1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Więcej niż kalkulator
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:
2) odczytuje i prawidłowo interpretuje znaczenie komunikatów wysyłanych przez programy;
1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:
3) wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi obliczyć średnią arytmetyczną
● Potrafi stosować kalkulator i arkusz kalkulacyjny do prostych obliczeń
● Umie komunikować się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych
● Umie odczytać i prawidłowo interpretować komunikaty pojawiające się na ekranie monitora
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Oblicza średnią arytmetyczną za pomocą kalkulatora i arkusza kalkulacyjnego
● Stosuje arkusz kalkulacyjny do prostych obliczeń
● Uruchamia i zamyka programy za pomocą ikon i menu
● Obsługuje okna dialogowe oraz przyciski poleceń, przyciski opcji, pola wyboru, suwaki, pola tekstowe, listy rozwijane, karty
● Rozumie i prawidłowo interpretuje komunikaty pojawiające się na ekranie monitora
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Komputery z zainstalowanym oprogramowaniem MS Office
● Projektor
● Film (samouczek): „Porównanie możliwości kalkulatora i arkusza kalkulacyjnego”
● Ćwiczenie: arkusz kalkulacyjny
2
Metody nauczania:
● Pogadanka
● Pokaz
● Ćwiczenie praktyczne
● Dyskusja
Formy pracy:
● Indywidualna jednolita i zróżnicowana
● Zbiorowa jednolita
● Grupowa jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, czy obliczali kiedyś średnią swoich ocen. Mówi uczniom, że pod koniec roku szkolnego trzeba obliczyć średnią ocen każdego ucznia, żeby ustalić, kto otrzyma świadectwo z wyróżnieniem (średnia co najmniej 4,75). Ustala z uczniami sposób obliczania średniej arytmetycznej. Zwraca uwagę na kolejność działań.
Etap realizacji
Nauczyciel proponuje pracę w parach. Wyświetla lub zapisuje na tablicy wymyślone oceny końcowe przykładowego ucznia i prosi, aby jedna osoba z każdej pary obliczyła na kartce średnią z tych ocen, a druga zmierzyła czas, jaki zajęły obliczenia (do mierzenia czasu można użyć okna daty i godziny w komputerze).
Zapisuje na tablicy wyniki obliczeń i czas ich trwania. Wyniki mogą się różnić ze względu na pomyłki uczniów. Nauczyciel pyta, jak można usprawnić obliczenia i zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania poprawnego wyniku. Uczniowie mogą zaproponować użycie kalkulatora.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas na tablicy.
Nauczyciel razem z uczniami porównuje wyniki i czasy zapisane na tablicy.
Zwraca też uwagę, że jeśli chcielibyśmy obliczyć średnią ocen wszystkich uczniów w klasie, to czas obliczeń wydłużyłby się przynajmniej dwudziestokrotnie.
Nauczyciel rozmawia z uczniami o prawdopodobieństwie popełnienia pomyłki podczas wykonywania obliczeń na kartce i za pomocą kalkulatora oraz o możliwościach sprawdzenia czy przeanalizowania obliczeń.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś narzędzie ułatwiające obliczenia, które jest bardziej zaawansowane technicznie niż kalkulator? Prezentuje film (samouczek) pt.
„Porównanie możliwości kalkulatora i arkusza kalkulacyjnego”. Uczniowie sprawdzają możliwości arkusza kalkulacyjnego, wykonując przygotowane ćwiczenie (zasób multimedialny). Wprowadzają w arkuszu formuły obliczania średniej ocen dla przygotowanych danych.
Etap końcowy
Nauczyciel inicjuje rozmowę podsumowująca możliwości, jakie daje używanie komputera, w tym wypadku do obliczeń. Prosi uczniów o zastanowienie się, które narzędzie będzie
3
bardziej odpowiednie do obliczenia średniej ocen całej klasy. Wybór powinien paść na arkusz kalkulacyjny. Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie powodów, dla których w tym wypadku warto wybrać ten program.
Słowa kluczowe:
średnia arytmetyczna, kalkulator, arkusz kalkulacyjny