1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Pakiet: Radio internetowe
Temat: Minisłuchowisko dla dzieci: Na straganie
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi nagrywać dźwięk za pomocą rejestratora dźwięku
● Potrafi udostępniać pliki dźwiękowe
● Potrafi wymienić podstawowe zasady obowiązujące w studiu nagrań
● Potrafi wymienić zasady poprawnej recytacji utworu
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Nagrywa i odtwarza dźwięk za pomocą Rejestratora dźwięku Windows
● Udostępnia pliki dźwiękowe na kilka sposobów
● Zna zasady pracy w studiu nagraniowym
● Zna różne znaczenia słowa radio
● Umie wymienić i rozróżnia różne postacie informacji
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu, wyposażone w głośnik i mikrofony
● Projektor
● Film (samouczek): „Obsługa rejestratora dźwięku systemu Windows”
● Film (samouczek): „Udostępnianie plików dźwiękowych”
Metody nauczania:
● Pogadanka
● Dyskusja
● Pokaz
● Ćwiczenie praktyczne
2
Formy pracy:
● Indywidualna jednolita i zróżnicowana
● Zbiorowa jednolita i zróżnicowana
● Grupowa jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, co to jest radio? Zwraca uwagę, że słowo to ma w języku polskim kilka znaczeń, m.in.:
● radiofonia to system rozpowszechniania audycji drogą radiową,
● rozgłośnia radiowa to instytucja przygotowująca i nadająca program radiowy,
● radioodbiornik to urządzenie umożliwiające odbiór audycji radiowych,
● radiostacja to urządzenie umożliwiające łączność radiową.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają nazwisko Marconi? Kieruje rozmową uczniów na temat jego wynalazku, czasu powstania radia i zmian, jakim uległo na przestrzeni lat. Podkreśla, że na sukces radia pracowało wielu naukowców, którzy odkrywali różne zjawiska fizyczne oraz konstruowali urządzenia pozwalające je wykorzystywać.
Etap realizacji
Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla dzieci.
Rozmawia z uczniami o warunkach, jakie muszą panować w studiu nagraniowym, i o tym, co jest potrzebne do realizacji nagrania. Uczniowie ustalają, że podczas nagrywania panuje absolutna cisza i potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Nauczyciel oznajmia, że studiem będzie klasa, a sprzętem komputer z mikrofonem, głośnikami i odpowiednim oprogramowaniem.
Nauczyciel prezentuje uczniom film (samouczek) dotyczący rejestratora Windows.
Uczniowie dobierają się w dwuosobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje kartkę z wierszem, na której zaznaczony jest fragment do odczytania. Np. wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy lub jakikolwiek inny wybrany z podręcznika do języka polskiego. Przez chwilę uczniowie zapoznają się z wierszem i swoją rolą. Ustalają w zespołach, kto będzie pełnił rolę czytającego, a kto nagrywającego. Nauczyciel podkreśla, że nagranie dobrego słuchowiska nie zależy tylko od sprzętu i pomieszczenia, ale również od czytającego. Ponieważ w słuchowisku jedyną formą przekazu jest dźwięk, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego jakość techniczną, ale nie tylko. Uczniowie ustalają, o czym musi pamiętać czytający, aby uzyskać zamierzony efekt:
● mówić poprawnie, właściwie wymawiając głoski,
● starannie, wyraźnie, głośno i odważnie wymawiać słowa,
● mówić bez pośpiechu,
● mówić wprost do mikrofonu, nie zmieniając pozycji.
Uczniowie zostają poinformowani, że będą nagrywać swój głos po kolei, każdy za pomocą swojego komputera. Nauczyciel wyznacza zespół, który będzie czytał i nagrywał pierwszy fragment, i zarządza ciszę. Potem kolejno pracują inne zespoły, aż do nagrania całego wiersza. Uczniowie zapisują swoje nagrania.
3
Nauczyciel pyta, czy „surowe” nagranie, w dodatku podzielone na fragmenty, to koniec pracy w studiu nagrań. Uczniowie ustalają, że nagrane materiały powinny zostać poddane obróbce, a przynajmniej połączone w całość. Nauczyciel zwraca uwagę, że poszczególne nagrania znajdują się na dyskach różnych komputerów, zatem aby powstał jeden plik dźwiękowy, trzeba je zebrać razem. Proponuje w związku z tym obejrzenie filmu (samouczka) na temat udostępniania plików dźwiękowych publiczności.
Po pokazie nauczyciel ustala z uczniami, w jaki sposób pliki znajdą się w posiadaniu osób, które zajmą się ich obróbką. Dzieci rozsyłają/udostępniają pliki.
Scaleniem plików i obróbką całego słuchowiska mogą się zająć chętni, zdolni uczniowie.
Można skorzystać z programu Audacity lub stworzyć do wiersza prezentację multimedialną z dźwiękami i ilustracjami.
Etap końcowy
Podsumowanie zajęć. Wysłuchanie nagrań. Zwrócenie uwagi na wpływ warunków panujących w studiu na jakość nagrań. Omówienie, co uczniom przeszkadzało, a co pomagało w nagraniu. Rozmowa na temat przekazu dźwiękowego, jego tworzenia, udostępniania i przesyłania. Porównanie możliwości technicznych w tej dziedzinie pomiędzy końcem XIX wieku, kiedy powstawała idea radia i radiofonii, a obecnymi czasami.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może połączyć wszystkie pliki dźwiękowe za pomocą programu do edytowania dźwięków, np. Audacity. Stworzenie prezentacji z ilustracjami i nagranymi dźwiękami.
Słowa kluczowe:
radio, dźwięk, nagrywanie, informatyka, udostępnianie, audycja, słuchowisko