• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Future Continuous – budowa i zastosowanie.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Future Continuous – budowa i zastosowanie."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Future Continuous – budowa i zastosowanie.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń zna budowę i zasady tworzenia zdań w czasie Future Continuous - poznaje tym samym nową strukturę gramatyczną.

2. Dziecko wie, w jakich sytuacjach używać omawianej struktury gramatycznej i jakie słówka charakterystyczne sugerują jej zastosowanie.

3. Uczeń zna wyrażenia i zwroty sugerujące użycie omawianego czasu.

4. Uczeń odróżnia czas Future Continuous od czasu Future Perfect i umie określić relacje czasowe czynności wyrażanych w obu czasach.

5. Uczeń poznaje nowe słowa pojawiające się w czytanym materiale źródłowym.

b. Umiejętności

1. Uczeń ćwiczy umiejętność czytania i rozumienia tekstu czytanego.

2. Uczeń umie tworzyć pytania, przeczenia i zdania twierdzące w czasie Future Continuous.

3. Dziecko potrafi opisywać sytuacje i czynności, które maja się rozpocząć (i trwać) w konkretnym momencie w przyszłości.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: czytanie tekstu, metoda podająca, pogadanka, przerabianie materiału źródłowego, omawianie tablicy poglądowej, ćwiczenia, budowanie i tłumaczenie zdań, pisanie.

Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (budowę i zastosowania czasu Future Continuous), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i tablicą poglądową.

Dzieci podkreślają wszystkie użyte w tekście źródłowym czasowniki i zdania w czasie Future Continuous i starają się zrozumieć ich zastosowanie. Uczniowie zapoznają się ze słówkami i wyrażeniami charakterystycznymi dla czasu Future Continuous.

Dodatkowo – wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Dzieci rozwiązują dodatkowe ćwiczenia z książek. W trakcie pracy mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej. Pod koniec lekcji każde dziecko stara się napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

(2)

3. Środki dydaktyczne

a. Tablica poglądowa ‘Future Continuous’.

b. Materiał źródłowy ‘The party date’.

c. Ćwiczenia dodatkowe z książek (patrz: uwagi do scenariusza).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Temat lekcji nie wymaga specjalnego wprowadzenia.

b. Faza realizacyjna

1. Czytanie tekstu źródłowego samodzielnie przez uczniów lub głośno na forum klasy.

2. Tłumaczenie nieznanych słówek pojawiających się w tekście i odnotowywanie ich w zeszycie.

3. Krótkie streszczenie przeczytanego tekstu przez uczniów (lub jednego ucznia).

4. Odpowiadanie na zadawane przez nauczyciela pytania, dotyczące przeczytanego tekstu.

5. Podkreślanie i tłumaczenie czasowników i całych zdań w czasie Future Continuous.

6. Objaśnienie zasad tworzenia czasu Future Continuous.

7. Omówienie wariantów zastosowania czasu Future Continuous (też w porównaniu z czasem Future Perfect, jeżeli był przerabiany).

8. Tworzenie pytań i przeczeń ze zdań twierdzących i odwrotnie.

9. Zapoznanie się ze słówkami charakterystycznymi czasu Future Continuous.

10. Ćwiczenie umiejętności tworzenia zdań w omawianym czasie.

c. Faza podsumowująca

Rozwiązywanie ćwiczeń i zdań związanych z tematem lekcji.

Tłumaczenie zdań. Tworzenie opisów sytuacji, mających rozpocząć się w konkretnych momentach przyszłości.

5. Bibliografia 6. Załączniki

a. Materiały źródłowe

Tablica poglądowa ‘Future Continuous’.

Materiał źródłowy ‘The party date’.

(3)

b. Zadanie domowe

Praca domową mogą być ćwiczenia do rozwiązywania z książek lub stworzenie opisu kilku sytuacji mających wydarzyć się w przyszłości, z użyciem nowopoznanej konstrukcji.

Dzieci uczą się także nowych słówek, jakie pojawiły się na lekcji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzące, pytające i przeczące) w czasie Present Continuous, umie określić, co one wyrażają, a także odróżnić

Każdej z grup zostało przydzielone zadanie zaplanowania kształtu działki.. Rozwiązując zadanie, uczniowie muszą pamiętać o

Jakie jest stężenie solanki, czyli słonej wody, skoro do 20 gram wody wsypano 5 gram soli?. Nauczyciel wskazuje ucznia, który ma zbudować model pasujący do tego zadania (5 żółtych

Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (zastosowanie i budowę czasu Past Continuous), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i

i zastosowania czasu Present Perfect Continuous), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i tablicą poglądową2. Uczniowie zapoznają się z listą słówek i wyrażeń

Na początku lekcji nauczyciel przekazuje uczniom zasady tworzenia twierdzeń, pytań i przeczeń w czasie Present Continuous. Uczula ich również na fakt, że czas ten można

W pierwszej części lekcji nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy uczniom temat lekcji (budowę i zastosowania konstrukcji gramatycznej ‘to be going to’ oraz czasów