• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Cały świat w zasięgu ręki

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł, w tym w szczególności:

1) wyszukuje informacje w różnych źródłach elektronicznych (słowniki, encyklopedie, zbiory biblioteczne, dokumentacje techniczne i zasoby Internetu).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Ma świadomość możliwości i potencjału, jakie posiada Internet

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi precyzować zapytania dla wyszukiwarek internetowych

● Potrafi wyszukiwać i selekcjonować informacje

● Potrafi kopiować za pomocą skrótów klawiszowych informacje do dokumentów tekstowych

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

Środki dydaktyczne:

● Komputer z dostępem do Internetu

● Tablica

● Film (samouczek): „Jak szukać informacji”

● Film (samouczek): „Wyszukiwanie informacji dla podróżników na stronie MSZ”

Metody nauczania:

● Pogadanka, rozmowa kierowana

● Eksponujące: film

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: pokaz, ćwiczenie

(2)

2

Forma pracy:

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów, a następnie zadaje im pytanie: „Kto z Was marzy o dalekich podróżach?”. Poleca im zastanowić się i wymienić potrzebne do każdej wyprawy kompetencje i przedmioty (możliwe odpowiedzi to np. pieniądze, paszport, znajomość języków obcych itp.). Prowadzący zajęcia sugeruje, aby dzieci wzięły pod uwagę także wymiar czasowy ewentualnych wojaży, przypominając, ile dni zajęła bohaterowi powieści Juliusza Verne pt. „80 dni dookoła świata”, Fileasowi Foggowi, podróż dookoła świata.

Etap realizacji

Nauczyciel podpowiada dzieciom, jak dobrze przygotować się do podróży – zwraca uwagę na konieczność zdobycia informacji o miejscu, do którego planowana jest wycieczka.

Podkreśla, że warto choć odrobinę poznać historię danego regionu, jego najważniejsze zabytki, a także np. położenie geograficzne, warunki środowiskowe, ciekawostki kulturowe, ewentualnie związane z nim sławne osoby. Podpowiada, że obecnie najszybciej i najłatwiej odnajduje się tego rodzaju wiadomości, korzystając z zasobów Internetu – dla przykładu pokazuje uczniom film (samouczek) pt. „Jak szukać informacji”, dotyczący wyszukiwania i selekcji zdobytych informacji.

Po emisji filmu nauczyciel zachęca dzieci, by za pomocą internetowej wyszukiwarki samodzielnie zdobyły wiadomości na temat wybranych miejsc na świecie, które chciałyby zwiedzić. Proponuje im przejrzenie słowników, encyklopedii online, udostępnionych zbiorów bibliotecznych itp., a następnie stworzenie w edytorze tekstowym wirtualnego miniprzewodnika. Powinny się w nim znaleźć podstawowe treści dotyczące np. państwa, miasta, regionu czy zabytku, oraz odpowiednie ilustracje i zdjęcia (z linkami wykorzystanych stron). Po wykonaniu zadania uczniowie prezentują klasie swoje wybory, dzieląc się zdobytymi informacjami.

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba zwrócić szczególną uwagę (możliwe odpowiedzi – sposób podróżowania, wizy i pozwolenia na odwiedziny w danym miejscu, konieczność profilaktyki chorób tropikalnych, np. szczepienia) i jakie informacje należy zdobyć w trakcie planowania wyjazdu. Podpowiedzią jest film (samouczek) pt. „Wyszukiwanie informacji dla podróżników na stronie MSZ” dotyczący wyszukiwania niezbędnych dla podróżników wiadomości na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dzieci mogą następnie przejrzeć stronę MSZ (www.msz.gov.pl) i wybrać państwo, do którego chciałyby pojechać np. na wakacje. Nauczyciel poleca im znalezienie informacji dotyczących warunków wizyty (np. konieczność zdobycia wizy). Uczniowie wymieniają na forum klasy zdobyte wiadomości.

(3)

3 Etap końcowy

Nauczyciel dokonuje podsumowania i zachęca uczniów do dalszych wirtualnych „podróży”

po stronach słowników, encyklopedii i innych zawierających informacje dla wszystkich ciekawych świata.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może znaleźć informacje na temat par światowych zabytków – Wieży Eiffla i Statui Wolności oraz Koloseum i Muru Chińskiego, a następnie zastanowić się, co je ze sobą łączy. W pierwszym przypadku będzie to osoba konstruktora, Gustawa Eiffla, w drugim obecność na liście 7 nowożytnych cudów świata.

Słowa kluczowe:

Internet, przeglądarka, zasoby, podróż, wyprawa, wiza, słownik, encyklopedia, zbiory biblioteczne

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym