• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Piszczek

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Piszczek"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Piszczek

Obszar podstawy programowej:

9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Odkrywam Świat nie tylko pędzlem Temat: Obrazy nie tylko pędzlem malowane.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 dokonuje klasyfikacji obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem;

 zauważa podobieństwa i różnice w zawodzie malarza artysty oraz malarza pokojowego;

 wypowiada się samorzutnie na temat oglądanych obrazów;

 interpretuje muzykę za pomocą ruchu, mimiki, gestu;

 rozwiązuje zagadki.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 na miarę swoich możliwości uczestniczy w poznawaniu dóbr kultury, dzieł sztuki;

 zna niektóre pojęcia związane ze sztuką;

 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;

 tworzy proste kompozycje i formy przestrzenne;

 rozróżnia oraz nazywa barwy podstawowe, a także niektóre pochodne;

 interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie ze względu na podane cechy;

(2)

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw oraz gier, pomaganie innym dzieciom);

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, rekwizytem;

 rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnorodnymi materiałami plastycznymi);

 rozwijanie wrażliwości estetycznej, ekspresji twórczej i zainteresowań dziełami sztuki;

 wyrażanie siebie poprzez działalność artystyczną.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

Oglądanie albumów przedstawiających dzieła znanych malarzy.

W kąciku książki nauczyciel (N) rozkłada albumy z dziedziny malarstwa, eksponuje zdjęcia obrazów. Gdy zainteresowane dzieci podchodzą, N inicjuje rozmowę, dzieli się spostrzeżeniami

zachęcając podopiecznych do wypowiedzi na temat obrazów.

I. Zajęcia poranne

2. Malujemy pogodę:

ćwiczenia poranne metodą opowieści ruchowej. Ilustrowanie przez dzieci za pomocą ruchu opowieści N. Zabawie towarzyszy podkład muzyczny (np. Taniec węgierski J. Brahmsa).

Podkład muzyczny (np. J. Brahms Taniec węgierski), tekst opowieści ruchowej - załącznik nr 1.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Malarz pokojowy a malarz artysta:

zagadki werbalne - wskazywanie przez dzieci różnic między malarzem pokojowym a malarzem artystą.

Dzieci próbują odgadnąć zagadki (załącznik nr 2), wypowiadają się swobodnie na temat ilustracji

przedstawiających artystę malarza oraz malarza pokojowego (załącznik nr 3), nazywają przedmioty służące obu malarzom w ich pracy, następnie kolorują ilustracje.

(3)

2. Taniec malarza z pędzlem:

dzieci wykonują pędzle z papieru. Po zakończeniu pracy N zaprasza do tańca. Dzieci pląsają naśladując malowanie pędzlem wg instrukcji obrazkowej podawanej przez N, np. „Malujemy wysoko (np. sufit), nisko (podłogę), ścianę z prawej strony, ścianę z lewej strony, koła, fale, zygzaki”.

Wzór pędzla z papieru i fotografia znajdują się w załączniku nr 4. Pędzle wykonuje się nacinając papier wzdłuż linii i skleja taśmą klejącą. Za podkład muzyczny może służyć utwór W. A. Mozarta Marsz turecki, plansze z wzorami do „malowania tańcem” umieszczono w załączniku nr 5.

3. Multimedialna galeria sztuki:

zaproszenie dzieci do internetowej Galerii Malarstwa Polskiego Zaścianek na wystawę obrazów malarzy polskich. Adres strony internetowej: www.pinakoteka.zascianek.pl Prezentacja prac:

 K. Krzyżanowskiego pt. Chmury, Chmury w Finlandii;

 dzieła R. Kochanowskiego pt. Chmury, Chmury 2, Obłoki, Niebo w chmurach.

N wyjaśnia znaczenie słowa „galeria sztuki”, następnie wchodzi na stronę galerii internetowej i zachęca dzieci do obejrzenia kilku obrazów dwóch znanych artystów.

Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat zaprezentowany na płótnach: określają pogodę oraz porę dnia, podejmują próbę nadania wspólnego tytułu prezentowanym dziełom.

(4)

4. My też będziemy uznanymi artystami!:

praca w małych zespołach – malowanie chmur na dużych arkuszach papieru z wykorzystaniem różnorodnych materiałów: pędzle, gąbki, folia bąbelkowa, stemple z pomiętych gazet.

Zorganizowanie konkursu na najciekawszy obraz przedstawiający chmury.

Na dużych stołach umieszczone są farby, pędzle różnych grubości, gąbki, gazety, folia bąbelkowa. Na podłodze zabezpieczonej ceratą rozłożone duże arkusze papieru. W tle rozbrzmiewa muzyka (np. utwór Ennio Morricone Le vent, le cri).

Dzieci swobodnie tworzą obrazy według własnego pomysłu. Wzajemnie

naradzają się,

współpracują w zespole.

Po skończeniu porządkują miejsce pracy. Na koniec zwiedzają wystawę - oglądają rozłożone i czekające na wyschnięcie prace.

1. Taniec smutnych i wesołych chmur:

zabawa muzyczno – ruchowa na rozróżnianie nastroju w muzyce. Wykorzystanie odpowiednio dobranej muzyki (np. A. Vivaldi Wiosna).

Dzieci otrzymują wycięte przez N dwustronne chmury (wzór – załącznik nr 6). Z jednej strony chmury mają smutne buzie, a z drugiej wesołe.

Dzieci, zachęcone przez N, poruszają się w rytm muzyki dobierając odpowiedni wizerunek chmury, który prezentują.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Zabawy z mokrą chmurką:

zajęcia w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem gąbek i wiaderek z wodą.

N ustawia w ogrodzie przedszkolnym naczynie z wodą, następnie prezentuje gąbkę obciętą na kształt chmury. Mówi, że z chmury czasem pada deszcz, zachęcając dzieci, aby wzięły do ręki gąbkę i zamoczyły ją w wiaderku. Dzieci wykonują polecenie - wyciskają gąbkę zgodnie z instrukcją N, np. pada drobny deszczyk, duży deszcz, ulewa. Po

(5)

wykonaniu każdego polecenia dzieci od nowa nasączają gąbkę wodą z wiaderka.

3. Tylko nie bądź pochmurny, jeżeli przegrasz:

zabawy indywidualne z wykorzystaniem multimediów

Załączniki nr 7, 8, 9, 10.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne.

Słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje, zagadka.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykładu, metoda uprzystępniania sztuki.

Formy: praca indywidualna jednolita i zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

albumy przedstawiające dzieła sztuki, duże arkusze papieru, pędzle, gąbki, folia bąbelkowa, stemple z pomiętych gazet, jednorazowe tacki z farbami do mieszania kolorów, ceraty do zabezpieczenia podłogi, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, strona internetowa: http//www.pinakoteka.zascianek.pl, gąbki, wiaderka z wodą, ręcznik jednorazowy do wytarcia rąk po zabawach z wodą, nagrania na płycie CD - fragmenty utworów: Le vent, le cry Ennio Moricone, Wiosna Antonio Vivaldiego, Taniec węgierski Johannesa Brahmsa, odtwarzacz płyt CD oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst opowieści ruchowej: Malujemy pogodę;

2. Tekst zagadek: Malarz;

3. Malarz pokojowy a malarz artysta - ilustracje;

4. Pędzel - wzór i opis wykonania pędzla z papieru;

5. Fale, zygzaki, koła, kreski – ilustracje;

6. Wesoła i smutna chmurka– materiał do wydrukowania przez nauczyciela;

7. Dobierz cień do odpowiedniej chmury? – gra multimedialna typu: łączenie w pary;

8. Jaka chmura, taka pogoda - multimedialna gra typu: łączenie w pary;

9. Kolorowanka multimedialna: Malarz maluje chmury;

10. Multimedialna gra typu memo: Chmury.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

klej, nożyczki, dwustronna taśma klejąca, papier kolorowy, skrawki różnokolorowych materiałów (lub np. wstążki), figury: koła, prostokąta, kwadratu i trójkąta

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: