• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Czego mogę nauczyć się na platformie edukacyjnej?

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:

1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;

5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;

2. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Uczeń:

2) korzysta z poczty elektronicznej przy realizacji projektów (klasowych, szkolnych lub międzyszkolnych) z różnych dziedzin, np. związanych z ekologią, środowiskiem geograficznym, historią lub zagadnieniami dotyczącymi spraw lokalnych;

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.

Matematyka:

3. Liczby całkowite. Uczeń:

4) porównuje liczby całkowite;

5) wykonuje proste rachunki pamięciowe na liczbach całkowitych.

4. Ułamki zwykłe i dziesiętne. Uczeń:

12) porównuje ułamki (zwykłe i dziesiętne).

7. Proste i odcinki. Uczeń:

1) rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta, odcinek.

Język obcy nowożytny (angielski):

1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:

3) szkoła (przedmioty nauczania, przybory szkolne).

11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.

12. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Zna i rozumie pojęcie „platforma edukacyjna”

● Zna zasady bezpiecznego korzystania z platformy edukacyjnej

(2)

● Wie, jak korzystać z dostępnych w języku angielskim zasobów platformy edukacyjnej

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Planuje pracę własną

● Aktywnie uczestniczy w zajęciach

● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia

● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki

● Doskonali umiejętność odbierania poczty i odczytywania wiadomości e-mail

● Potrafi korzystać z przeglądarki internetowej

● Potrafi założyć konto na platformie edukacyjnej: www.khanacademy.org

● Potrafi korzystać z funkcji tłumacza http://translate.google.pl i tłumaczyć za jego pomocą teksty

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Porozumiewanie się w języku obcym

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu

● Tablica interaktywna lub rzutnik

● Kurs na platformie Moodle

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, pokaz

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia, konkurs

Formy pracy:

● Jednolita

● Grupowa

● Zróżnicowana

● Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Założenie: każdy uczeń ma konto e-mail i potrafi odebrać wiadomość w szkole.

Nauczyciel przygotowuje kurs na platformie edukacyjnej, wysyła e-mail z łączem do platformy, na której znajduje się kurs, określa warunki dostępności kursu i kod dostępu do kursu.

(3)

Etap wstępny

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że na platformie edukacyjnej mogą być umieszczane różnorodne zasoby, takie jak: ankieta, baza danych, czat, dziennik, forum, głosowanie, lekcje (w postaci pliku tekstowego lub pliku pdf), quizy, słowniki pojęć, warsztaty i różne zadania, również takie, które trzeba odesłać prowadzącemu.

Czasem jednak zdarza się, że uczniowie muszą rozwiązywać zadania z tematów, o których uczyli się już dawno i nie zawsze pamiętają, jak się do zadania zabrać. Co wtedy? Gdzie szukać informacji potrzebnych do rozwiązania zadań?

Nauczyciel przedstawia uczniom platformę edukacyjną Khan Academy, która została częściowo przetłumaczona na język polski, ale w pełni dostępna jest tylko w języku angielskim.

Nauczyciel może przytoczyć uczniom fragment artykułu o Khan Academy:

„Pomysł na serwis powstał w 2004 roku, kiedy Salman Khan, starając się pomóc swoim kuzynom w szkolnych problemach z matematyką, założył zwykły kanał na YouTube.

Zamieszczał tam krótkie 10–15-minutowe prezentacje opatrzone komentarzem (tutoriale), które krok po kroku wyjaśniały nastoletnim siostrzeńcom wybrane zagadnienia matematyki.

Pomysł sprawdził się nie tylko w edukacji krewniaków. Wkrótce z zamieszczonych na otwartej platformie YouTube lekcji zaczęli korzystać inni uczniowie, a Khan zaczął otrzymywać setki e-maili z całego świata z prośbami o kolejne nagrania. Zainspirowało go to do stworzenia portalu, na którym publikowane byłyby kolejne filmiki poświęcone edukacji. W ten sposób Khan Academy stała się łatwą w obsłudze i dostępną na całym globie platformą edukacyjną”.1

Ponieważ jest to platforma anglojęzyczna i nie wszystkie zasoby zostały przetłumaczone na język polski, nauczyciel pokaże uczniom, jak korzystać z tłumacza Google.

Etap realizacji

Nauczyciel pokazuje uczniom (na tablicy interaktywnej lub rzutniku), jak założyć konto na portalu Khan Academy:

1. Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz w polu adresowym przeglądarki adres:

www.khanacademy.org.

2. Na wyświetlonej stronie zaloguj się, podając swój adres e-mail i uzupełniając dane:

○ First Name (imię),

○ Last Name (nazwisko),

○ Email,

○ Birthdate (data urodzin: najpierw miesiąc, potem dzień i na końcu rok).

3. Kliknij przycisk Sign up (zarejestruj).

4. Zaloguj się do swojej skrzynki pocztowej i odbierz wiadomość od Khan Academy z prostymi instrukcjami, w jaki sposób należy dokończyć rejestrację.

5. Wykonaj instrukcje z wiadomości e-mail. Otworzy się strona Khan Academy.

1 Fragment artykułu „Khan Academy: czy YouTube zastąpi uniwersytet?” ze strony http://historiaimedia.org/.

1

(4)

Nauczyciel przedstawia i omawia stronę główną platformy oraz użyteczny odnośnik Browse our library, służący do przeglądania tematów dostępnych na platformie. Nauczyciel pokazuje uczniom, jak korzystać z funkcji tłumacza wyszukiwarki Google (http://translate.google.pl/) oraz przetłumaczyć tekst z języka angielskiego na polski. Uczniowie tłumaczą kilka fraz dostępnych na stronie głównej Khan Academy.

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki. Są to dość trudne zadania i aby je rozwiązać, uczniowie mogą skorzystać z pomocy Khan Academy.

Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, wyznacza liderów grup i każdej grupie przydziela jedno zadanie. Liderzy przydzielają zadania wewnątrz grup: rozwiązywanie zadania, szukanie pomocnych materiałów w Khan Academy, tłumaczenie angielskich słówek i terminów występujących na filmach, za pomocą funkcji tłumacza Google.

Przykładowe zadania:

1. Porównywanie ułamków. Czy ułamki 24/36 i 42/63 są równe?

(Khan Academy: http://www.youtube.com/watch?v=8KbImtB_Bz4)

2. Czym się różni prosta od półprostej?

(Khan Academy:

https://www.youtube.com/watch?v=1MTnadwdPrI&list=PLUchO7GuOkaAsRFRvX- p01HDhYGpoXuTe)

3. Która liczba jest większa: -7 czy -20? Ile to jest 2-8?

(Khan Academy:

https://www.youtube.com/watch?v=BZOT0u8mYGw&list=PLUchO7GuOkaDuT1Hak5yTEK3 JB4B4CahF)

Uczniowie mogą korzystać bezpośrednio z witryny Khan Academy (www.khanacademy.org/), z polskiej wersji witryny (pl.khanacademy.org) oraz z innych witryn udostępniających materiały Khan Academy (www.edukacjaprzyszlosci.pl,

http://pracadomowa24.pl/khanacademy/).

Etap końcowy

Uczniowie podsumowują, z jakiego typu treści można korzystać na platformie Moodle.

Jakiego rodzaju zasoby dostępne są na omawianych dziś stronach? (Na początku zajęć wymieniliśmy następujące zasoby: ankieta, baza danych, czat, dziennik, forum, głosowanie, lekcje w postaci pliku tekstowego lub pliku pdf, quizy, słowniki pojęć, warsztaty, zadania).

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może przygotować wykład na temat platformy Khan Academy. Zaprezentować i omówić te funkcje platformy, które są najprzydatniejsze dla uczniów.

Elementem prezentacji może być np. film:

https://www.youtube.com/user/KhanAcademyPolski/videos?flow=grid&view=1.

(5)

Słowa kluczowe:

platforma edukacyjna, khanacademy, e-mail, logowanie, konto

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym