to ćwiczenie w grupach czteroosobowych. Na koniec ćwiczenia otrzymują kartę z
odpowiedziami. Nauczyciel wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
SPEAKING / PRACTICE
Nauczyciel pokazuje uczniom obrazki i zadaje pytania odnośnie czynności, które te osoby wykonują w danym momencie.
c) Faza podsumowująca
TRANSLATION
Uczniowie dostają kartkę ze zdaniami w języku polskim. Ich zadaniem jest przetłumaczenie ich na język angielski z użyciem czasu Present Continuous.
WRITING
Uczniowie piszą wypracowanie o swoich planach na nadchodzący tydzień. Przed
zakończeniem lekcji dobrze będzie sprawdzić część tego ćwiczenia, tzn. tyle, ile udało się uczniom napisać już teraz. Ponieważ jednak jest to zadanie wymagające większej ilości czasu, jego skończenie będzie pracą domową. Należy pamiętać o tym, żeby poprosić o odczytanie jej na następnej lekcji.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Zawiera wszystkie ćwiczenia podane w scenariuszu: kartka z listem, kartka ze zdaniami w języku polskim.
b) Scenariusz do pracy z uczniem
Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń zawartych w karcie pracy ucznia oraz pytania do zadania uczniom.
c) Zadanie domowe
Tłumaczenie zdań z języka polskiego na angielski z użyciem czasu Present Continuous.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.