• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Komunikacja i współpraca w ramach platformy

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:

1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;

5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;

2. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Uczeń:

2) korzysta z poczty elektronicznej przy realizacji projektów (klasowych, szkolnych lub międzyszkolnych) z różnych dziedzin, np. związanych z ekologią, środowiskiem geograficznym, historią lub zagadnieniami dotyczącymi spraw lokalnych;

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.

Przyroda:

13. Krajobrazy świata. Uczeń:

2) opisuje krajobrazy świata, w szczególności: lasu równikowego wilgotnego, sawanny, pustyni gorącej, stepu, tajgi, tundry, pustyni lodowej, rozpoznaje je na ilustracji oraz lokalizuje na mapie;

3) rozpoznaje i nazywa organizmy roślinne i zwierzęce typowe dla poznanych krajobrazów.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Zna i rozumie pojęcie „platforma edukacyjna”

● Zna różne rodzaje zasobów platformy edukacyjnej

● Wie, jak komunikować się, używając modułów dostępnych na platformie edukacyjnej

● Realizuje projekt, współpracując w grupie za pośrednictwem modułów platformy edukacyjnej

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Planuje pracę własną

● Aktywnie uczestniczy w zajęciach

● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia

● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki

● Potrafi odbierać i odczytywać wiadomości na forum dyskusyjnym platformy Moodle

● Sprawnie porusza się po platformie edukacyjnej

(2)

2

● Korzysta z dostępnych w zasobów platformy edukacyjnej Moodle

● Potrafi umieścić (oddać zadanie) na platformie edukacyjnej

● Komunikuje się z innymi użytkownikami platformy edukacyjnej

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem biurowym

● Kurs na platformie Moodle

● Zdjęcia lasów Amazonii

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, pokaz

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia, praca w grupach

Formy pracy:

● Jednolita

● Grupowa

● Zróżnicowana

● Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel udostępnia uczniom kurs, w którym jest forum dyskusyjne, zadanie (po jego wykonaniu uczniowie mają przesłać plik końcowy, będący efektem ich pracy) oraz album.

Prosi uczniów, aby wyszukali materiały (teksty i zdjęcia, np. na portalu Wikimedia) na temat lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Sam również wyszukuje zdjęcia z lasów amazońskich, aby móc uzupełnić nimi album dla uczniów (źródłem zdjęć może być portal Wikimedia).

Etap wstępny

Nauczyciel informuje uczniów, że Pan/Pani od przyrody „wyruszył/wyruszyła” na wyprawę do Ameryki Południowej i będzie tam tworzyć na żywo kurs dla swoich uczniów.

Nauczyciel dzieli klasę na grupy, przy czym uczniowie pozostają przy komputerach, a członkowie danej grupy siedzą osobno, tak aby bezpośrednia komunikacja w grupie była utrudniona. Komunikacja powinna odbywać się przez forum dyskusyjne na platformie Moodle. Zadaniem każdej grupy będzie wykonanie wspólnie pewnej pracy.

Etap realizacji

Uczniowie logują się do kursu, w którym dostępne jest forum, zadanie do wykonania z przesłaniem pliku będącego efektem ich pracy oraz album.

(3)

3

Zadaniem każdej grupy będzie napisanie w edytorze tekstu dokumentu, który będzie zawierał informacje o Ameryce Południowej, lasach tropikalnych, występujących tam roślinach i zwierzętach na podstawie dyskusji na forum.

Nauczyciel odgrywa na forum rolę Pana/Pani od przyrody, który/która komunikuje się z uczniami, odpowiadając na ich pytania oraz umieszczając zdjęcia z wyprawy w albumie na platformie Moodle.

Przygotowany dokument z opisem lasu tropikalnego uczniowie odsyłają prowadzącemu.

Instrukcja tworzenia nowego wątku na forum dyskusyjnym:

1. Kliknij ikonę Fora dyskusyjne, znajdującą się w bloku Aktywności.

2. Wybierz Forum dla słuchaczy.

3. Kliknij ikonę Dodaj nowy temat dyskusji.

4. W polu Temat wpisz „Roślinność tropikalna w Ameryce Południowej”.

5. W polu Wiadomość wpisz „Przydział zadań”.

6. Potwierdź, klikając opcję Wyślij post na forum.

Instrukcja wysyłania pliku przez forum dyskusyjne:

1. Kliknij ikonę Fora dyskusyjne, znajdującą się w bloku Aktywności.

2. Wybierz Forum dla słuchaczy.

3. Wybierz dyskusję, w nazwie której występuje wpis „Roślinność tropikalna w Ameryce Południowej”.

4. Kliknij ikonę lub wpis „Roślinność tropikalna w Ameryce Południowej”, który znajduje się w temacie w centralnej części strony.

5. Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.

6. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij i upuść plik na centralne pole z niebieską strzałką w dół.

7. Potwierdź, klikając ikonę Zapisz zmiany.

8. Jeśli plik został wysłany poprawnie, będzie widoczna nazwa pliku.

Instrukcja odsyłania pliku przez moduł Zadania:

1. Kliknij ikonę Zadania znajdującą się w bloku Aktywności.

2. Wybierz opcję Prześlij plik przy odpowiednim zadaniu.

3. Uruchom polecenie Wybierz plik.

4. Wybierz lokalizację pliku, który chcesz dodać, kliknij plik i potwierdź lub skopiuj do okna treść przygotowanego pliku tekstowego.

5. Jeśli plik został wysłany poprawnie, odnośnik Prześlij plik przestanie być aktywny.

Po zakończeniu pracy uczniowie pamiętają, aby wylogować się z platformy Moodle.

Etap końcowy

Uczniowie dzielą się doświadczeniami z zajęć. Powinni odpowiedzieć na pytania: Jak można komunikować się przez platformę? Czy można wybierać osoby, do których wysyła się daną informację? Jakie trudności napotkali i pokonali w trakcie realizacji zadania? Jak im się

(4)

4

podobają możliwości, które dziś poznali, dostępne przez platformę? W jakich sytuacjach można te sposoby komunikacji wykorzystać? – przykłady.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może po konsultacji z nauczycielami przyrody opublikować wybrane prace na stronie internetowej szkoły.

Słowa kluczowe:

platforma edukacyjna, zasoby statyczne, forum dyskusyjne, profil użytkownika, logowanie, konto

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym